Premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju u Nacrtu statuta Zajednice srpskih opština najviše je smetao član 2 u kojem se govori o teritoriji koju bi zahvatala ZSO i njenim "simbolima državnosti", kako on to tumači, odnosno, o pravu na zastavu, grb i himnu i administrativno sedište, koje bi bilo u Severnoj Mitrovici.
Kako pišu "Večernje novosti", koje su danas ekskluzivno objavile tekst Nacrta statuta ZSO, koji je juče u Briselu predstavio Upravljački tim, Kurtiju je zasmetao i član 16, koji podrazumeva da Zajednica upravlja javnom imovinom i dobrima, infrastrukturom, prirodnim resursima.
Takođe, nije mu po volji ni stavka pod odredbom Imovina i prihodi Zajednice gde se precizira i pravo ZSO da dobija novac iz budžeta Srbije. Delegaciji Prištine ne sviđa se ni član 54 u kojem piše da dobrima u opštoj upotrebi (putevi, mostovi, tuneli, pruge, ulice, parkovi...), a koji se nalaze na teritoriji ZSO, upravlja Zajednica.
Kako se ističe, reč je o dokumentu koji direktno proizilazi iz Prvog sporazuma o principima koji uređuju normalizaciju odnosa iz 2013. i Opštih principa iz 2015. godine, saglasno Evropskoj Povelji o lokalnoj samoupravi, a koje su delegacije iz Prištine prihvatile i koji su ratifikovani u njihovom parlamentu.
Sam nacrt ZSO Upravljački tim, u kojem sede predstavnici srpskih opština sa KiM, uradio je još 2018. godine, ali Albanci su sve do sinoć odbijali da se upoznaju sa njegovom sadržinom, iako je to bila njihova obaveza iz Briselskog sporazuma.
Već pri prvom čitanju u zgradi Evropske službe za spoljne poslove bilo je jasno da Aljbin Kurti ne pomišlja da prihvati nešto na šta se njegova strana obavezala.
Kako saznaju "Novosti", osim što su on i Besnik Bisljimi na prizeman način, konstantno dobacujući i rugajući se na gotovo svaku reč, ometali izlaganje koordinatorke Upravljačkog tima Danijele Vujičić (u jednom trenutku morao je da interveniše i predsednik Aleksandar Vučić kako bi ih smirio), jasno su markirali delove statuta koji im nisu po volji.