Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić pozvao je sve građane da večeras od 18 časova dođu ispred Starog dvora, zapale sveću, odaju počast žrtvama i da zajedno iskažu saosećanje sa porodicama stradalih u OŠ "Vladislav Ribnikar", Smederevu i Mladenovcu.
"Nakon prvog nezapamćenog zločina na ovim prostorima koji se odigrao u OŠ "Vladislav Ribnikar", nije prošlo ni nepunih 36 sati, a desio se novi u okolini Smedereva i Mladenovca. I sam sam ostao zatečen kao i najveći broj ljudi koji žive u našoj zemlji i našem gradu. Sve drugo, osim izjave saučešća i saosećanja sa porodicama nastradalih, mislim da je bilo suvišno reći. Želeo bih da pozovem sve Beograđane da upravo ispred Starog dvora, na mestu gde obično čekamo i proslavljamo naše najsrećnije momente, odamo počast žrtvama ova dva nesrećna i zaista nezapamćena zločina. Da upravo na tom mestu u ovom verovatno jednom od najtežih momenata za Beograd i Srbiju pokažemo dostojanstvo, empatiju, razumevanje i saosećanje sa tragično stradalim žrtvama i njihovim porodicama", rekao je Šapić, saopštila je gradska uprava.
Gradonačelnik je zahvalio svima onima koji su ponudili pomoć porodicama nastradalih.
"Pozivam još jednom sve Beograđane da danas od 18 časova dođu ispred Starog dvora da zapale sveću, da odaju poštu nesrećno stradalim žrtvama i da baš na mestu najvećih radosti pokažemo saosećanje sa žrtvama i porodicama nesrećno stradalih naših sugrađana, od kojih je, nažalost, najviše bilo dece", zaključio je gradonačelnik.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić i predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević, kao i svi gradski većnici i sekretari, od 17.15 časova paljenjem sveća ispred Starog dvora odali su poštu nastradalima, a građani će to moći da učine od 18 časova danas pa do nedelje u ponoć.
Šapić je položio venac ispred Skupštine grada u pomen žrtvama obe tragedije i zapalio sveće.
Građani su počeli da pristižu, za sada u malom broju, i počeli su da pale sveće.
Ispred Starog dvora nalazi se i veliki broj komunalnih policajaca.
Građani traže strože kazne
Okupljeni građani uglavnom traže strože kazne za takva dela i smatraju da su ti tragični događaji posledica uticaja zapadne kulture.
"Ja mislim da je to realno sa stanovišta procene bezbednosti u zemlji prelivanje zapadnog sistema vrednosti. Nije samo mentalna bolest, mislim da je akumulirano nezadovoljstvo. Da li je onaj mali monstrum ili ne, to će psihijatri reći, ali da se takav akt uradi tako stručno, diverzantski, to mnogi tinejdžeri nisu u stanju da urade revolveraški. Ja sam iz generacije socijalizma, a ovo je neoliberalni kapitalizam, vidimo kako su nas usrećili", kaže Dragan Meznarić, koji ističe da je radio u vojsci.
Dodaje da će problemi, ako ih godinama gurate pod tepih, kad-tad eskalirati.
"A kada eksplodiraju svi smo mi danas u žalosti. Kada pogledate od smrti maršala Tita do danas, koliko je godina prošlo, a na koje grane smo mi došli. Ne mislim samo u ekonomskom smislu, već u tom agresivnom smislu, kada se to rešava revolveraški. Mi smo onda divlji Balkan", zaključuje Meznarić.
Njegov sugrađanin osvrnuo se na oca dečaka koji je izvršio masakr u OŠ "Vladisav Ribnikar".
"Ugledni građanin. Šta su roditelji drugih, neugledni... Kako ugledan, ima četu da naoruža? Ja razumem ljubitelje oružja, svi smo mi bili u vojsci, ali nešto sa čovekom nije u redu. Pet pušaka ima i ne znam koliko revolvera. To je moralo da se dogodi", pita se taj građanin.
Treći smatra da država treba da sve nevladine organizacije izbaci iz zemlje.
"Napraviti takav zakon da više nema da li neko ima osam godina, 88 ili 108, da svi moraju da odgovaraju krivično. Cela Srbija je zavijena u crno, ako tako nešto naprave, treba da nikada više ne izađu iz zatvora. Naši verovatno nikada neće uvesti smrtnu kaznu, ali onda bar nikada da izađe iz zatvora. Dati mu pet doživotnih robija. Jednostavno, sabirati i ako treba dati 350 godina zatvora, pa ako preživiš, preživiš", smatra taj Beograđanin i dodaje da treba uvesti što više milicije, a u školama obezbeđenje.