Kfor: Nastavljamo sa obezbeđenjem mira na severu KiM u skladu sa Rezolucijom 1244

Čak je i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti priznao da izbori na severu neće pružiti dugoročno rešenje

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Đuzep Borelj je nakon poslednje runde pregovora Beograda i Prištine u Briselu izjavio da je zabrinut zbog bezbednosne situacije na severu KiM, nakon vanrednih izbora koji su održani u četiri opštine, a iz Kfora saopštavaju da nastavljaju da pružaju bezbednost stanovnicima tog dela Kosova, piše "Gazeta ekspres".

"Još jednom sam izrazio našu veliku zabrinutost zbog situacije na severu 'Kosova' posle poslednjih parcijalnih izbora sa veoma malim učešćem. S obzirom na ove razmere, ovi izbori ne nude nikakvo dugoročno rešenje. Naprotiv, verovatno imaju potencijal da eskaliraju situaciju i podriju primenu Ohridskog sporazuma, a mi ne želimo da se to desi", rekao je Borelj 2. maja.

Zbog toga je "Gazeta ekspres" upitala Kfor da li postoji narušavanje stabilnosti u severnom delu zemlje.

U odgovoru se navodi da je za zadatak obezbeđenja mira zadužena misija Kfora, pri čemu se dodaje da obezbeđuje neophodne uslove da EU vodi dijalog.

"Misija Kfora predvođena NATO-om nastavlja da prati lokalni razvoj i ostaje u potpunosti fokusirana na svakodnevnu implementaciju svog mandata – zasnovanog na Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN iz 1999. godine – da obezbedi bezbedno okruženje i slobodu kretanja za sve zajednice na 'Kosovu'. Kfor takođe nastavlja da pruža neophodnu bezbednosnu podršku kako bi diplomatski napori predvođeni EU mogli da napreduju", navodi se u odgovoru Kfora.

O odluci albanskih odbornika u Severnoj Mitrovici da most na Ibru bude otvoren Kfor je rekao da to treba uraditi kroz dijalog.

"Ponovno otvaranje mosta na Ibru je pitanje koje se mora rešiti političkim dijalogom", navodi se su saopštenju Kfora.

Borelj je u izjavi naveo da je s obzirom na ovako nisku izlaznost jasno da ovi izbori ne nude dugoročno političko rešenje, ali da se nada da neće doći do krize.

"Ovo nije ono što želimo da se desi. Nadam se da niko ne želi da se to desi. Ali postoji velika opasnost i iz tog razloga sam tražio od obe strane da pronađu rešenje koje će omogućiti kosovskim Srbima da se brzo vrate u institucije koje su napustili u novembru prošle godine", objasnio je.

Čak je i premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti priznao da izbori na severu neće pružiti dugoročno rešenje.