Kurti izmišlja izgovore da ne formira ZSO: Raspustiti Upravljački tim koji je predložio nacrt

Upravljački tim je uradio svoj posao, nemamo razloga više da ga slušamo, rekao je sve što je imao da kaže 2. maja u Briselu, poručio je premijer privremenih prištinskih institucija

Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti izjavio je da je Upravljački tim koji je predložio nacrt Statuta Zajednice srpskih opština obavio svoju funkciju te da je smena tog tima i razrešenje prirodan i logičan proces, prenosi Reporteri.

"Upravljački tim je uradio svoj posao, nemamo razloga više da ga slušamo, rekao je sve što je imao da kaže 2. maja u Briselu". Njegov rad je završen i njegovo razrešenje je prirodan i logičan proces", rekao je Kurti.

Kurti je naveo da nije zadovoljan onim što mu je prezentovano 2. maja na sastanku u Briselu jer, kako je rekao, očita je velika želja da se na Kosovu stvori Republika Srpska. Istakao je da neće dozvoliti stvaranje Republike Srpske na Kosovu.

"Strpljivo i pažljivo smo slušali Upravljački tim. Zahtev naših evropskih i američkih partnera bio je da saslušamo prezentaciju koju će tim da održi. Nismo bili zadovoljni činjenicom da se taj Upravljački tim nije prvo sastao sa ministrom administracije lokalne samouprave Eljbertom Krasnićijem, uprkos činjenici da ih je pozvao 18. aprila. Otišli ​​smo u Brisel i slušali prezentaciju nacrta Statuta. Bile su dve dame od četiri člana tima, koje su iznele suštinu i predstavile šest, sedam članova u kojima smo videli da se radi o velikoj želji da se formira Republika Srpska na Kosovu, pa smo rekli da izražavamo naše suštinsko neslaganje sa tim nacrtom Statuta", rekao je Kurti.

On je rekao da je 2. maja dao svoj predlog kako bi trebalo uskladiti član 7 postignutog sporazuma koji govori o adekvatnom nivou samoupravljanja srpske zajednice, ali da posrednici nisu ocenili taj predlog, a da ga srpska strana nije ni pročitala.

"Ovaj nacrt vizije koji sam tamo izneo inspirisan je hrvatskim modelom za nacionalne manjine. Sporazum o modelu zaštite srpske manjine u Hrvatskoj prihvatila je i Srbija. Ako je Srbija to prihvatila sa Hrvatskom, smatramo da će to morati da prihvati i kod nas. Ne zanima me da kontrolišem Srbe, niti da kršim njihova prava, niti bilo koju manjine, niti građanina Republike. Konkretno, za član 7 osnovnog sporazuma, ponudio sam nacrt vizije za koji se nadam da će dobiti ocenu od evropskih posrednika", rekao je on.

Kako je naveo, veruje da će sledeći korak biti sastanak sa posrednicima i da će se to desiti tokom ovog meseca.

Kurti je zaboravio da je formiranje SZO dogovoreno u Briselu 2013. i 2015. godine, kao i da je tada definisano kako bi zajednica trebalo da izgleda i koje funkcije da ima. Na to se Priština obavezala i potpisala dogovore, a garant njihovog sprovođenja je Evropska unija.

Petković: Kurtijev lični problem

Mandat Upravljačkog tima za izradu nacrta Statuta ZSO traje sve do kraja procesa formiranja Zajednice i ne postoji nijedan pravni osnov da Aljbin Kurti jednostrano i samovoljno razrešava ovo telo, kaže direktor Kancelarije za KiM Petar Petković.

"To što se njemu ne dopada nacrt Statuta ZSO, njegov je lični problem, jer da je mandat postojećeg Upravljačkog tima aktivan i validan potvrdili su u više navrata predstavnici Evropske unije, kao i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj", kaže Petković.

Takođe, visoki predstavnik EU Borelj naglasio je u svom obraćanju nakon poslednje runde dijaloga 2. maja da će EU i nadalje, po potrebi, pozivati Upravljački tim na sastanke u Brisel.

"Kurtijev pokušaj da ospori sastav i mandat Upravljačkog tima nije ništa drugo do jalova kupovina vremena, ne bi li izbegao obavezu formiranja ZSO, ali mu to neće poći za rukom. Jedino što Kurti radi jeste da po ceo dan smišlja pakosti kako da uruši dijalog, pošto ne želi da formira ZSO. Ali, koliko je on u svojoj nameri odlučan, Beograd i Aleksandar Vučić su još odlučniji da se Zajednica formira", napominje on.