Iako zakonski rok od 30 dana od objavljivanja konačnih rezultata izbora ističe 28. maja, za sada nema zvaničnih informacija niti najava kada će vlasti u Prištini organizovati polaganje zakletve odnosno preuzimanje vlasti Albanaca gradonačelnika u četiri opštine na severu Kosova i Metohije sa apsolutnom srpskom većinom.
Jedino izvesno je da približavanje tog roka unosi novi strah i nervozu, nove tenzije među Srbe.
Te tenzije i strah od novih incidenta svakako su povećani pre sedam dana odlukom albanske odborničke većine u SO Severna Mitrovica da se otvori glavni most na Ibru, što je među Srbima i u Severnoj Mitrovici i na Severu dočekano sa negodovanjem i porukama da od te namere Albanaca i Prištine "bez dogovora sa Srbima nema ništa".
Nije za sada jasno ni da li će Priština pokušati da polaganje zakletvi novih odbornika, kao i gradonačelnika u četiri opštine organizuje u zgradama skupština opština ili na nekom drugom mestu.
Sama situacija na severu poslednjih meseci je takva da glavne puteve, važne raskrsnice, kontrolišu patrole, povremeno i jake snage specijalnih jedinica policije iz Prištine, te snage raspoređene su i na stalnim punktovima na Jarinju, Bistričkom mostu, kod Zubinog Potoka. Kosovski specijalci mesecima unazad su i u mešovitim naseljima, po rubovima Severne Mitrovice, od Bošnjačke mahale do naselja Tri solitera, Mikronaselja...
"Nije isključeno da će Priština uz pomoć jakih snaga policije pokušati da preuzme zgrade skupština opština u Leposaviću, Zvečanu, Zubinom Potoku i da u tim zgradama obezbedi uslove za polaganje zakletvi odbornika i gradonačelnika", kaže jedan od naših sagovornika iz Severne Mitrovice.
Novoizabrani gradonačelnik Zubinog Potoka Izmir Zećiri, koji je na izborima pobedio sa 196 glasova, izjavio je pre tri dana kosovskim medijima kako očekuje da će za nekoliko dana biti obavešten o terminu i mestu polaganja zakletve. On je rekao i da će zakletva biti položena "u skladu sa institucijama Kosova" i da je "veoma važno mesto gde će se ona položiti".
Inače, i Zećiri i novi gradonačelnik Leposavića Ljuljzim Hetemi ranije su najavili, preneli su prištinski mediji, da će da skinu srpske zastave sa zgrada institucija i zamene ih kosovskim, kada zvanično budu preuzeli mandate, ali su, ipak shvatili da to neće biti baš lako. Zećiri je rekao i da "ne mogu da se dozvole dve uprave u jednoj državi i da to pitanje mora da se reši - što pre".
U očekivanju da Priština odluči gde će i kada biti zakazano polaganje zakletvi, novoizabranih gradonačelnika, politički savetnik premijera privremenih prištinskih institucija Jeton Zulfaj, pre nekoliko dana izjavio je da je Evropska unija zatražila da se ponište mandati na severu KiM i da novoizabrani predsednici opština ne polažu zakletvu.
"Ideja je da se ponište mandati bez polaganja zakletve. Takvi zahtevi se ne mogu postavljati. Imamo gradonačelnike izabrane u pravnom postupku, i osuđujemo namerni bojkot Srpske liste, što je evidentno pogrešno. Ali njihov bojkot izbora je pogrešna odluka koju ne možemo tolerisati. Imaju svakakve ideje i želje, koje ne možemo da komentarišemo, jer to nisu želje premijera, već proces o kome odlučuju različite institucije na 'Kosovu'", rekao je Zulfaj.
Stav Evropske unije komentarisao je i novoizabrani gradonačelnik Zubinog Potoka Zećiri, koji je rekao da je taj zahtev "besmislen" i da očekuje da će Kurti sazvati sastanak sa novoizabranim gradonačelnicima, ako je tačno da EU to traži.
Inače, zgradu SO po kosovskom sistemu u Severnoj Mitrovci još su 14. decembra preuzeli albanski odbornici, a prva sednica albanske odborničke većine, odnosno odbornika, koje je imenovala Centralna izborna komisija Kosova, održana je uz asistenciju jakih snaga policije koje su čuvale zgradu.
Ova zgrada se nalazi u Bošnjačkoj mahali, na samo par stotina metara od glavnog mosta na Ibru i centralnog šetališta, na čijem je drugom kraju spomenik knezu Lazaru. U ovoj zgradi zakletvu bi trebalo da položi Erden Atić koji je na aprilskim izborima u ovoj opštini, koja ima dvadesetak hiljada birača pobedio sa 519 glasova.
Zgrade skupština opština u preostale tri opštine u kojima bi albanski gradonačelnici trebalo da polože zakletvu nalaze se u centru Zubinog Potoka, centru Leposavića, odnosno, u centru Zvečana i ove zgrade građene su novcem koji je izdvojen od strane Vlade Srbije, odnosno Beograda. Albanski odbornici imenovani od strane CIK Kosova preuzeli su u međuvremenu i SO Zubin Potok, ali je prva sednica novog saziva SO održana u albanskom selu Čabra, desetak kilometara od Zubinog Potoka.
U očekivanju da Priština već ovih dana odluči o mestu i vremenu polaganja zakletvi novih gradonačelnika, stigla je i izjava pravnika Aljberta Krasnićija iz Prištine, koji je preneo tumačenje da taj čin može da se obavi i van opštinskih zgrada. Krasnići je objasnio da je "obavezno da se zakletva položi u skupštinama opština kako bi mandat predsednika počeo", ali, "to ne znači da zakletva mora da se položi u određenom objektu", odnosno, "ona se može položiti i van sadašnjih zgrada opština".
Veroljub Petronić, istraživač u oblasti bezbednosti iz Kosovske Mitrovice u izjavi za RT Balkan posle aprilskih lokalnih izbora koje su Srbi bojkotavali ocenio je da se "u narednim danima i nedeljama i te kako može očekivati pogoršanja bezbednosne situacije".
„Ovo prelomni trenutak od 1999. godine kada se može desiti, ne samo bojkot institucija, kao do sada, nego da Srbi traže da Albanci izađu iz zgrada opština, kancelarija, svesni da su na neligitiman način došli na ta mesta. Jer da su bili pravi izbori oni nikad ne bi uspeli da osvoje te mandate", reči su Petronića.
Potpredsednik Srpske liste Milan Radoičić noć posle aprilskih izbora, na kojima je na severu KiM glasalo ukupno 13 Srba, četvrtina upisanih Albanaca i koji su održani u 13 kontejnera, izdao je sapštenje u kome je naveo da srpski narod neće dozvoliti da im opštine vode oni koji su osvojili jedan ili dva odsto glasova.
Radoičić je tada u svoje i u ime Srpske liste zahvalio srpskom narodu iz Leposavića, Zvečana, Kosovske Mitrovice i Zubinog Potoka na "pokazanom patriotizmu, dostojanstvu, časti i jedinstvu", poručujući onima koji "misle da sa jednim ili dva odsto glasova mogu da vode opštine na severu, da im srpski narod to nikada neće dozvoliti".
"Nadam se da su svi dobro razumeli jasnu poruku koju im je srpski narod sa severa Kosova i Metohije danas poslao", saopštio je tada Radoičić.
"Kada se pogleda šta su vlasti u Prištini na severu Kosova radile samo u proteklih nekoliko meseci, da ne idemo dalje u prošlost, od upada specijalnih jedinica na sever, postavljanja kontrolnih punktova, oduzimanja imanja Srbima, izbora na koje je izašlo 13 Srba, odluke o otvaranju glavnog mosta na Ibru, jasno je svakome da je njihov cilj držanje stalnih tenzija, stalnog straha, odnosno, namera da ljudi sa severa odlaze", kaže jedan od naših sagovornika iz Severne Mitrovice.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć je u TV emisiji odgovarajući na pitanje da li može da dođe do sukoba prilikom primopredaje vlasti na severu Kosova i Metohije rekao da se nada da to toga neće doći, ali da njegova nada – ne znači ništa. Upitan da li postoje neke garancije međunarodne zajednice, Vučić je rekao da su i EU i KFOR korektno reagovali po pitanju otvaranja mosta na Ibru. Predsednik Srbije rekao je i da je predlog EU za prevazilaženje situacije na Severu posle lokalnih izbora bio fer, ali da ga je Kurti odbio jer on "želi samo krizu".
"Oni su hteli nešto što je bilo relativno fer, a Borelj je pokušao da objasni Kurtiju da nema smisla da se hvali izborima sa tri odsto izašlih grana i da će biti problema. Kurti je odgovorio da će to policija da reši, jer su to samo kriminalne strukture", rekao je Vučić.