Srbija i Balkan

Istraživanje pokazalo: Srbi na KiM se osećaju nebezbedno, pretnju vide u prištinskoj vladi

Više od 96 odsto ispitanika je izrazilo negativan stav na postojanje baza specijalnih jedinica takozvane Kosovske policije sa dugim cevima na severu naše južne pokrajine, navedeno je u istraživanju
Istraživanje pokazalo: Srbi na KiM se osećaju nebezbedno, pretnju vide u prištinskoj vladi© Зоран Шапоњић

Trenutna situacija i potezi prištinske vlade izazivaju uznemirenost i osećaj nesigurnosti kod Srba, kako na severu, tako i na jugu južne pokrajine, jedan je od zaključaka izveštaja "Odbrojavanje" u kojem je analizirana trenutna situacija na severu KiM.

U izveštaju, koji je predstavila nevladina organizacija "Humani centar" iz Kosovske Mitrovice, obuhvaćen je period od sredine 2021. godine i u njemu se 32 odsto ispitanika izjasnilo da se oseća donekle bezbedno, dok se 29 odsto oseća potpuno nebezbedno.

Kada je u pitanju izgradnja baza specijalnih jedinica tzv. Kosovske policije, 36 odsto vidi baze specijalaca kao bezbednosnu pretnju Srbima, 34 odsto ne podržava, a 26 odsto smatra da je to demonstracija moći i dominacije kroz kršenje procedure eksproprijacije.

Više od 96 odsto ispitanika je izrazilo negativan stav na postojanje baza specijalnih jedinica takozvane Kosovske policije sa dugim cevima na severu naše južne pokrajine, navedeno je u istraživanju.

Na pitanje da li su za prihvatanje francusko-nemačkog predloga, 35 odsto ispitanika to smatra lošim, 31 odsto kao apsolutnu pretnju opstanku Srba, dok 24 odsto smatra da je to prazan papir koji nema budućnost.

Kada se radi o pregovorima, na pitanje ko treba da vodi pregovore između Beograda i Prištine u Briselu, 79 odsto njih smatra da treba da ih vode najsposobniji uz učešće Srba koji žive na KiM, dok 10 odsto njih misli da treba da ih vodi treća strana, u smislu zastupnika.

Kada su u pitanju lokalni izbori za četiri opštine na severu Kosova i Metohije, koji su održani 23. aprila, 43 odsto ispitanika smatra da nisu postojali uslovi za izlazak na izbore, zbog, kako su naveli, neispunjenih zahteva koji su bili razlog istupanja Srba iz prištinskih institucija.

U zaključku istraživanja istaknuto je da Srbi sa Kosova i Metohije ne vidi svog neprijatelja u Albancima, već u prištinskoj vladi i prištinskim institucijama.

image