U optužnici protiv nekadašnjih lidera "Oslobodilačke vojske Kosova" (OVK/UČK), kojima se u Specijalnom sudu u Hagu sudi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, između ostalog stoji i da su u leto 1999. godine napadi na srpske civile rezultirali i do 50 smrti nedeljno, gde se nije radilo o osveti, već je u pitanju bio namerni pokušaj da se utiče na demografiju i buduće pregovore o statusu "Kosova", prenosi "Kosovo onlajn".
"U leto 1999. napadi na srpske civile rezultirali su i do 50 smrti nedeljno, gde se nije radilo o osveti, već namernom pokušaju da se utiče na demografiju i buduće pregovore o statusu Kosova. Izvršena su ubistva i otmice kosovskih Srba na visokom nivou, kao i eksplozije, pljačke i paljevine. Počinioci su delovali organizovano, po principu hijerarhije komandovanja i kontrole, i postojale su jasne indicije da su mnogi počinioci pripadnici OVK", navodi se u optužnici.
Nekadašnji ministar spoljnih poslova tzv. Kosova Petrit Seljimi napisao je na Tviteru da "takozvana Specijalna veća tvrde da je Oslobodilačka vojska Kosova namerno menjala demografiju Kosova ubijajući Srbe".
"Dakle, ono što smo videli 1999. nisu bili osvetnički napadi pojedinaca, već plan OVK", napisao je Seljimi i dodao: "To je gadna, neistinita i neistorijska tvrdnja tužioca. To je prekrajanje istorije Kosova na način na koji bi služila samo srpskoj i ruskoj propagandnoj mašineriji. Ovim narativom nije zadovoljena pravda", naveo je Seljimi.
Suđenje bivšim liderima OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju nastavlja se danas u Hagu saslušanjem svedoka Specijalizovanog tužilaštva, prenosi "Reporteri".
Do sada su saslušana tri svedoka optužbe, koji su svedočili pod merama zaštite, a saslušanje svedoka odvija se na zatvorenim sednicama. Za maj je planirano deset ročišta.
Sudsko veće je 17. aprila produžilo pritvor Tačiju i još trojici optuženih jer, prema oceni suda, i dalje postoji opasnost da bi mogli da ometaju tok sudskog procesa.
"Pretresno veće je 17. aprila donelo odluku o produženju pritvora. Sud je utvrdio da i dalje postoji rizik da Tači i Veselji ometaju tok procesa ili vrše druga krivična dela. Sudsko veće je takođe zaključilo da se ovi rizici mogu dovoljno smanjiti kroz okvir za praćenje komunikacija koji se koristi u pritvorskom objektu u Hagu. Kako su Tači i Veselji u pritvoru u dužem vremenskom periodu, od pretresnog veća i strana se traži da imaju u vidu potrebu da se suđenje održi u što kraćem roku" izjavio je Majkl Dojl, portparol Specijalizovanih veća Kosova.
Saslušanje svedoka u sudskom procesu protiv "Tačija i drugih" odvija se na zatvorenim sednicama, bez prisustva javnosti.
"Sva suđenja su javna, međutim, ponekad sudije odlučuju da deo saslušanja sprovedu u okviru takozvanog privatnog saslušanja, ili da rediguju određene informacije, kako bi se zaštitio identitet i bezbednost svedoka ili žrtava. Odluku da se saslušanje održi iza zatvorenih vrata radi zaštite svedoka sudije pažljivo razmatraju od slučaja do slučaja. Čak i kada svedočenje nije javno, advokati optuženih slušaju šta svedok kaže i imaju pravo da mu postavljaju pitanja", rekao je Dojl.
Suđenje bivšim čelnicima OVK počelo je 3. aprila uvodnim rečima stranaka, a Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići su se pred sudskom porotom izjasnili da nisu krivi po optužbama za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
Suđenje bivšim čelnicima OVK počelo je 3. aprila uvodnim rečima stranaka, a Tači, Veselji, Seljimi i Krasnići su se pred sudskom porotom izjasnili da nisu krivi po optužbama za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
Oni su u pritvorskom centru u Hagu od novembra 2020. godine.