Srbija i Balkan

Kosovska policija zaustavila i maltretirala dvojicu književnika iz Gračanice

Da li je upotreba srpskog jezika okidač za nasilje uniformisanih pripadnika policije i da li je srpski jezik izbačen iz službene upotrebe, pitaju napadnuti novinari i književnici
Kosovska policija zaustavila i maltretirala dvojicu književnika iz Gračanice© Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Kosovska policija zaustavila je preksinoć u mestu Preoce, nedaleko od Gračanice, i petnaest minuta maltretirala Živojina Rakočevića, novinara i književnika, predsednika Udruženja novinara Srbije koji živi u Gračanici i Žarka Milenkovića, profesora i pesnika, urednika programa u Domu kulture "Gračanica".

Njih dvojicu zaustavili su policajci sa pancirima i oružjem u rukama na kružnom toku u Preocu, dvojici književnika naređeno je da izađu iz kola, vozilo je pretreseno, a u jednom trenutku policajci su ih počeli udarati po nogama. Prilikom zaustavljanja, vozilo u kome su bilo Rakočević i Milenković upalo je i u veću rupu pored puta pa je napravljena i manja materijalna šteta.

"Videvši šta je uradio, policajac je počeo da viče na albanskom jeziku, da se ponaša vrlo agresivno i bude vrlo neprijatan. Na ljubazno pitanje da li ima nekog ko govori srpski jezik, on je odgovorio novim besom i agresijom, izveo nas napolje i krenuo u pretres automobila. Na novo pitanje zašto to rade i da li možemo da dobijemo njihov policijski broj, odgovorili su vrlo neprijatnim, detaljnim pretresom, prislanjanjem na kola, udaranjem po nogama", stoji u pismu koje su Rakočević i Milenković posle svega što su doživeli uputili Policijskom inspektorat Kosova povodom ovog slučaja.

U pismu na koje do sada nisu dobili odgovor, dvojica Srba iz Gračanice napisali su i da "ovde plaćamo takse i poreze, pa tako plaćamo i ove policajce koji diskriminišu, ponižavaju i vrše represiju".

"Tražimo da ih pronađete i da, ako je to moguće, zaustavite represiju, otvorite neku vrstu dijaloga i sprečite da ogroman broj ljudi bude diskriminisan, ponižen i da živi u strahu. Rezultat ovakvog ponašanja je zatvaranje u enklave i gubljenje nade u bilo kakav demokratski napredak. Sve ovo izaziva duboko nepoverenje i u potpunoj je suprotnosti sa kampanjama i promocijama da svi građani imaju poverenja u Kosovsku policiju i da ona može da ih zaštiti", stoji u pismu Rakočevića i Milenkovića.

Pored ovog oni su o svemu što se dogodilo u Preocu obavestili i šefa OEBS-a na Kosovu Majkla Devenporta, kao i ambasadore SAD i Nemačke - Džefrija Hovenijera i Jerna Rodea.

Devenportu i dvojici ambasadora pored ostalog uputili su i pitanja da li je "upotreba srpskog jezika okidač za nasilje uniformisanih pripadnika policije i da li je srpski jezik izbačen iz službene upotrebe", kao i "da li policajci bez identifikacionih brojeva, po svome nahođenju, mogu vršiti agresiju nad građanima i svima koji im iz nekog razloga budu sumnjivi ili im se ne dopadaju, koriste srpski jezik ili traže da se poštuje zakon?"

"Da li policajci prilikom zaustavljanja vozila, ako to čine na nebezbednom mestu, smeju da prouzrokuju štetu na privatnoj imovini?  Ima li ikakve šanse da se na Kosovu poštuje minimum zakona, a da etnička pripadnost bude u drugom planu?", stoji pored ostalog u pismu Rakočevića i Milenkovića Devenportu i ambasadorima na koje za sada nema reakcije.

Petković: Sramotno maltretiranje policije

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je danas da je nedopustivo i sramotno maltretiranje Kosovske policije u Preocu, koja je pričala na albanskom jeziku "povišenim i grubim tonom".

Prema njegovim rečima, dodatno su policajci odbili da se legitimištu i ostave svoj policijski broj.

"Ovo je još jedan primer represije i odmazde koju nad srpskim narodom u pokrajini sprovodi režim Aljbina Kurtija, a kojeg nisu pošteđeni ni novinari, ni radnici u oblasti kulture. Ovo ničim izazvano maltretiranje po etničkoj osnovi lice je i slika navodne demokratije koja vlada na prostoru Kosova i Metohije, u kojoj su Srbi krivi samim svojim postojanjem i upotrebom svog, maternjeg, srpskog jezika", kazuao je on.

Petković je ukazao da iako su se ovim povodom Rakočević i Milenković obratili, kako misiji OEBS, ambasadama SAD i Nemačke na Kosovu i Metohiji, tako i tzv. Policijskom inspektoratu Kosova, nikakav odgovor nisu dobili.

"Iz svega navedenog evidentno je da na Kosovu i Metohiji diskriminacija zamenjuje zakon, pravo i pravdu kada su Srbi u pitanju i o svim etnički motivisanim incidentima i napadima na Srbe na KiM detaljno ću govoriti i tokom predstojeće runde dijaloga u Briselu", rekao je Petković.

 

image