Srbija i Balkan

Radio Slobodna Evropa: Srbija u opasnosti da izgubi slobodan vizni režim sa EU

Evropska komisija je, između ostalog, zabrinuta zbog pojednostavljene procedure za davanje državljanstva nakon ograničenog perioda boravka, izveštava RSE pozivajući se na izvore u Briselu
Radio Slobodna Evropa: Srbija u opasnosti da izgubi slobodan vizni režim sa EUGetty © Gabriel Kuchta

Slobodni vizni režim za Srbiju mogao bi da postane ugrožen zbog pojednostavljenih procedura dobijanja srpskog državljanstva, objavio je Radio Slobodna Evropa pozivajući se na informacije iz Evropske komisije.

"Evropska komisija je zabrinuta u pogledu drugih vrsta programa državljanstva, kao što su pojednostavljene procedure za davanje državljanstva nakon ograničenog perioda boravka. To bi moglo predstavljati rizike za javnu politiku ili bezbednost za EU jer Srbija uživa slobodni vizni pristup u EU", navodi se u pisanom odgovoru za RSE koji je potpisao portparol Evropske komisije.

U odgovoru se takođe potvrđuje da će Evropska komisija pratiti takve politike državljanstva i naturalizacije trećih zemalja bez viza, u kontekstu Mehanizma za suspenziju viza.

Mehanizam suspenzije viza je deo vizne politike EU, koji daje mogućnost da se privremeno suspenduje slobodni vizni režim za one zemlje koje nisu članice EU, u slučaju značajnog povećanja neregularnih migracija.

Mogućnost aktiviranja mehanizma za privremenu suspenziju viza, u slučaju Srbije, je pokrenut krajem prošle godine, kada je nastala kriza usled rastućeg broja migranata koji su koristili Balkansku rutu da bi stigli do evropske teritorije.

S tim u vezi, problem Srbije je posebno naglašen, jer se smatralo da državljani takozvanih trećih zemalja, koji uživaju slobodni vizni režim sa Srbijom, koriste zemlju da bi stigli do Evrope.

To je razlog zašto je EU pritisla Srbiju da uvede vize za građane iz trećih zemalja, odnosno da uskladi viznu politiku sa politikama EU.

Srbija je, u međuvremenu, uvela vizni režim za neke državljane iz trećih zemalja.

Evropska komisija, u pisanom odgovoru za RSE, takođe potvrđuje da je Srbija učinila važne korake u usklađivanju svoje vizne politike sa onima u EU, ali traži da ovaj proces bude potpun.

"Komisija podstiče Srbiju da nastavi sa naporima na potpunom viznom usklađivanju", ističe se u pisanom odgovoru.

Nedavno je "Fajnenšel tajms" objavio kako je Srbija obustavila planove za izdavanje pasoša Rusima i drugim stranim državljanima koji žive godinu dana u zemlji, pošto je EU upozorila da bi mogla da joj suspenduje slobodni vizni režim.

U nacrtu zakona koji je Vlada u Beogradu predstavila u aprilu precizirano je da bi jedna godina privremenog boravka bila dovoljna da se izda srpski pasoš stranim državljanima koji rade u lokalnim kompanijama ili su samozaposleni.

Stranci trenutno moraju da žive u Srbiji najmanje pet godina, pre nego što podnesu zahtev za državljanstvo.

Evropska komisija traži od svih zemalja Zapadnog Balkana da "ukinu ili se uzdrže" od usvajanja šema državljanstva investitora, koji se u žargonu naziva "zlatni pasoš".

Prema oceni Komisije, ova šema predstavlja brojne rizike za javnu politiku i bezbednost po EU.

Podseća se da je stav Evropske komisije da su šeme državljanstva investitora, koje vodi država članica EU, u suprotnosti sa pravom Unije i to je razlog zašto je Komisija u martu ove godine izdala preporuku, pozivajući države članice da odmah ukinu sve postojeće šeme državljanstva investitora.

"Takođe, imajući u vidu pregovore o pristupanju, partneri sa Zapadnog Balkana treba da postupno ukinu ili se uzdrže od usvajanja šema državljanstva investitora", poručuju iz Evropske komisije.

Ovakav sistem izdavanja državljanstva imala je Crna Gora, a u pitanju su bili takozvani ekonomski pasoši koje je zemlja izdala investitorima koji su bili spremni da ulože određen novac u izgradnju većinom hotela što na priobalju, ali na severu Crne Gore. Statistika je pokazala da većinu onih koji su došli do crnogorskog državljanstva na ovaj način čine državljani Rusije.

image