Nastavak sednice o bezbednosti: Pred poslanicima izveštaj REM-a i predlog o ostavci Gašiću

Premijerka je rekla da će odgovarati na pitanja poslanika i raspravljati koliko god treba

Skupština Srbije danas je nastavlja sednicu na kojoj se razmatra vladin izveštaj o bezbednosnoj situaciji nakon masovnih ubistava u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu i na području Smedereva i Mladenovca – u Malom Orašju i Duboni.

Pored vladinog izveštaja o bezbednosnoj situaciji, poslanici raspravljaju i o Izveštaju o nadzoru programa komercijalnih pružalaca medijskih usluga sa posebnim osvrtom na izveštavanja o slučajevima nasilja u televizijskim programima, koji je podnelo Regulatorno telo za elektronske medije.

Na dnevnom redu je i predlog za formiranje Anketnog odbora radi utvrđivanja činjenica i okolnosti koje su dovele do tragedija, koji je podneo poslanik Radomir Lazović i Predlog za glasanje o nepoverenju ministru unutrašnjih poslova Bratislavu Gašiću, koji je podneo 61 narodni poslanik.

Poslanica Narodne stranke Sanda Rašković Ivić, ocenila je da je puno nasilja u našoj zemlji i da nije tačno da sistem nije zakazao, jer kako je rekla kako je onda otac dečaka ubice mogao da vodi maloletnog sina u streljanu.

"Srbija ima 1.800 škola, u nekima od njih je problem što imaju samo jednog psihologa, a oni su u drugom polugodištu zauzeti testiranjem novih prvaka. Svaka škola bi trebalo da ima po dva-tri psihologa, pedagoga i defektologa", rekla je ona.

Dodala je da nisu dovoljne samo represivne mere koje je Vlada Srbije uvela, već da je neophodna i prevencija.

Ona je rekla da je u Srbiji neophodna promena zaštite sistema mentalnog zdravlja slična onoj koju je u Italiji, gde je psihijatar Franko Batalja 1978. godine uveo sistem "psihijatrija u zajednici" i u svakoj opštini je ustanovljen centar za mentalno zdravlje u kojem građani mogu da potraže pomoć 24 sata dnevno.

Predložila je i da femicid postane posebno krivično delo i da se formira telo za praćenje femicida koje će uraditi analizu svakog pojedinačnog slučaja.

Janko Veselinović iz Poslaničke grupe Ujedinjeni rekao je da osuđuju izjave Jova Bakića, ali da to treba da učini i SNS povodom objave Mićanović Slaviše Mićana.

Poslanik SNS Lepomir Ivković je istakao da umesto da ćutimo, plačemo i tugujemo zbog tragedija koje su nam se dogodile, opozicione vođe sprovode besmislena okupljanja da ućare neki politički poen i nadaju se da će tako na sledećim izborima uspeti da pređu cenzus.

Naveo je da se pritom ograđuje od, kako je rekao, onih poštenih koji su došli na skup da se bore protiv nasilja i izraze pijetet prema žrtvama.

Šta je do sada urađeno?

Rasprava o bezbednosnoj situaciji je počela 18. maja, a vladin izveštaj predstavila je premijerka Ana Brnabić koja je rekla da će u narednom periodu 12.368 policijskih službenika obezbeđivati 1.832 škole u Srbiji, kako državne, tako i privatne.

Dodala je da je počeo sa radom elektronski sistem prijave nasilja nad decom na platformi "Čuvam te".

Takođe, Brnabićeva je rekla da će Vlada razoružati Srbiju i da će 90 odsto dozvola za oružje biti povučeno.

Premijerka je rekla da će odgovarati na pitanja poslanika i raspravljati koliko god treba o bezbednosnoj situaciji pre i posle tragedija, o merama koje su preduzete, očekivanjima od njih i dokle se stigli sa njihovom implementacijom.

Brnabićeva je tokom jučerašnje rasprave rekla da je očekivala da će sednica početi izvinjenjem doktorki Milici Pejović Milovančević, čiju je stručnost tokom rasprave prošle nedelje doveo u pitanje Miroslav Aleksić iz Narodne stranke, ali da se to nije čulo.

Ona je rekla i da u dosadašnjoj raspravi nije čula nijedan predlog mera koji bi doprineo da se prevaziđu posledice tragičnih događaja i da zahtevi opozicije nemaju veze sa tragedijom koje se desila, već sa politikom.