Otpala kula Ise Boljetina: Albanski gradonačelnici severa KiM zakleće se u albanskim selima

Lokacije odabrane za polaganje zaklete trojice gradonačelnika ukazuju da su prištinske vlasti poslušale ambasadora SAD Džefrija Hovenijera, koji je pre pet dana izjavio da "SAD ne smatraju dobrom ideju da se silom uđe u opštinske zgrade na severu KiM"

Leposavić sutrašnji dan, u kome će prvi put dobiti albanskog gradonačelnika koji je na izborima osvojio ukupno 100 glasova, dočekuje iskićen bezbrojnim srpskim zastavama. Trobojke su na terasama, kapijama kuća, zakačene na užad iznad ulica, pa je centar ovog grada na severu Kosova i Metohije danas po podne ceo u bojama zastave Republike Srbije. Jedna velika trobojka je i ispred zgrade SO Leposavić u centru grada.

Ista slika danas po podne je i u Zvečanu i Zubinom Potoku, koji će sutra, takođe, dobiti Albance za gradonačelnike. Jedna od većih raskrsnica u Zvečanu, koju je nemoguće izbeći na putu do zgrade Skupštine opštine, danas je, kao i Leposavić, sva u crveno-plavo-belom.

Istina, albanski gradonačelnici Zvečana, Zubinog Potoka i Leposavića neće biti u prilici da sutra vide te zastave, bar ne za vreme polaganja zakletve, jer će ta ceremonija biti organizovana u albanskim selima u sve tri opštine, podaleko od administrativnih centara kojima bi trebalo da vladaju.

Što se tiče Zvečana, juče je najpre javljeno da će Iljir Peci, novi gradonačelnik koji je osvojio 114 glasova, zakletvu položiti u kuli Ise Boljetinca u selu Boljetin na sedam-osam kilometara od centra Zvečana. Ubrzo je potom nezvanično javljeno da je lokacija promenjena – Peci bi trebalo da zakletvu položi u četvrtak, 25. maja, u 10 sati, u OŠ "Isa Boljetinac" u tom selu, nedaleko od istoimenog memorijalnog centra koji je posvećen tom vođi kačaka, "albanskom borcu za nezavisnost" i "vodećoj ličnosti gerilskog otpora protiv Turske, Srbije i Crne Gore tokom balkanskih ratova i Prvog svetskog rata", kako piše na Vikipediji.

Prištinska "Koha" javila je danas po podne da su "bezbednosne službe u ovom selu i da – osmatraju teren" kako bi "zajedno sa gradonačelnikom odlučile o lokaciji", a da novi gradonačelnik "još nije potvrdio promenu mesta polaganja zakletve".

Novi gradonačelnik Zubinog Potoka Izmir Zećiri, koji je na izborima osvojio zavidnih 196 glasova, zakletvu će položiti takođe sutra, u opštinskoj kancelariji za zajednice u selu Čabra, koje se nalazi s desne strane magistrale Kosovska Mitrovica – Zubin Potok – Brnjak, na oko pet-šest kilometara od centra Zubinog Potoka.

Selo Čabra poznato je i po tragičnom događaju iz marta 2004. kada se u Ibru, nadomak sela, utopilo troje dece. Albanski mediji i neki političari ubrzo su za utapanje dece optužili Srbe i ta optužba bila je okidač za martovski pogrom kada je u dva dana, 17. i 18. marta 2004, ubijeno više ljudi, zapaljeno oko 1.000 srpskih kuća, iseljeno oko 4.000 Srba i spaljeno i devastirano 35 crkava i manastira.

Ljuljzim Hetemi, novi gradonačelnik Leposavića, zakletvu će položiti u selu Bistrica kod Leposavića u prostorijama OŠ "Kadri Bistrica". U ovom selu nalazi se baza kosovske specijalne policije iz koje se kontroliše i policijski punkt kod Bistričkog mosta, gde su na putu Leposavić – Kosovska Mitrovica postavljene betonske prepreke, pored puta su oklopna vozila kosovske policije i policajci naoružani dugim cevima. 

Polaganje zakletve trojice gradonačelnika danas je potvrdio i premijer tzv. Kosova Aljbin Kurti, koji je rekao da je cilj procesa – normalizacija situacije. Kurti je podsetio da je pre pet dana zakletvu položio i Erden Atić, novi gradonačelnik Severne Mitrovice koji je na izborima dobio 519 glasova, i da je novi gradonačelnik već postavio direktore javnih preduzeća među kojima su jedan Srbin, po jedna Bošnjakinja i Turkinja i po jedan Egipćanin i Albanac, te da je to "napredak koji treba normalizovati".

U Leposaviću, koji će sutra dobiti gradonačelnika Albanca, situacija danas po podne je sasvim uobičajena. Građani uglavnom znaju da je polaganje zakletve sutra, ali većina onih s kojima smo razgovarali ne znaju da se njihov novi gradonačelnik zove Ljuljzim Hetemi.

"Niti ga znamo, niti poznajemo, niti smo za njega čuli, niti je on naš gradonačelnik. On može da bude gradonačelnik Bistrice u kojoj će i položiti zakletvu", rekli su nam neki građani Leposavića.

Osim velike zastave Srbije koja je na jarbolu ispred zgrade SO, Hetemija će, ako i kad odluči da krene u Leposavić, dočekati i veliki transparent u Sočanici, nekoliko kilometara od Leposavića prema Zvečanu i Severnoj Mitrovici na kome stoji poruka – "Ovo je Srbija".

Na kontrolnom punktu na Jarinju, kilometar od administrativnog prelaza prema Lešku i Leposaviću, danas su na magistrali, pored oklopnih vozila, i kosovski specijalci sa automatskim puškama koji kontrolišu ko prolazi.

Na vanrednim lokalnim izborima na severu KiM koji su pre mesec dana održani uglavnom u kontejnerima postavljenim pored puta, i koje su Srbi bojkotovali, od oko 40.000 upisanih birača glasalo je njih 1.567, među njima i u sve četiri opštine tek 13 Srba.

Inače, lokacije odabrane za polaganje zakletvi trojice gradonačelnika ukazuju da su prištinske vlasti poslušale ambasadora SAD Džefrija Hovenijera, koji je pre pet dana izjavio da "Sjedinjene Američke Države ne smatraju dobrom ideju da se silom uđe u opštinske zgrade na severu KiM".

Zemlje Kvinte – SAD, Francuska, Italija, Nemačka i Velika Britanija – noć uoči zakazanog polaganja zakletve Erdena Atića u Severnoj Mitrovici u zajedničkom saopštenju navele su da su lokalni izbori u četiri opštine na severu Kosova, 23. aprila, "održani u skladu sa kosovskim ustavnim i zakonskim zahtevima", ali i da "zbog bojkota srpske zajednice, rezultati tih izbora nisu dugoročno političko rešenje".

Ove države pozvale su "sve zainteresovane strane, uključujući lokalne zajednice, da hitno zajedno rade na pronalaženju rešenja koje obezbeđuje održivu, participativnu predstavničku demokratiju u ovim opštinama".

Zemlje Kvinte poručile su da "ne bi trebalo da postoje akcije ili inicijative – uključujući novoizabrane gradonačelnike i skupštine opština – koje ne služe građanima ili koje mogu povećati tenzije".

"To uključuje obavljanje više od administrativnih ovlašćenja i proces preuzimanja dužnosti, jer nije potrebno da gradonačelnici polože zakletvu u opštinskim kancelarijama. Sve strane treba da se uzdrže od upotrebe sile ili radnji koje podstiču tenzije ili sukobe", navedeno je u saopštenju Kvinte.

Američki ambasador na Kosovu Džefri Hovenijer, dan uoči polaganja zakletve Erdena Atića i najavljenog polaganja zakletvi još trojice gradonačelnika opština na Severu, izjavio je da "Sjedinjene Američke Države ne smatraju dobrom idejom da se silom uđe u opštinske zgrade", prenela je "Koha".

Hovenijer je tada, posle sastanka sa Aljbinom Kurtijem, rekao da "treba izbegavati sukobe i akcije koje dovode do povećanja tenzija na severu".

"SAD smatraju da ovo treba da se okonča, da treba izbegavati sukobe i akcije koje dovode do povećanja tenzija na severu. Ne mislimo da je dobra ideja da se koristi sila kako bi se pristupilo zgradama koje možda nisu pristupačne", rekao je američki ambasador.