"Albanijan post": Novi plan Kvinte i EU za deeskalaciju situacije na severu Kosova i Metohije

Zemlje Kvinte i EU predstavile plan u osam tačaka

Zemlje Kvinte i Evropske unije sastavile su plan u osam tačaka sa ciljem smirivanja situacije na severu Kosova i Metohije, gde su prištinske vlasti poslale specijalce i policij,u kako bi uveli albanske gradonačelnike, koje Srbi ne priznaju, u institucije.

Međunarodna zajednica na čelu sa SAD prvi put je okrivila Aljbina Kurtija za haos na severu, a zemlje Kvinte i Evropske unije sastavile su plan deeskalacije.

Kako prenosi "Albanijan post", u prvoj tački plana potrebno je hitno ispuniti Osnovni sporazum između Beograda i Prištine, usaglašenog, ali ne i potpisanog u Briselu 27. februara, posebno u tačkama 1, 3, 7 i 9.

Član 1. zahteva od strana da razviju normalne odnose i uzajamno priznaju dokumente, simbole, registarske tablice, carinske pečate.... Član 3. traži da se svi sporovi rešavaju mirnim putem. Član 7 odnosi se na stvaranje zajednice opština sa srpskom većinom na Kosovu, dok se članom 9 obe strane i donatori obavezuju da će kreirati finansijske pakete za ekonomski razvoj.

Druga tačka plana koji objavljuje "Albanijan post" predviđa povlačenje specijalnih snaga Prištine sa severa, ali i Vojske Srbije sa administrativne linije.

U trećoj tački piše da je bezbednost na teritoriji severnih opština poverena tzv. kosovskoj policiji, uz pomoć Kfora i Euleksa.

Četvrta tačka predviđa prekid svih protesta i povratak normalnog života u zemlji. Opštinski službenici moraju da se vrate na svoja radna mesta i obavljaju svoju dužnost u blizini objekata u skladu sa zakonskom odredbom.

U julu 2023. gradonačelnici opština podneće ostavke, a predsednica prištinskih vlasti Vjosa Osmani raspisaće nove izbore, navodi "Albanijan post" koji je imao uvid u plan EU/Kvinte.

Šesta tačka predviđa održavanje ovih izbora krajem avgusta ili početkom septembra 2023. godine.

Takođe se u tački sedam zahteva da se u tačkama 3, 4, 5 i 6 ovog sporazuma postigne značajan napredak uz istovremen napredak na stvaranju zajednice opština sa srpskom većinom, kao i primenu člana 1. Osnovnog sporazuma.

Sredinom novembra, kao što je opisano u 8. i poslednjoj tački, efektivno se primenjuju članovi 1, 2, 3, 7 i 9 Osnovnog sporazuma.

Upadljivo je da se u ovom nacrtu ne spominje (za Srbiju najspornija) tačka 4 Osnovnog sporazuma, koja predviđa saglasnost Srbije na ulazak tzv. Kosova u međunarodne organizacije.

Šef evropske diplomatije Žozep Borelj istakao je da su tri glavna aspekta plana novi izbori, učešće kosovskih Srba na njima i nastavak rada na formiranju Zajednice srpskih opština.

U suprotnom, Beograd i Priština će trpeti "veoma ozbiljne" posledice u odnosima sa EU, dodao je on.

Borelj je o tome obavestio Osmani i predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji su održali trilateralni sastanak u trajanju od 10 minuta, uz prisustvo predsednika Francuske Emanuela Makrona i nemačkog premijera Olafa Šolca.