Portparol za spoljnopolitička pitanja Alternative za Nemačku (AfD), poslanik u Bundestagu Petr Bistron poručio je da je priznanje Kosova bila greška, kao i jednostrana podrška Zapada Prištini.
Bistron je u intervjuu za "Kosovo onlajn" ocenio kao neprikladan pokušaj premijera privremenih institucija u Prištini Aljbina Kurtija da Srbe prikaže kao "vazale Rusije", a Albance kao žrtve, dodajući da njegov "etnocentrični šovinizam" ne bi trebalo tolerisati u Evropi.
"Kurtijev pokušaj da demonizuje Srbe i prikaže ih kao vazale Rusije, a Albance na Kosovu kao žrtve je neprikladan. Međutim, to odgovara uobičajenom narativu u zemljama u kojima dominiraju Sjedinjene Američke Države: svako ko stane na put američkim interesima trenutno se diskredituje kao agent Moskve. Etnocentrični šovinizam koji praktikuje Kurti ne bi trebalo tolerisati na evropskoj političkoj sceni, a kamoli da ga podržava bilo koja evropska vlada", navodi Bistron.
Srbima na KiM poručio je da budu uzdržani na protestima, ali i nepopustljivi u političkim zahtevima.
"U pravu su. NATO bombardovanje Jugoslavije bilo je nepravda. Nasilno otcepljenje pokrajine Kosovo od teritorije Jugoslavije bilo je nepravda. Nešto što je stvoreno iz nepravde ne može dugo da opstane. Ostanite dosledni. Kosovo je Srbija", naglasio je.
Ističe da je dijalog, u principu, uvek moguć, ali da se dijalog na KiM pod posredovanjem Evropske unije, može se smatrati neuspehom, jer Priština sporazume koji su postignuti nije poštovala i sprovodila.
"EU se još jednom pokazala nemoćnom. Sasvim je jasno da Srbi žele Zajednicu srpskih opština kao svojevrsnog garanta svojih prava. Bez ovog udruženja biće teško voditi pregovore. EU mora da smisli novu strategiju i, ako je potrebno, pribegne sankcijama. Ne može proći bez posledica da Priština deset godina odbija da poštuje postignute dogovore, kao u slučaju ZSO", dodaje Bistron.
Na pitanje zašto Nemačka ćuti kada su francuski predsednik Emanuel Makron, pa i SAD, osudili postupke Prištine i jasno rekli da je samo Kurti odgovoran za novu eskalaciju, kaže da "Francuzi imaju suštinski drugačiji pogled na Balkan od nemačke vlade.
"Francuzi su protiv proširenja EU na zemlje Zapadnog Balkana, Nemci to guraju, kolika god bila cena. U Berlinu ljudi često zatvaraju oči pred stvarnošću, jednostavno ignorišući činjenice koje se ne uklapaju u koncept. Svima je jasno da je region i dalje bure baruta, a takvo je nekada izazvalo svetski rat. Ali u Berlinu se 'bunca' oko 'smirivanja situacije'. Sada vidimo koliko je 'mirna' situacija", zaključio je nemački političar.