Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen dolazi u jednodnevnu posetu Srbiji, a očekuje se da će sa srpskim zvaničnicima razgovarati o energetici, usklađivanju Srbije sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU i o dijalogu Beograda i Prištine.
Njena poseta deo je zapadnobalkanske turneje koju je počela u Skoplju, gde je obećala 80 miliona evra podrške za borbu protiv energetske krize, dok je vlastima u Prištini poručila je da je "mesto Kosova u EU" i ponudila pomoć oko "vizne liberalizacije".
Šta bi iz Ursulinog kofera moglo da bude izvučeno kao poklon za Srbiju, i da li se u Beogradu ovi "znaci pažnje" očekuju sa strahom ili optimizmom? Da parafraziramo onu grčku pouku nakon Trojanskog konja, "ne veruj emisarima iz EU ni kada darove nose".
Iako analitičari ističu da Fon der Lajen neće dozvoliti da nijedna druga tema "proguta" pitanje energetike, činjenica da do turneje dolazi dve nedelje nakon što je Evropska komisija objavila izveštaje o napretku svih zemalja regiona govori da će u razgovorima sa balkanskim zvaničnicima biti reči i o sprovođenju neophodnih reformi, piše "Juronjuz Srbija".
Izveštaj o Srbiji ove godine bio je nešto oštriji u odnosu na prošli, pa je sigurno da će predsednica Evropske komisije pomenuti i pitanje usklađivanja Srbije sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU.
Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike kaže za "Juronjuz Srbija" da se ova poseta ne dešava slučajno odmah posle formiranja vlade, i da će jedna od glavnih poruka biti da je sada pravi momenat da se Srbija uskladi sa spoljnom politikom EU.
Politikolog dr Aleksandar Mitić iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu ocenjuje za "Sputnik" da je "svrha posete Fon der Lajenove dvojaka – da pokaže državama Zapadnog Balkana i lažnom entitetu koje se naziva Kosovo da nisu u potpunosti zaboravljeni u veoma sporom procesu proširenja EU, ali i da se spreči da neke druge svetske sile, poput Rusije i Kine, ostvare uticaj na Balkanu."
On smatra da je Briselu ključno usaglašavanje po pitanju antiruskog stava, tj. usvajanje sankcija. "To znači da možete praktično sve loše da uradite, da poput Prištine kršite sva moguća pravila i norme, ali ako uvedete sankcije Rusiji, bićete nagrađeni", ocenjuje Mitić.
Sa druge strane, iako je ponela "kofer pun para", predsednica EK ipak ne može mnogo da utiče na proces proširenja Unije, jer o tome ključnu reč na kraju imaju države članice.
Nije ništa novo da Evropska unija donosi određena finansijska sredstva Beogradu u procesu evropskih integracija, podseća sagovornik "Sputnika", ali kaže da to nije razlog da se Srbija odrekne svojih interesa po pitanju Kosova i Metohije, ili uvede sankcije Rusiji.
"To su pitanja oko kojih nema diskusije i rekao bih da u tom pogledu Beograd ima vrlo čvrst stav, pa verujem da to mora jasno da se predoči i Ursuli fon der Lajen, bez obzira na to koliko je veliki taj njen kofer ili džak para", zaključuje Aleksandar Mitić.
Ne treba zaboraviti da predsednica EK dolazi u jeku krize između Beograda i Prištine, a uoči isteka roka za preregistraciju vozila, što može da znači da nosi neke nove pritiske za obe strane, kako bi se postigao dogovor.
Ipak, analitičari smatraju da ona neće dozvoliti da je ovo pitanje "preokupira" tokom posete.
Na niškom aerodromu "Konstantin Veliki" Fon der Lajenovu će dočekati predsednik Srbije Aleksandar Vučić, a potom će zajedno obići radove na izgradnji gasnog interkonektora Srbija-Bugarska u mestu Jelašnica.
Fon der Lajen će potom u Beogradu odvojeno razgovarati sa Vučićem i premijerkom Srbije Anom Brnabić.
Inače, predsednica EK U Beograd dolazi iz Sarajeva, a posetu Zapadnom Balkanu završava 29. oktobra u Podgorici.