Srbija i Balkan

"Albanijan post": Šta čeka Prištinu ako Kurti ne prihvati uslove Zapada

Sankcije bi mogle da pogode Aljbina Kurtija i njegove najbliže saradnike
"Albanijan post": Šta čeka Prištinu ako Kurti ne prihvati uslove Zapadawww.globallookpress.com © Dimitrios Karvountzis/Keystone Press Agency

Ukoliko premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti ne prihvati uslove koje su pred njega postavile Sjedinjene Američke Države i Evropska Unija, Kosovo bi moglo da se suoči sa do sada nezapamćenim sankcijama.

"Albanijan post" piše, pozivajući se na diplomatske izvore, da bi Kosovo, na državnom nivou, moglo da se suoči sa izuzetno ozbiljnim ograničenjima, a sankcije bi pogodile i samog Kurtija i njegove najbliže saradnike.

Sankcije, podeljene u dve faze, sa osam tačaka, su oštre i bez presedana u istoriji Kosova.

Sever Kosova i Metohije vratio bi se u stanje od pre 2004. godine, pre nego što je Kfor preuzeo kontrolu, sredstva iz SAD i EU bila bi blokirana, a međunarodna zajednica "izrazila bi pasivnost prema kampanji Srbije za povlačenje priznanja takozvanog Kosova". Prištini preti i blokada integracionih procesa i eventualno isključenje iz neke od međunarodnih organizacija u kojoj je već član.

"U slučaju da se situacija na terenu pogorša i dođe do tačke ozbiljnog ugrožavanja opšte bezbednosti, uključujući i ugrožavanje trupa Kfora, premijer Aljbin Kurti i ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja bi mogli da budu proglašeni personama non grata", rekli su izvori za "Albanijan post".

Transatlantska zajednica, pojašnjava izvor, ima vitalnu potrebu da ne dozvoli centar krize iza krila linije kontakta sa Rusijom, jer, kako tvrdi specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar, Rusija ima koristi od krize na severu KiM, iako je sama Moskva nije režirala.

"Međunarodna zajednica zatečena je jer je verovala da bi Srbija mogla da bude problematična strana kada je u pitanju pokretanje francusko-nemačkog predloga, a niko nije očekivao da će upravo Vlada Kosova svojim delovanjem promovisati nesigurnost i podgrevati krize i sukobe", kaže izvor koji dodatno pojašnjava tok potencijalnih sankcija.

U prvoj fazi, Kosovo bi se suočilo sa finansijskim ograničenjima u vidu zamrzavanja sredstava iz Evropske unije, što znači da bi Priština ostala bez miliona evra koji se svake godine slivaju na Kosovo kroz vladine programe ili nevladine kanale iz EU.

Isto će se desiti i sa procesom vizne liberalizacije, to jest slobodnim viznim režimom za građane takozvanog Kosova.

Kosovo je, podsetimo, stavljeno na dnevni red za za članstvo u Savetu Evrope, ali bi u prvoj fazi sankcija i ovaj proces mogao da bude zaustavljen.

Ova faza uključuje i "zamrzavanje američkih fondova" i "zamrzavanje programa za Kosovske bezbednosne snage".

Druga faza sankcija bila bi šira i usmerena na politički i bezbednosni nivo.

Međunarodna zajednica će u ovoj fazi pokazati "pasivan odnos prema kampanji Srbije za povlačenje priznanja takozvanog Kosova", što bi moglo da dovede do isključenja Kosova iz pojedinih međunarodnih organizacija.

Jedna od najstrožih faza sankcija, prema rečima diplomatskih izvora "Albanijan posta", biće "reorganizacija međunarodnog vojnog prisustva".

Pošto se situacija na severu KiM pogoršava, Kurti i Svečlja mogli bi da budu proglašeni personama non grata uz opravdanje da "predstavljaju opasnost po bezbednost i mir".

Međutim, sve ovo je trenutno na hipotetičkom nivou, jer Kurti i njegova Vlada imaju rok do petka da odluče o ispunjavanju tri uslova međunarodne zajednice, a Zapad se nada da neće morati da povuče tako drastične korake.

Šta god da Kurti odluči, jasno je da je međunarodnoj zajednici ponestalo strpljenja i da želi brz i jasan odgovor iz Prištine.

image