Srbija i Balkan

Brnabić odgovorila Tepićki: "Lažete! Nemoguće je prodavati nacionalne parkove"

Predsednica vlade optužila je potpredsednicu stranke Slobode i pravde da iznosi neistine o Predlogu zakona o preduzećima u državnom vlasništvu
Brnabić odgovorila Tepićki: "Lažete! Nemoguće je prodavati nacionalne parkove"© FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/ Milos Tesic/ATAImages

Debata o Predlogu zakona o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu nastavlja se i nakon što je premijerka Ana Brnabić najavila da će ga vlada povući iz procedure, a trenutno mesto obračuna "pro" i "kontra" strane sada je Tviter, na kome je predsednica Vlade demantovala tvrdnje potpredsednice Stranke slobode i pravde Marinike Tepić da je cilj ovog akta da javna preduzeća padnu u ruke privatnika.

Verbalni okršaj dve političarke zakuvao se, naime, kada je Tepić u "Utisku nedelje", a na osnovu teksta objavljenog u nedeljniku "Vreme", ustvrdila da je "vlada ispod žita i iza leđa" usvojila zakon koji predviđa privatizaciju najvećih srpskih javnih preduzeća, poput "Srbija šuma", nacionalnih parkova, "Puteva Srbije"…

"Laž broj jedan je da donosimo ovaj zakon kako bismo prodali nacionalne parkove. Nije moguće prodati nacionalne parkove jer Zakon o javnoj svojini jasno kaže da prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi mogu biti isključivo u javnoj svojini", istakla je Brnabić.

Premijerka je kao "laž broj dva" označila Tepićkinu tvrdnju da se zakon donosi da bi se omogućila prodaja javnih preduzeća.

"Da je neko hteo da privatizuje javna preduzeća mogao je to da uradi i do sada - Zakonom o privatizaciji propisano da ona mogu biti predmet privatizacije. Ili ne znate zakone ili namerno govorite neistinu", navela je predsednica Vlade.

Dodajući da su "ove neistine uznemirile javnost" vlada, kako kaže, na inicijativu predsednika Aleksandra Vučića, povlači zakon na još jedan krug konsultacija.

Neposredno nakon što je Tepićka u emisiji "Utisak nedelje" okrivila vladu da radi iza leđa narodu, Brnabić je na televiziji "Hepi" izjavila da je neverovatno da za rasprodaju nacionalnih resursa Vladu optužuju oni koji su za vreme svoje vladavine "strancima poklonili Naftnu industriju Srbije". Upitala se i kako je moguće da današnju opoziciju niko ne pita "zašto su uništili sve što su mogli dok su bili na vlasti".

"Kao na filmu. Dok je bos u crkvi na drugom mestu se stvar završava", odvratila je Tepićka zatim na Tviteru, aludirajući na to da je u vreme kada je vlada usvojila zakon predsednik Aleksandar Vučić u Hramu svetog Save palio sveće sa porodicom preminule devojčice iz škole "Vladislav Ribnikar", a da su građani Beograda učestvovali u Spasovdanskoj litiji.

Opet se oglasila premijerka koja je potpredsednici "Slobode i pravde", takođe na ovoj društvenoj mreži - rekla kako laže.

"O tome kako ste vi vodili računa o nacionalnim resursima, a kako mi, najbolje govori primer. NIS ste prodali (dakle, čitavu naftnu industriju RS) za 400 miliona evra, dok smo mi aerodrom 'Nikola Tesla' dali u koncesiju (dakle, i dalje je vlasništvo RS) za više od 1,2 milijardi evra. To je razlika među nama, i razlika u našem odnosu prema nacionalnoj imovini", istakla je Brnabićka.

Ona je zatim dodala da su u to vreme otuđena sva vodoizvorišta, kao i da su resursi pijaće vode prešli u ruke stranaca.

"A bogami, u Beogradu, i svi bioskopi koji su tada ugašeni. Kada govorite o tome da neko hoće nešto da proda i otuđi, da ošteti državu, vi izvesno polazite od sebe", istakla je Brnabić.

Premijerka je juče, najavljujući povlačenje zakona iz procedure, istakla da je donošenje ovog akta određeno i strategijom državnog vlasništva i upravljanja privrednim subjektima usvojenim 2021. godine.

"Da su čitali znali bi to. To je jedna od tri ključne preporuke Međunarodnog monetarnog fonda utvrđena polaznim osnovama koje je Vlada Srbije usvojila krajem 2020 godine. Toliko o tome koliko smo mi ovim zakonskim predlogom iznenadili nekoga", rekla je Brnabićeva gostujući na TV Pink.

Propis koji je u fokusu javnosti predviđa da 23 javna preduzeća u narednom periodu promene pravnu formu i  postanu akcionarsko društvo (AD) ili društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO).

image