Prema projekciji Centra za monitoring (CeMI) na osnovu 93,7 odsto obrađenog izbornog uzorka, Pokret Evropa sad ima 23 poslanika, koalicija Zajedno okupljena oko DPS ima 21, a lista Za budućnost Crne Gore 13 mandata u crnogorskom parlamentu.
Koalicija Hrabro se broji (Demokrata i GP URA) imaju 11 poslanika, Bošnjačka stranka trenutno ima šest, SNP i Demos tri poslanika.
U parlament, prema ovoj projekciji, ulaze i Albanski forum sa dva, Albanska alijansa i HGI sa po jednim poslanikom, preneo je Tanjug.
Ispod cenzusa su trenutno Pravda za sve, SDP, Preokret, Narodna koalicija, Pokret za promene i Mi možemo.
Prema rezultatima koje je objavio CEMI, "Na pravoj strani svijeta" (HGI) - 0,6 odsto ili jedan mandat, "Pravda za sve" 2,9 odsto - bez mandata, Narodna koalicija "Složno i tačka" 1,1 odsto - bez mandata, Albanska alijansa - 1,4 odsto što je jedan mandat, Pokret Preokret 1,4 odsto - bez mandata, Pokret za promjene 0,7 odsto - bez mandata, "Da. Mi možemo za građansku Crnu Goru" 0,5 odsto - bez mandata, "Za našu kuću" (SDP) 2,8 odsto - bez mandata.
S obzirom na to da su PES, DPS, ZBCG i koalicija Demokrata i URA poručili da bez njih nema formiranja stabilne reformske vlade i budući da se PES izjasnio da neće formirati vladu sa GP URA, analitičari procenjuju da buduća vlada Crne Gore neće biti ni stabilna, ni dugotrajna.
Profesor i analitičar Miloš Bešić je za podgoričke "Vijesti" ocenio da je previše afera u Crnoj Gori u vrlo složenoj političkoj ekonomskoj situaciji.
On smatra da stranke koje budu formirale vladu treba da postupe pametno, da kalkulišu i naprave rezultat do novih izbora koji će uslediti, jer će se, u protivnom, DPS vratiti na vlast sviđalo se to ljudima ili ne.