Još se u Crnoj Gori prebrojavaju glasovi i čeka odluka Državne izborne komisije o konačnim rezultatima. Analitičari pokušavaju da protumače šta su lideri partija želeli da poruče u svojim prvim obraćanjima iz izbornih štabova. Već se prave razne kombinatorike ko bi sa kim mogao da formira novu vladu i koliko bi ona mogla da potraje.
Međutim, jedno pitanje ostaje najveća nepoznanica još od sinoć, od kada su zatvorena birališta i proglašeni preliminarni rezultati.
Naime, Narodni pokret "Pravda za sve" bivšeg ministra pravde Vladimira Leposavića sinoć je proglasio da je ostvario parlamentarni status.
Kako je na konferenciji za medije rekao nosilac liste, izlaznost je značajno manja nego na prošlim parlamentarnim izborima.
"Što se tiče NP Pravda za sve, mi smo pre svega ovde kao grupa građana koja je prvi put učestvovala na izborima i izvesno prvi put ostvarila parlamentarni status", kazao je Leposavić.
Sa druge strane, sve projekcije izbornih rezultata pokazuju da lista "Pravda za sve" ipak nije osvojila potrebnih 3 odsto glasova za ulazak u Skupštinu.
Prema podacima Centra za monitoring i istraživanje na 100 odsto obrađenih biračkih mesta lista Leposavića ostvarila 2,8 odsto glasova.
Centar za demokratsku tranziciju ima podatke na osnovu 100 odsto obrađenog uzorka prema kojima je Leposavić ostao ispod cenzusa sa 2,7 odsto osvojenih glasova.
Zašto je onda ovaj eminentni pravnik sinoć objavio da je prošao cenzus i ušao u Skupštinu Crne Gore?
Upozorenje na prekrajanje izborne volje
Dok je u Crnoj Gori tekao izborni dan, iz štaba "Pravde za sve" stiglo je upozorenje građanima, domaćoj stručnoj i međunarodnoj javnosti o informacijama da će se izvršiti prekrajanje izborne volje.
Pozivajući se na više izvora, saopšteno je da predstavnici političkih stranaka i koalicija planiraju da, po zatvaranju biračkih mesta, izvrše dopisivanje znakova i slova na glasačkim listićima na kojima su građani zaokružili listu "Pravda za sve - dr Vladimir Leposavić", kako bi ti glasački listići bili proglašeni za nevažeće.
"Prema našim saznanjima, ovu nezakonitu aktivnost, koju je sprovodio DPS režim, danas planiraju da izvrše na štetu građana koji su glasali Narodni pokret PRAVDA ZA SVE! praktično sve političke stranke odnosno koalicije osim predstavnika Pokreta EVROPA SAD", naveli su iz štaba Leposavića.
Kako je u pitanju pokret nastao tik pred izbora, nema dovoljnu stranačku infrastrukturu niti predstavnike na svim biračkim mestima širom zemlje, pa je nemoguće da se takva zloupotreba spreči, tvrdi Leposavićev štab.
U video poruci koju je snimio, on napominje da takva radnja predstavlja krivično delo 192 Krivinog zakonika Crne Gore za šta je zaprećena višegodišnja kazna zatvora. On je pozvao i specijalnog državnog tužioca Vladimira Novovića i ostale državne organe da reaguju.
Ministar koga se Krivokapić odrekao
Vladimir Leposavić je doktor pravnih nauka. Ovaj rođeni Baranin diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu sa prosečnom ocenom 10. Specijalizovao se za oblast međunarodnog prava na Pravnom fakultetu u Vašingtonu.
Doktorirao je iz oblasti međunarodnopravne zaštite nacionalnih i verskih manjina na Pravnom fakultetu u Beogradu.
Bio je pravni savetnik Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke i aktivirao se borio za odbranu pravoslavnih svetinja u Crnoj Gori.
Upravo on je autor izmenjenog Zakona o slobodi veroispovesti, čime je ispravljena nepravda koju je Milo Đukanović pokušao da načini Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori.
Leposavić je predstavljao Srpsku pravoslavnu crkvu u Ujedinjenim nacijama u Ženevi, kao i na forumima OEBS-a i Saveta Evrope.
U politiku ulazi kao ministar pravde u vladi Zdravka Krivokapića, nakon što je Demokratska partija socijalista Mila Đukanovića smenjena na parlamentarnim izborima 2020. godine.
Iako se o njegovom privatnom životu ne zna mnogo, nakon što je kao ministar prijavio svoj imovinski karton, javnost je saznala da je Leposavić oženjen Amerikankom vijetnamskog porekla. Njegova supruga Vi Nujen zaposlena je u američkom Ministarstvu odbrane.
Kao što je gore napomenuto, Leposavić je učestvovao u izmeni spornog Zakona o slobodi veroispovesti. Međutim, nije dugo ostao na funkciji ministra.
Iako je na vlast došao uz glasove Srba, Krivokapić je vrlo brzo okrenuo leđa biračima koji su ga doveli na premijersko mesto.
Uz pomoć DPS-a, Socijaldemokratske partije, Socijaldemokrata, Bošnjačke i albanske nacionalne stranke, kao i predstavnika GP URA i Demokratske Crne Gore Skupština je izglasala Rezoluciju o Srebrenici. Tim dokumentom Podgorica, ne samo što se izjasnila da se u Srebrenici dogodio genocid, nego je čak zabranjeno poricanje da se to zbilo.
Za govornicom pred poslanicima Leposavić je rekao kako je spreman da prizna da se u Srebrenici dogodio genocid tek kad se to nedvosmisleno utvrdi.
"Haški tribunal za bivšu Jugoslaviju, osim što je osnovan rezolucijom, umesto međunarodnim ugovorom, gotovo je u potpunosti izgubio legitimitet kad je utvrđeno da su dokazi izvestioca Saveta Evrope o vađenju i trgovini organima civilnih srpskih žrtava na Kosovu uništeni u tom sudu", rekao je tad Leposavić.
Pod pritiskom međunarodnih faktora, kako Evropske unije tako i američke ambasade u Podgorici, Krivokapić je zatražio da Skupština razreši njegovog ministra.
Nakon smene, Leposavić se povukao i javnosti i nije učestvovao ni na lokalnim ni na predsedničkim izborima ranije ove godine. Zato je vest da je Leposavić prvi predao potpise za kandidaturu na ovim parlamentarnim izborima za mnoge bila iznenađenje.
Lista Vladimira Leposavića bila je jedna od više srpskih opcija na ovim parlamentarnim izborima.
Da li će konačni rezultati dovesti do preokreta - u pitanju je verovatno tek nekoliko stotina glasova - ili će možda biti otkrivene izborne prevare o kojima Leposavić govori, ostaje da se vidi.