Crna Gora: DPS za tri godine izgubio 90.000 glasača, PES pao za 20.000 glasova
Demokratska partija socijalista (DPS), na čijem čelu je donedavno bio Milo Đukanović, za nepune tri godine je izgubila 90.000 glasača, a podrška "Pokretu Evropa sad" je za tri meseca pala za 20.000 glasova, pokazali su privremeni rezultati vanrednih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori, koje saopštila državna izborna komisija (DIK).
Iako su lideri stranaka i koalicija učesnica na izborima najavljivali da će razgovoru o formiranju nove vlade početi u ponedeljak, to se nije dogodilo.
Prema analizi portala Adria, zvanični najdrastičniji pad imao je DPS. Nekada najdominantnija politička partija u Crnoj Gori, danas je svedena na 17 poslanika. Taj broj bi bio i manji da je bila veća izlaznost na izbore, ali svakako imaju pad od 12 mandata.
Naime, DPS je u avgustu 2020. godine osvojio 143.500, a njihov koalicioni partner SD 16.769 glasova. Dakle, sa podrškom od 160.269 birača, DPS sa svim koalicionim partnerima je pao na 70.292 glasa, što znači da je za nepune tri godine je izgubio 90.000 glasača.
"Pokret Evropa sad" je osnovan početkom leta prošle godine tako da nije učestvovao na parlamentarnim izborima 2020. pa je reper za njih prvi krug predsedničkih izbora, održan u martu ove godine.
Nosilac liste Evrope sad na predsedničkim izborima Jakov Milatović, u prvom krugu je osvojio 97.867 glasova a samo tri meseca kasnije, njegov partijski kolega Milojko Spajić, zajedno sa Ujedinjenom Crnom Gorom i Alternativom, na parlamentarnim izborima dobio je podršku od nešto više od 77.000 birača, što je pad od 20.000 glasova.
Nakon raspada DF-a, koaliciju "Za budućnost Crne Gore", koju čine samo DNP, NSD i Radnička partija, teško je uporediti sa prethodnim izbornim ciklusima, ali u odnosu na prvi krug predsedničkih izbora i kod njih je vidljiv pad od oko 20.000 glasova.
Veliki pad ima i koalicija "Hrabro se broji", koju čine Demokrate i URA. Na parlamentarnim izborima pre nepune tri godine, zbirno posmatrano, osvojili su 73.800 glasova dok je na izborima održanim u nedelju ova koalicija dobila podršku od 37.777 građana, što je pad od 36.000 glasova. Kao zanimljivo portal Adria navodi da je u odnosu na prvi krug predsedničkih izbora ova koalicija imala oko 700 glasova više.
Jedini koji imaju razloga za slavlje su predstavnici Bošnjačke stranke, koji su ostvarili nikada bolji rezultat. Oni su uspeli da dupliraju broj glasova i tako sa dosadašnjih tri, imaju šest mesta u parlamentu, što je rast za oko 6.000 glasova.
Vanredni parlamentarni izbori u Crnoj Gori su protekli u mirnoj i demokratskoj atmosferi, a izlaznost na birališta je bila nešto preko 56 odsto, što je istorijski minimum.
Analitičari ocenjuju da je mala izlaznost pogodovala većim strankama i onim koje imaju stabilnu infrastrukturu a da bi političke elite trebalo da se zamisle nad ovako malom izlaznošću i da je ne pravdaju zasićenošću građana od izbornih procesa.
U Crnoj Gori su, naime, za manje od devet meseci održana tri izborna ciklusa - lokalni izbori u oktobru prošle godine, dva kruga predsedničkih izbora u martu i aprilu ove godine i vanredni parlamentarni izbori.