Komemorativna akademija povodom 24. godišnjice Bitke na Košarama sutra u Narodnom pozorištu

Bitka na Košarama je jedna od najtežih bitaka u novijoj srpskoj istoriji, simbol otpora neprijatelju tokom NATO agresije 1999. godine

U Narodnom pozorištu u Beogradu sutra će biti održana Komemorativna akademija povodom obeležavanja 24. godišnjice od Bitke na Košarama, saopštilo je danas Ministarstvo za rad.

Organizator Komemorativne akademije je Odbor Vlade Republike Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, a prisutnima će se obratiti potpredsednik Vlade Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević.

Bitka na Košarama je jedna od najtežih bitaka u novijoj srpskoj istoriji, simbol otpora neprijatelju tokom NATO agresije 1999. godine.

Kako se navodi, neustrašivi srpski vojnici su dva meseca odolevali napadima brojčano nadmoćnijih neprijatelja, potpomognutih snagama redovne Vojske Albanije i NATO avijacijom.

U borbama na Košarama stradao je 21 oficir i podoficir, 50 mladića na odsluženju vojnog roka, 13 vojnih obveznika i 24 dobrovoljca, a ranjeno je 256 boraca.

Bitka na Košarama počela je 9. aprila 1999. godine, kada su na karauli na jugoslovensko-albanskoj granici na Juničkim planinama pripadnici terorističke OVK, uz pomoć NATO avijacije, pokušali da izvrše kopnenu invaziju kroz karaulu.

Deo državne granice oko karaule Košare štitilo je oko 100 pripadnika 53. graničnog bataljona, koji su se tokom prva dva dana borbi suprotstavili desetostruko jačem neprijatelju.

U pomoć graničarima ubrzo je stigao vod Vojne policije, ali je napad bio silovit i snage OVK su uspele da zauzmu položaje Rasa Košares i Maja Glava, tačke sa kojih se kontrolisalo svako kretanje ka graničnoj liniji, a zauzeli su i zgradu karaule.

Dolaskom pripadnika 125. motorizovane brigade formirana je linija odbrane koja je sprečila dalji prodor neprijatelja.

Vojska je narednih dana pokušavala da povrati Rasa Košares i Maja Glavu, a pridružili su im se i pripadnici 72. specijalne i 63. padobranske brigade.

Borbe na Košarama trajale su do 14. juna 1999. godine, kada se Vojska Jugoslavije posle Kumanovskog sporazuma povukla sa Kosova i Metohije.