RT Balkan analiza: Kakvu je poruku Vučić poslao dolaskom u rusku ambasadu?

Srbija se uvek rukovodi principima i svojim interesima, a to su dobri odnosi sa strateškim partnerima, poput Rusije i Kine, ali i drugim zemljama Zapada, članicama EU i drugima, kaže nekadašnji ministar spoljnih poslova SRJ Živadin Jovanović

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nije slučajno došao u rusku ambasadu na prijem povodom proslave Dana Rusije, već prepoznaje podršku te države u mnogim nacionalnim temama koje su za Srbiju važne, smatra politički analitičar Dejan Vuk Stanković.

"Rusija je još uvek partner Srbije i ona ne stoji na istom stanovištu kao zemlje u regionu koje slede evroatlantsku logiku pristupu Rusiji. Uostalom, to je potvrda da Srbija želi najbolje moguće odnose sa Rusijom u sadašnjim istorijsko-političkim okolnostima. Nije predsednik slučajno tamo otišao, on prepoznaje da je Rusija nama podrška u važnim nacionalnim temama", navodi Stanković za RT Balkan.

Podeća da se Srbija nije pridružila politici sankcija, da u tom pogledu ostaje dosledna, i da "brani principe međunarodnog prava koji su važni i za rešavanje pitanja Kosova i Metohije".

"Istovremeno, Srbija ne želi da Rusiju označi kao glavnog i jedinog krivca za ono što se danas dešava na teritoriji Ukrajine. Vučić je potvrdio svoju poziciju, da Rusiju vidi kao pouzdanog partnera Srbije", ističe naš sagovornik.

Napominje da očekuje reakcije sa Zapada, a i da misli da su se one u diplomatskim kanalima već dogodile.

"To su verovatno neke simboličke poruke da to nije nešto što bi Srbija trebalo da radi na putu ka Evropskoj uniji. Međutim, mi smo od EU isuviše daleko da bi kvarili odnose sa nama tradicionalnim saveznicima", dodaje Stanković.

Naglašava da Srbija ni na koji način nije uključena u dešavanja u Ukrajini, niti da od nje išta zavisi kada je u pitanju rusko-ukrajinski sukob.

Zapad danas Rusiju gleda samo sa stanovišta sukoba i smatra da je Rusija apsolutno odgovorna, a tu se, ocenjuje Stanković, Zapad i Srbija uzajamno razlikuju.

"Zapad i Rusija se, tako, razlikuju u tretmanu srpskog pitanja. Rusija ima mnogo naklonjeniji stav prema Srbiji, mnogo više je razume i utoliko, Srbija ne može, sve i da hoće, da zanemari Rusiju kao svog pouzdanog saveznika", kaže naš sagovornik.

Dodaje da je dolaskom u ambasadu Ruske Federacije u Beogradu Vučić rekao "da Srbija u Rusiji vidi partnera sa kojim razvija i unapređuje saradnju u onim oblastima u kojima je to moguće u jednom izuzetno delikatnom trenutku".

Ukazuje na činjenicu da su "RT" i "Sputnjik" zabranjeni u zapadnim zemljama, i da to što u Srbiji ove medijske kuće imaju mogućnost poslovanja pokazuje da Srbija ima drugačiji odnos prema Rusiji u odnosu na druge države.

"Srbija je otvorena za rusku, ukrajinsku, zapadnu i bilo koju drugu stranu, demokratičnija je od onoga što piše u izveštajima Fridom Hausa", zaključuje Stanković.

Srbija se ne ponaša po kriterijumu tuđih primedbi ili želja, već u skladu sa međunarodnim principima

Nekadašnji ministar spoljnih poslova SRJ Živadin Jovanović kaže da je u pitanju normalna poseta i normalno diplomatsko ponašanje srpskog predsednika prema nacionalnom prazniku Rusije, kao tradicionalnog prijatelja i strateškog saveznika.

Podseća da Vučić odlazi i na proslave nacionalnih praznika drugih država, uključujući zapadne i nesvrstane, a to je "normalna praksa za nezavisnu, suverenu zemlju koja vodi uravnoteženu spoljnu politiku sa svim značajnijim činiocima međunarodnih odnosa". 

"Nekome je normalno da predsednik Srbije ide u Kišinjev (na Samit Evropske političke zajednice), a nije im normalno da u Beogradu ide na prijem povodom ruskog nacionalnog praznika. Nešto nije u redu sa onima koji imaju primedbe na to, jer se Srbija ne ponaša po kriterijumu tuđih primedbi ili želja, već u skladu sa međunarodnim principima, i posebno u skladu sa svojim interesima, onako kako se ponaša suverena, vojno neutralna i nezavisna država", jasan je Jovanović.

Dodaje da se Srbija uvek rukovodi principima i svojim interesima, a to su dobri odnosi sa strateškim partnerima, poput Rusije i Kine, ali i drugim zemljama Zapada, članicama EU i drugima.

"Ne mogu da zamislim da ova poseta naiđe na bilo čije nerazumevanje. To šta drugi govore ili žele ne može biti relevantno za ponašanje Srbije kao samostalne i suverene države, jednake sa drugim državama. Srbija nikada ne vodi politiku po kriterijumu sile, nego po opšteprihvaćenim međunarodnim normama i običajima u diplomatskim odnosima u drugim državama", napominje naš sagovornik.

Ističe da je Srbija stara, nezavisna, suverena, evropska država koja svoju politiku ne bazira na strahu od bilo čije reakcije ili primedbe.

"Ako neko ima želju da se Srbija stavi na ovu ili onu stranu, to je problem onoga koji ne shvata principe i koji se drži nekih kriterijuma sile. Srbija nije ni na Istoku ni na Zapadu i ne može je niko svrstavati ovamo ili onamo. Neki žele da svrstaju Srbiju, a u njenoj tradiciji je nesvrstavanje", zaključuje Jovanović.