Prve spomenice posle 80 godina: Zahvalnost onima koji su branili Srbiju

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja poziva sve borce da podnesu zahtev za utvrđivanje statusa, kako bi, između ostalog, mogli da dobiju i boračku spomenicu

Borački status, prema Jedinstvenoj evidenciji korisnika prava iz oblasti boračko-invalidske zaštite, do danas je utvrdilo 33.080 boraca, 12.025 vojnih invalida i 8.846 korisnika porodičnih prava po osnovu srodstva sa palim borcem. Zbir tih brojki otkriva da je do sada evidentiran 53.951 ratnik koji je učestvovao u sukobima devedesetih, ali ni taj broj nije konačan, pišu "Večernje novosti".

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja poziva sve borce da podnesu zahtev za utvrđivanje statusa, kako bi, između ostalog, mogli da dobiju i boračku spomenicu.

"Srbija će posle 80 godina podeliti prve boračke spomenice. Borci iz devedesetih nisu birali vreme u kojem će biti borci, nego je vreme biralo njih. Otadžbina ih je pozvala, oni su se odazvali. Neko je izgubio život, neko ruku ili nogu, mentalno zdravlje. I naša generacija danas upravo kroz boračku spomenicu želi da pokaže poštovanje i zahvalnost onim generacijama koje su od 1991. do 1999. godine branile Srbiju i branile srpski narod", istakao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković.

On je dodao da će uoči Vidovdana biti simbolično početak prikazivanja te zahvalnosti na koju su, kako kaže, mnogi od naših sugrađana čekali duže od tri decenije. 

Sticanje statusa borca omogućava ostvarivanje prava na legitimaciju, prava na uniformu, na boračku spomenicu, a za sada je omogućeno da borac koji ima navršenih 60 godina može da ostvari pravo na borački dodatak u skladu sa zakonom. Nosilac statusa može da ostvari i izvesne pogodnosti u mestu prebivališta, kao što je smanjenje cena komunalnih usluga.