Južnokorejca izolovali u Spužu: Čuvari ga dva puta dnevno izvode da protegne noge, čeka izručenje
Južnokorejski državljanin Do Kvon, suosnivač i izvršni direktor Teraform Labsa, kojeg potražuju Južna Koreja i SAD, izolovan je od drugih zatvorenika u istražnom zatvoru u Spužu u Crnoj Gori, izjavio je advokat Goran Rodić, za portugalski portal na engleskom jeziku "DL njuz".
Velika je verovatnoća, piše portal, da će to biti Kvonov dom u doglednoj budućnosti, nakon što je 19. juna osuđen za pokušaj korišćenja falsifikovanog kostarikanskog pasoša pri napuštanju Crne Gore privatnim avionom.
Međunarodni begunac i takozvani 'kralj kriptovaluta' Hyeong Do Kvon i njegov poslovni partner Hon Čang Jon, osuđeni su na po četiri meseca zatvora u Osnovnom sudu u Podgorici zbog falsifikovanja putnih isprava.
U 2022. godini Kvon je bio predstavnik sveta kriptovaluta - hvaljeni preduzetnik koji je nadgledao blokčejn sistem vredan 60 milijardi dolara, piše portal, prenose podgorički mediji.
Sada, dodaju, stražari otvaraju njegovu ćeliju dva puta dnevno da bi ga pustili da protegne noge u dvorištu zatvora u Spužu, prenaseljenom objektu koji se nalazi na desetak kilometara od Podgorice.
Ipak, on i njegov saradnik Han Čang, koji je uhapšen u isto vreme pokušavajući da napusti Crnu Goru, praktično nisu imali šanse da budu oslobođeni.
Dok crnogorski pravosudni zvaničnici razmatraju svoju odluku o izručenju, obojica će ostati u zatvoru najmanje šest meseci, piše portal i dodaju da uprkos mračnim izgledima, Kvonov advokat je rekao da se njegovi klijenti drže.
"Dobro su, stabilno", rekao je Rodić za "DL njuz". "Uslovi su loši. Nije kao u filmovima. Zatvor nikome nije lak."
Navode da su švajcarski tužioci zaplenili oko 26 miliona dolara digitalne imovine i američkih dolara koji pripadaju zatvorenom suosnivaču Teraform Lab Do Kvonu. Zaplena se dogodila posle Do Kvonovog hapšenja i izricanja presude za korišćenje falsifikovanih pasoša u Crnoj Gori.
O onome što sledi, Rodić kaže da je preuranjeno govoriti o žalbi na osuđujuću presudu za falsifikovanje i da je spreman da počne da razmatra slučajeve izručenja.
Na konferenciji za novinare povodom zahteva za ekstradiciju 29. marta, ministar pravde Marko Kovač rekao je da će sve faktore razmotriti lokalni sudija.
"U obzir će se uzeti težina krivičnog dela, mesto izvršenja krivičnog dela, redosled zaprimanja zahteva za izručenje, kao i državljanstvo lica i druge okolnosti", rekao je Kovač.
Južnokorejac je u žižu javnosti dospeo nakon što je uputio pismo uoči glasanja za parlamentarne izbore u Crnoj Gori, u kojem je otkrio da je sarađivao sa liderom Pokreta Evropa sad Milojkom Spajićem.
Izručenje Do Kvona traže i Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države, zbog pronevere.