Po način izražavanja i međusobnog opštenja, što znači i mišljenja i života srpskog naroda, usledile bi trajne i štetne posledice, ukoliko bi se zaista pristupilo primeni Zakona o rodnoj ravnopravnosti, saglasili su se učesnici razgovora održanog u srpskoj Patrijaršiji u Beogradu.
Kako je saopštila Srpska pravoslavna crkva, povodom aktuelne rasprave o kontroverznom Zakonu o rodnoj ravnopravnosti, koja pobuđuje veliko interesovanje i izaziva zabrinutost najširih naučnih krugova, patrijarh srpski Porfirije razgovarao je u Patrijaršijskom dvoru sa grupom eminentnih srpskih lingvista.
Razgovoru su prisustvovali, uz predsednika Odbora za standardizaciu srpskog jezika Sretu Tanasića, profesori sa katedri za srpski jezik Filološkog fakulteta u Beogradu i Novom Sadu, viši naučni saradnici Instituta za srpski jezik Srpske akademije nauka i umetnosti i članovi Saveta za srpski jezik.
"Konstatovano je da se samo u jednom delu radi o lingvističkom pitanju, a da je po sredi zakonom nametnuti proces, kako je ovih dana i istaknuto, 'transformacije' svesti pojedinca i društva u celini posredstvom jezika", navodi se u saopštenju SPC.
Kako se dodaje, ponovljena je činjenica da slučaj Zakona o rodnoj ravnopravnosti predstavlja nasilnu primenu tzv. džender ideologije i politike, a da takva praksa, sa obaveznošću primene, ne postoji ni u jednoj državi Evropske unije.
Patrijarh Porfirije je istakao da pitanje jezika definiše identitet naroda, a svaka nasilna i nepromišljena izmena može imati velike posledice po pitanje samosvesti jednog naroda kao što je srpski, o čemu crkva neprestano svedoči.
"Ukazano je i na to da nadležni organi ne sprečavaju, nego su više nego tolerantni prema grupi nevladinih organizacija koje neposrednim prisustvom u predškolskim ustanovama i školama uporno i sistematski promovišu džender ideologiju, politiku i praksu, propagirajući da i najmlađa deca sama mogu da biraju kog su pola i roda (sve do mogućnosti medicinske promene pola)", ističe se u saopštenju.
Srpski lingvisti su upoznali patrijarha Porfirija da u najširim naučnim krugovima, a posebno među lingvistima, pravnicima, politikolozima, sociolozima, pedagozima i drugima, vlada veliko interesovanje za prevazilaženje ovog velikog iskušenja koje je stavljeno pred srpsku nauku, prosvetu i kulturu, kao i društvo u celini.
Zajednički su konstatovali da će ovom pitanju koje uznemirava javnost i u narednom periodu biti posvećena neophodna pažnja.