Srbija i Balkan

Prijem u ambasadi SAD, prisustvuje Vučić: Zamolio sam da se SAD založe za dostojan život Srba na KiM

Prijemu povodom Dana nezavisnosti prisustvuju i premijerka Ana Brnabić, više ministara, direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, predstavnici institucija, verskih zajednica, opozicije, diplomatskog kora
Prijem u ambasadi SAD, prisustvuje Vučić: Zamolio sam da se SAD založe za dostojan život Srba na KiM© TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Tradicionalnim prijemom u rezidenciji američkog ambasadora Kristofera Hila, večeras je obeležen nacionalni praznik SAD, Dan nezavisnosti, u znak sećanja na 4. jul 1776. godine kada je u Filadelfiji objavljena Deklaracija o nezavisnosti.

Proslavi prisustvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Čestitao sam američkom ambasadoru Dan nezavisnosti SAD i istakao da je to pravi povod da se svi podsetimo univerzalnih vrednosti utkanih u Deklaraciju o nezavisnosti, a koje se odnose na jednakost svih ljudi i njihova neotuđiva prava na život i slobodu.

Upravo ta prava danas su uskraćena našim sunarodnicima na Kosovu i Metohiji, te sam i ovu priliku iskoristio da zamolim SAD da založe svoj nesumnjivi autoritet kako bi se našem narodu na KiM omogućio dostojan i miran život.

Srbija ostaje posvećena miru, kao i jačanju partnerstva sa SAD, uverena da će naše staro, istorijsko savezništvo dobiti novi zamah u godinama koje dolaze", napisao je predsednik.

Prijem je bio prilika da ambasador Hil predsednika Vučić upozna sa električnim vozilima "Ford" i "Rivijan", koji su deo izložbe postavljene u dvorištu rezidencije na Dedinju.

Prijemu prisustvuju i premijerka Ana Brnabić, više ministara, direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, predstavnici institucija, verskih zajednica, opozicije, diplomatskog kora.

Na početku ceremonije, američki marinci svečano su predali zastavu SAD ambasadoru Hilu, koji je organizator svečanosti zajedno sa suprugom Džuli.

Usledilo je intoniranje himni SAD i Srbije, koje su početkom februara obeležile 142 godine uspostavljanja diplomatskih odnosa, a potom i govor ambasadora Hila.

Među zvanicama je i David Vujić, jedini živi, preostali inženjer srpskog porekla iz grupe Serbo 7, koji su imali važnu ulogu u Misiji Apolo 11, a u Beograd je došao u okviru nacionalne kampanje obeležavanja osam decenija kulture sećanja na Nikolu Teslu.

Ambasador Hil: SAD i Srbija mogu zajedno napred uz poštovanje i razumevanje

Američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil, izjavio je večeras da je važno da SAD i Srbija pokažu međusobno razumevanje i poštovanje, jer samo tako, kako je naveo, mogu zajedno napred.

Naše dve zemlje su "kao dva prijatelja koja su se u nekom momentu malo razišla, ali koji su sada ponovo zajedno", kazao je Hil u govoru na prijemu u rezidenciji povodom proslave američkog Dana nezavisnosti.

Hil je rekao da "jedan prijatelj govori o prošlosti, a drugi o budućnosti", ali da je važno da pokažu međusobno razumevanje i poštovanje, jer samo tako, kako je naveo, mogu zajedno napred.

"SAD i Srbija imaju mnogo sličnosti, na primer, košarka je i kod vas i kod nas nacionalna strast, a banana je samo voće", rekao je on.

Hil je poželeo dobrodošlicu predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, premijerki Ani Brnabić, kao i ostalim predstavnicima vlade, "sa kojima smo mnogo radili zajedno u prošlih godinu dana", kao i predstavnicima religijskih zajednica, akademicima, novinarima, kulturnim radnicima i umetnicima, i sportistima, koje je posebno istakao.

"Srbija osvaja svet kroz košarku, tenis, vaterpolo, i ko zna koje još sportove", rekao je ambasador i istakao da je "divno iskustvo" biti diplomata u Beogradu.

"Prvi put sam ovde bio sa sedam godina, kada je moj otac služio u našoj ambasadi, potom sa 25, kada sam ja pomagao oko nekih ekonomskih pitanja, a sada i po treći put, kao ambasador", rekao je Hil.

Kako je kazao, "nikada nije smatrao da je strpljenje neka posebna vrlina" i da "sama činjenica da 4. jul proslavljamo danas, 29. juna, govori o tome".

"Odnos Srbije i SAD je važan za sve, za ceo region. Kada ga izgradimo tako da bude snažan, on će pomoći da zemlje zaborave prošlost i krenu napred, a sve zarad generacija naše dece i onih koji dolaze posle. Za njih, strpljenje je izvikan koncept, i mi moramo brže da se krećemo", ocenio je američki ambasador.

Govoreći o razlikama između SAD i Srbije, Hil je rekao da će one uvek postojati, ali da su i pored njih, odnosi dveju zemalja građeni na dubokim osnovama.

"To je tako jer imamo iste vrednosti, poverenje je jako važno, a ono mora biti pažljivo građeno i čuvano. U budućnosti će sigurno biti razmimoilaženja, i sigurno ćemo ih se i jedni i drugi tvrdoglavo držati, ali u ime zajedničkih ciljeva, te razmirice mogu postati jako male i gotovo nevažne", rekao je Hil.

Istakao je da Beograd i Vašington imaju veoma snažnu ekonomsku saradnju i to u gradovima širom Srbije.

image