Ombudsman Zoran Pašalić izjavio je danas da će tražiti da se utvrdi šta se zaista dešava na Kosovu i Metohiji, odnosno da se utvrdi da li je, kako i na koji način izvršena tortura nad Srbima i da se to spreči, kao i da odgovorni snose adekvatne sankcije.
Pašalić je za RTS rekao da je vrlo iznenađen nereagovanjem institucija koje treba da se bave zaštitom ljudskih prava i prvenstveno borbom protiv torture s obzirom na to da su, kako je ukazao, reakcije bile učestalije u nekim drugim situacijama, a da u ovoj situaciji te reakcije nema.
"Iz tog razloga je institucija Zaštitnika građana reagovala i uputila dopise svim relevantnim institucijama koje se bave zaštitom ljudskih prava i koje se bore, da tako figurativno kažem, protiv torture", naglasio je Pašalić.
Naveo je da je prekršena deklaracija doneta još 9. decembra 1975. o zabrani mučenja, a koje se može nazvati surovim.
"Mi smo ratifikovali tu Konvenciju. To je ono što je naše polazište. Član jedan te konvencije govori šta je tortura. To je praktično upotreba sile kojom se nanosi bol psihofizičke patnje nekom licu koje treba da dâ izjavu, odnosno da pruži neke informacije ili da prizna ili da uputi na neko treće lice koje je eventualno izvršilo neko krivično delo", rekao je Pašalić.
Naveo je da su dobili odgovor od Međunarodnog komiteta Crvenog Krsta i od CPTA, odnosno Komiteta koji se u okviru Evropske komisije bavi zaštitom od torture.
"Međunarodni Crveni Krst nam je rekao da je praktično to odnos bilateralni između vlasti zemlje za koje se sumnja da je izvršila torturu ili onih vlasti koji su izvršile torturu i ja sam zbog toga tražio bilateralni sastanak sa njima da nam se objasni šta su oni preduzeli, šta misle da preduzmu, šta će preduzeti da bi se naši sunarodnici na Kosovu i Metohiji zaštitili. Što se tiče samog CPTA, oni su rekli da će obavestiti sve članice", rekao je Pašalić, dodajući da su sve evropske zemlje praktično učlanjene u tu asocijaciju.
Pašalić je istakao da se Konvencija UN protiv torture sveobuhvatno odnosi na torturu i da je, prema tom dokumentu, bez obzira na to kakvo je stanje, da li je u pitanju predratno stanje, ratno stanje, vanredno stanje, tortura zabranjena i da je svako onaj ko sprovodi torturu odgovoran, da mora prestati i da je ne sme sprovoditi.
Istakao je da ga je zapanjilo kada je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti za skupštinskom govornicom u Prištini pročitao imena Srba koji su uhapšeni ili koji će biti uhapšeni i rekao za koja su krivična dela okrivljeni, a da niko nije reagovao.
"To je mene zapanjilo, s obzirom da je to ono što je osnovni pravni postulat, a to je da neko dok ne bude osuđen za neko krivično delo ne može biti za to odgovoran. Znači ta pretpostavka nevinosti u ovom slučaju apsolutno je prekršena. A naročito i to da se izgovaraju imena javno, da se čitava javnost upoznaje sa tim. Pa i to se može smatrati nekim oblikom pritiska, možda ne torturom, ali nekim oblikom pritiska gde vi obnarodovanjem imena nekih lica, najavljujući njihova hapšenja, praktično vršite pritisak kako na njih, tako i na sve ostale građane Kosova i Metohije, a svakako i na najbliže srodnike tih lica", ukazao je Pašalić.
Na pitanje šta je sa organizacijama za ljudska prava u Srbiji, Pašalić je odgovorio da ne zna, s obzirom na to da je ombudsman, kako je naveo, jedini koji se obratio i tražio pomoć da bi ta tortura bila sprečena.
Dodao je da će svakako razgovarati sa organizacijama u Srbiji, jer ako se govori o svakoj vrsti torture, odnosno sumnje na torturu, a u ovom slučaju se ćuti - to je razlog za ozbiljan razgovor.
Pašalić je ukazao da institucija Zaštitnika građana nema mogućnost da proveri šta se dešava.
"Mi moramo raditi preko međunarodnih institucija i to je ono što usporava celi postupak. Ono što je nama bitno, da reagujemo odmah i da oni reaguju odmah. Zato smo mi sve one sastanke na kojima tražimo informacije, tražili da se obave odmah i u vrlo kratkom roku. Obratili smo se na adrese evropske institucije ombudsmana, svetske institucije ombudsmana, međunarodne institucije ombudsmana, mediteranske institucije ombudsmana, Komiteta za sprečavanje torture Evrope, Sveta, Komiteta Međunarodnog Crvenog Krsta i postoji još niz institucija kojima ćemo se obratiti u narednim danima. Prvenstveno je Komitet Crvenog krsta taj koji treba da uradi ono što je do njih", kazao je Pašalić.