Mere EU protiv tzv. Kosova: Četiri koraka koja Kurtija treba da spuste na zemlju
Prištinsko nepreduzimanje koraka u cilju deeskalacije situacije na severu KiM, Evropska unija će kazniti uspostavljanjem određenih mera protiv tzv. Kosova.
EU je o svemu obavestila prištinske institucije 28. juna, potvrdio je za "Gazetu ekspres" neimenovani zvaničnik Unije.
"Privremeno je obustavljen rad u radnim telima u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a 'Kosovo', takođe, neće biti pozivano na sastanke na visokom nivou, dok će bilateralne posete biti obustavljene.
U međuvremenu, sastanci koji neće biti prekinuti su oni koji su fokusirani na razgovore o situaciji na severu KiM, u okviru dijaloga koji vodi Evropska unija.
"Privremeno smo obustavili rad organa u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Kosovo takođe neće biti pozivano na događaje na visokom nivou i bilateralne posete će biti suspendovane, osim onih koje su usmerene na rešavanje krize na severu Kosova u okviru Dijaloga koji vodi EU", rekao je portparol EU.
Takođe, za "Gazetu" je potvrđeno da je obustavljen program sredstava za tzv. Kosovo u okviru IPA 2024.
Predlozi koje je tzv. Kosovo predstavilo u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (VBIF), kako je potvrdio portparol EU, uopšte nisu podneti na razmatranje Odboru VBIF-a na sastanku održanom 29. i 30. juna.
"Programiranje sredstava za 'Kosovo' u okviru vežbe programa IPA 2024. takođe je stavljeno na čekanje. Predlozi koje je Kosovo predstavilo u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (VBIF) nisu dostavljeni na razmatranje Odboru VBIF-a 29-30. juna”, rekao je izvor Gazete ekspres.
O ovim merama EU je obavestila institucije Kosova 28. juna.
Stupanje na snagu ovih mera juče je odmah potvrdio komesar za proširenje Oliver Varhelji, kada je nagovestio da tzv. Kosovo nije uključeno u izdvajanje fonda od 2,1 milijardu evra koje je juče odobrio Operativni odbor Investicija Zapadnog Balkana.
Portparol EU je pojasnio da su mere uvedene Kosovu privremene i reverzibilne u zavisnosti od razvoja događaja na terenu i odluka o deeskalaciji koje može da donese premijer Aljbin Kurti.
U međuvremenu, Evropska unija pomno prati ispunjavanje zvaničnih briselskih zahteva od Srbije i spremna je da preduzme mere ukoliko se tako nešto ne dogodi.
Predstavnik Unije je rekao i da situacija na severu Kosova ozbiljno uznemirava EU, što je izrazio i visoki predstavnik EU Đuzep Borelj 3. juna u ime 27 država članica.
"Osudili smo nasilje i nastavljamo pozive na hitnu deeskalaciju sa obe strane. Visoki predstavnik Borelj je u ime zemalja članica EU bio vrlo jasan u vezi sa očekivanim koracima za trenutnu deeskalaciju", rekao je izvor "Gazete".
On je ponovio da Evropska unija očekuje od 'Kosova' da deluje u pravcu deeskalacije i obustavi policijske operacije, povuče policijske snage iz blizine opštinskih objekata na severu, da gradonačelnici opština privremeno obavljaju svoje dužnosti van zgrada opština i da prevremeni izbori budu raspisani što pre u četiri opštine, na sveobuhvatan način, što znači puno i bezuslovno učešće Srba sa Kosova.
Dodao je i da je neophodno brzo primeniti Ohridski sporazum, uključujući i formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.
"Nažalost, 'Kosovo' još nije preduzelo potrebne korake. Stoga je EU – kao što je prikazano u saopštenju visokog predstavnika u ime država članica od 3. juna – odlučila da primeni mere na tzv. Kosovo", zaključio je portparol EU.