Srbija i Balkan

Objavljen dokument u kom Kurti objašnjava kako treba održati vlast

U dokumentu se predlaže članovima stranke da ponekad ukore građane, ali da "to rade sa ljubavlju"
Objavljen dokument u kom Kurti objašnjava kako treba održati vlastGetty © Omer Messinger / Stringer

"Albanijan post" objavio je juče interni dokument Pokreta Samoopredeljenje iz 2017. godine, u kojem, kako navode, lider Aljbin Kurti stranačkim kolegama ukazuje "kako treba dobiti i održati vlast".

U dokumentu, na 52 strana, navodi se da je oko 40 odsto građana "Kosova" funkcionalno nepismena, te bi Samoopredeljenje trebalo da se koncentriše na širenje glasina, prenosi "Kosovo onlajn".

Kako se navodi, "glasine su izvor (dez)informacija", zbog čega ne bi trebalo da potcenju "moć glasina".

 "Pojedine naše stavove u posebnim sredinama i vremenima treba širiti upravo tako, kao glasine", stoji u tekstu, a navodi "Albanijan post".

Kurti dalje pojašnjava da "činjenice nisu mnogo važne, jer se misli ljudi više vode njihovim ciljevima i namerama nego činjenicama van njih".

 U dokumentu traži od članova Samoopredeljenja da bude vrlo jasno da "kada dođu na vlast moraju da uprljaju ruke, jer će u suprotnom izgubiti vlast", i u tom smislu dodaje da "moralna čistota aktiviste Pokreta nije cilj već sredstvo".

On u svom planu ističe da svi unutar stranke moraju "da jasno stave do znanja da kad god preuzmemo vlast moramo imati čistu savest, ali da ćemo biti u nevolji ako ne uprljamo ruke".

U dokumentu se navodi da Pokret Samoopredeljenje može da dođe na vlast samo u okviru vanrednog stanja na Kosovu, pa čak i da zadrži vlast kroz vanredno stanje.

Logika aktuelnog premijera je bila da Samoopredeljenje mora da radi na stvaranju takve situacije da bi došlo na vlast, konstatuje "Albanijan post".

"Nećemo moći da preuzmemo vlast bez vanrednog stanja, a možda čak i da je zadržimo bez vanrednog stanja neko vreme", kaže Kurti na 45. strani dokumenta, u odeljku pod naslovom "Pobeda je revolucionarna".

 Predlaže i da Samoopredeljenje organizuje "ilegalnu vrstu operativnog sektora i da kroz njega iznenadi političkog protivnika".

"Pokret koji ima za cilj radikalne promene, mora da iznenadi, što znači da je potrebno potcenjivanje nekog njegovog aspekta od strane režima na snazi. Bez nezakonitosti nema iznenađenja. Bez iznenađenja nema revolucije", objašnjava Kurti članovima stranke.

Predlagao je članovima i da o revoluciji razgovaraju sa građanima, ali ne javno, i ne na "početku razgovora, već nešto kasnije".

"Čovek koji neće revoluciju, neka ide na more na odmor", jedan je od Kurtijevih "prekora" za one koji se ne zalažu za revoluciju, jer "ko neće revoluciju, neće rad".

U dokumentu se predlaže članovima stranke da ponekad ukore građane, ali da "to rade sa ljubavlju".

"Na primer, kada nam se žale na nedostatak nade, treba da ih pitamo koliko su hrabri", navodi se u dokumentu.

Predlaže se i da članovi u različitim centrima Kosova nauče sve o regionima iz kojih dolaze.

Kurti, takođe, od članova traži da detaljno "skeniraju" uslove u svojim opštinama, uz razumvanje za sve "od srednjoškolskih profesora do studenta, 11. i 12. odeljenja, do konobara, prodavca na benzinskoj pumpi.... " i u svakom drugom sektoru.

"Albanijan post" piše i da je ovaj dokument koji je tada predložen kao plan političke organizacije izazvao i prve podele u Samoopredeljenju, navodeći da se deo Predsedništva stranke tome protivio, uključujući i aktuelnog predsednika parlamenta Gljauka Konjufca.

I pored protivljenja, Kurti je zahvaljujući svojoj moći u stranci "progurao" svoj plan i nadao se da će nezadovoljni napustiti stranku.

image