Poslanica britanskog parlamenta Ališa Kerns ponovila je optužbe da se oružje švercuje iz Srbije na "Kosovo", prenosi "Kosovo onlajn".
"Vojni izvori su bili vrlo jasni u tome da oružje dolazi preko granice. U saopštenju Kfora se ne kaže da nema oružja koje prelazi granicu iz Srbije na severno Kosovo jer oni znaju da postoji. Konkretno su mi govorili o incidentu iz 2022. godine kada je Kfor saopštio da je oružje stiglo kolima hitne pomoći i postavljeno je u crkvama. Sada se ne veruje ljudima sa kojima sam razgovarala i koji su bili tamo i sami sve videli. Svi znamo, pogotovu pošto smo nedavno videli strašno nasilje nad vojnicima Kfora, da se na sever Kosova dovozi municija", kazala je Kerns u intervjuu za kosovsku RTV21.
Navela je da je veoma pozitivno što je Vlada "Kosova" započela istrage o švercovanom oružju dodajući da treba pažljivo da se sagleda ko su te, kako kaže, oružane grupe koje deluju na severu Kosova, ko ih naoružava, finansira, organizuje i mobiliše.
To je, prema njenim rečima, glavni zahtev za EU i Sjedinjene Američke Države, kao i za vladu Ujedinjenog Kraljevstva koje, kako tvrdi, znaju da te oružane grupe postoje.
Na pitanje da li očekuje da sever Kosova postane epicentar veće krize nego što je sada, Kerns kaže da je veoma zabrinuta zbog "spoljnog" mešanja iz Beograda i dodaje da Srbija nije svim srcem posvećena međunarodnim naporima da se situacija smiri.
"Ono što treba definitivno da uradimo je da smirimo situaciju. Želim da vidim od vlade 'Kosova' posvećenost podršci Srbima na 'Kosovu'. A kao što znamo, oni su, na primer, pomogli obnovu crkava kosovskih Srba. Ali želim da vidim više truda, da vidim šta može da se učini da se podrži ta zajednica. I želim da Beograd prestane da antagonizuje sever Kosova i da se usredsredi na svoje granice, umesto da pravi probleme unutar 'Kosova'", poručila je Kerns.
Ona je rekla da je iskreno razgovarala sa Kurtijem u Velikoj Britaniji i izrazila je zabrinutost zbog rizika od nasilja na "Kosovu".
"Čini se da SAD i EU u ovom trenutku kritikuju i napadaju 'Kosovo' bez ikakvih jasnih sredstava protiv Beograda. Mislim da je kidnapovanje i protivzakonito pritvaranje trojice kosovskih policajaca najbolji primer toga gde Zapad radi loše na 'Kosovu'", ocenila je Kerns.
Kada je reč o Zajednici srpskih opština, navodi da ne želi da vidi politiku koju vodi etnička pripadnost kao što je slučaj sa Republikom Srpskom u BiH.
Kfor je ranije saopštio da nema dokaza za tvrdnje britanske poslanice da se kolima hitne pomoći oružje švercuje iz centralne Srbije na Kosovo i Metohiju i dovozi u tamošnje pravoslavne crkve.