Srbija i Balkan

Cvijanović: Ni Šmit, niti bilo ko drugi nema pravo da menja entitetske ustave

Neprihvatljivo je da se visoki predstavnici mešaju u zakonodavni sistem i u život ljudi, poručila je predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović
Cvijanović: Ni Šmit, niti bilo ko drugi nema pravo da menja entitetske ustave© FOTO TANJUG/ SRNA/ BORISLAV ZDRINJA

Srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da ni Kristijan Šmit, ni bilo ko drugi nema pravo da donosi bilo kakve zakone i menja entitetske ustave, jer im Dejtonski mirovni sporazum nije dao pravo, niti mogućnost da tako nešto rade.

Cvijanovićeva je rekla da je neprihvatljivo da se visoki predstavnici mešaju u zakonodavni sistem, u život ljudi, tako što su ih sklanjali, ostavljali bez hleba, ličnih dokumenata, uništavali porodice i ništa nisu mogli da dokažu, a pritom nisu im dali nikakvu pravnu zaštitu da se odbrane od njihovih lažnih kvalifikacija.

"Po Dejtonskom sporazumu, visoki predstavnici su dizajnirani kao neko ko koordiniše napore strana da nešto postignu, a među kojima je i Republika Srpska, kao i neko ko olakšava neke procese", pojasnila je Cvijanovićeva za Televiziju K3, prenosi RTRS.

Ona je rekla da BiH može da bude pristojna zemlja, ali je za tako nešto potrebno na sednicama Predsedništva BiH, Saveta ministara i entitetskih parlamenata i vlada, baviti se stvarima koje su u njihovoj nadležnosti, međusobno dobro koordinisati aktivnosti i gledati kako da se pomogne sebi i drugima.

"U BiH je sve naopako, imamo takvu tendenciju u Republici Srpskoj da se proba da se formira vlast na nivou BiH. Hajde da se proba da se sarađuje. Srpska ima svoje ustavne nadležnosti, ne blokiramo projekte u Federaciji BiH, ali moraćemo kao kontrameru", upozorila je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da s druge strane u Federaciji BiH blokiraju projekte Republici Srpskoj, žele da je neutrališu, minimiziraju njenu ustavnu poziciju, optužuju i pričaju protiv Srpske.

"Treći, koji su spoljni faktor, samo očekuju da mi puzimo i kažu sada nemate imovinu. Sada nemate imovinu, nemate taj naziv, obeležja, praznik. To nema veze ni sa slovom Ustava i zakona, međunarodnim sporazumima, ljudskim pravima, kao ni sa bilo kojim univerzalnim pravom. To ima samo veze sa maltretiranjem, brutalnim pristupom i sa nečim što se zove neuspeh", napomenula je Cvijanovićeva.

Govoreći o radu Ustavnog suda BiH, Cvijanovićeva kaže da je taj sud napravio grešku, jer su ljudi kojima bi pravo trebalo da je svetionik - to prekršili.

"Kakav je to sudija Ustavnog suda BiH koji sam prekrši svoja pravila i onda još očekuje da ga brane stranci iz neke ambasade. To je bolesno stanje", upitala je predsedavajuća Predsedništva BiH.

Cvijanovićeva je rekla da prepoznaje da su napravljene zamke da se umanji pozicija Republike Srpske sa namerom da se odugovlači uklanjanje stranih sudija i njihova zamena sa domaćim sudijama u Ustavnom sudu BiH da bi oni u međuvremenu u potpunosti premodelirali BiH.

image