Predsednik Crne Gore u Srbiji: Može li Milatović da popravi ono što je Đukanović pokvario
Srbija je za Crnu Goru više od ekonomije i obrnuto. Crnu Goru i Srbiju vezuju zajednička istorija i dobri odnosi, prijateljski, rodbinski, ali i ekonomski, te je njihova međusobna zavisnost prirodna, rekao je svojevremeno Jakov Milatović dok je bio ministar ekonomskog razvoja.
Sada Milatović dolazi u Srbiju kao predsednik Crne Gore u važnoj misiji popravljanja odnosa dve zemlje.
Poslednji predsednik Crne Gore koji je boravio u zvaničnoj poseti Beogradu bio je Filip Vujanović 2016. godine. Vujanović je doduše u Beograd došao i na inauguraciju Aleksandra Vučića 2017. ali se to baš i ne može smatrati zvaničnom posetom jednoj zemlji.
Iako je Vujanović prilikom svoje posete rekao kako očekuje češću razmenu poseta zvaničnika dve zemlje, desilo se suprotno. Nakon njega na čelo države i formalno je došao Đukanović, koji nije krio da ne gaji dobre odnose sa Beogradom.
Sukob je kulminirao odlukom Podgorice da protera ambasadora Srbije Vladimira Božovića 2020. Iako je prvobitno želela da reaguje recipročnom merom, Srbija je od toga odustala, u nadi da će to u Podgorici biti protumačeno kao pružena ruka, što se nije dogodilo.
Ambasador Crne Gore u Srbiji Tarzan Milošević završio je svoj mandat jer je istekao, a Podgorica nije poslala novog diplomatu u Beograd. Tako su dve najbliže zemlje, ostale bez zvaničnih diplomatskih odnosa.
Pitanje ambasadora biće ključno tokom sastanaka Milatovića koji u nedelju 9. jula dolazi u dvodnevnu posetu Beogradu. Ali, krenimo redom.
Zašto predsednik Crne Gore sedam godina nije bio u Srbiji
Često je Vučić govorio kako mnogi zvaničnici iz Podgorice dolaze u Beograd privatno, ali da ne žele susret na državnom vrhu.
Postavlja se da li su takvi odnosi bili posledica ličnih odnosa Vučića i Đukanovića ili nečeg drugog.
Politikolog Vladimir Pavićević kaže za RT Balkan da je posredi bio antisrpski sentiment na kojem je počivala politika Mila Đukanovića, ali se to sada menja.
"Nakon 30. avgusta 2020. godine to se promenilo, pa smo u ove tri poslednje godine imali veoma uspešnu dvodnevnu posetu predsednika Vlade Crne Gore Beogradu, potom posetu predsednice Skupštine, a sada evo Jakov Milatović dolazi u Srbiju i to je njegova prva bilateralna poseta drugoj državi od kako je stupio na dužnost predsednika Crne Gore. Crna Gora je duboko u postđukanovićevskoj eri i ova nova era doneće unapređivanje odnosa Srbije i Crne Gore", kaže Pavićević.
Iako su Srbija i Crna Gora nakon razlaza krenule različitim putevima, Podgorica u NATO i priznanje nezavisnosti tzv. Kosova, a Srbija u vojnu neutralnost i borbu za očuvanje svog teritorijalnog integriteta, to nije morao da bude razlog da Beograd i Podgorica odustanu od dobrih odnosa.
Najbolji primer za to su odlični odnosi Srbije i Mađarske, koji su krunisani i strateškim sporazumom u saradnji u raznim oblastima, iako je Mađarska NATO I EU članica koja je priznala "Kosovo".
Odnos sa Crnom Gorom uvek je bio poseban kroz istoriju, s obzirom na to da su se svi Crnogorci sve do sredine prošlog veka smatrali delom srpskog etničkog korpusa.
Međutim, poslednjih godina, svaki spomen bliskosti ili sličnosti Srba i Crnogoraca bio je zabranjen, a svaka poruka iz Beograda u Podgorici je tumačena kao neprijateljska.
Nakon referenduma u Crnoj Gori, na kojem je tesno pobedila opcija nezavisnosti, oni koji su glasali za zajedničku zemlju sa Srbijom bili su izopšteni iz društva. I pored toga Đukanović nije uspeo da pokida rodbinske, porodične i prijateljske veze.
"Milo je antisrpskom politikom dubinski podelio crnogorsko društvo. Podele su išle do te mere da je on polovinu svojih građana tretirao kao neprijatelje države", pojašnjava Pavićević.
Naš sagovornik napominje da je takva politika doživela je fijasko razvlašćivanjem Đukanovića prvo na onim parlamentarnim izborima 2020. godine, potom njegovim direktnim porazom nedavno na izborima za predsednika države.
"Za poslednje tri godine ta klima je već u određenoj meri promenjena. Ali, ostaje još posla da se saniraju štete koje je Milo Đukanović proizvodio pre svega unutar Crne Gore, potom i u odnosima sa Srbijom", napominje Pavićević.
Ekonomija i auto-put da bi države bile bliže
Milatović, koji je pre ulaska u politiku bio uspešni ekonomista, najavio je da će fokus njegove posete biti ekonomska saradnja.
Novom predsedniku Crne Gore deo javnosti zamera to što se zalaže za ulazak u Otvoreni Balkan, inicijativu koju su pokrenule Srbija, Albanija i Severna Makedonija.
U onom delu javnosti koja i dalje zazire od svega što ima veze sa Srbijom ova inicijativa tumači se kao neka vrsta podvale koju sprema Beograd, a sve kako bi se narušila nezavisnost Crne Gore.
"Protivnici Otvorenog Balkana u Crnoj Gori su uglavnom Milovi sledbenici koji najčešće i ne znaju šta je zapravo Otvoreni Balkan", kaže Pavićević.
Milatović, kao uspešni ekonomista, smatra da nema mesta za takve predrasude.
"O toj regionalnoj inicijativi on sudi i kao ekonomista, ne samo kao političar. Za svakoga ko racionalno posmatra procese, Crna Gora ima ogromni interes da pristupi Otvorenom Balkanu i Jakov to upravo tako i evidentira", kaže naš sagovornik.
Biće reči i o infrastrukturnim projektima, od kojih je za sad najvažniji auto-put Beograd-Bar. Srbija je do sad izgradila deonicu do Požege, ali je ostalo da se put spoji do Boljara što je nešto više od 100 kilometara. I Crnoj Gori nedostaje nešto više od 100 kilometara kako bi se putevi spojili, čime bi dve zemlje postale još bliže.
Šta Srbija može da očekuje od posete Milatovića
Milatović će dva dana u Beogradu provesti tako što će položiti cveće ispred OŠ "Vladislav Ribnikar" na Vračaru u kojoj se u maju dogodila tragedija, ali će položiti i venac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
"Na taj način odaću počast zajedničkoj istorijskoj borbi Srbije i Crne Gore. Građani Srbije su pomagali Crnoj Gori, tako da ćemo na taj način zaokružiti posetu", rekao je Milatović.
U ponedeljak će ispred Palate Srbija Vučić svom gostu prirediti svečani doček uz gardu, nakon čega će uslediti sastanci delegacija.
Ambasada Crne Gore prirediće svečani prijem u Crnogorskoj kući koja je otvorena kao recipročni ustupak, pa je u istom trenutku otvorena Srpska kuća u Podgorici.
"Moje je očekivanje da će tokom ovih razgovora biti jasno rečeno da su Srbija i Crne Gora dve bratske države i da formalni politički odnosi Srbije i Crne Gore treba da slede ono što u životu već imamo kao perfektne odnose građana Crne Gore i Srbije", kaže Pavićević.
Napominje da ogromni broj građana Crne Gore od Milatovića očekuje i preciznu poruku potpunog distanciranja od svega što je zaostavština Milove politike u odnosima između Srbije i Crne Gore.
"Milo je naneo veliku štetu, to treba brzo da se popravlja", zaključuje naš sagovornik.
Kada je naišao na otpor svojih građana koji nisu prihvatali njegovu krajnje neprijateljsku državnu politiku prema Srbiji, Đukanović je čak i zapretio.
"Ovo je neka nova Crna Gora, na koju ćete se morati naučiti, u protivnom, imaćete ozbiljne problema sa otporom Crne Gore, prema svakom ko pokušava, da na bilo koji način ugrozi njenu nezavisnost, suverenost i pravo na izbor strateškog puta u budućnost", govorio je svojevremeno Đukanović, uveren da je on personifikacija Crne Gore.
Da li će Milatović takvu spoljnu politiku Crne Gore uspeti da izmeni i kakve će poruke poslati iz Beograda, saznaćemo vrlo brzo.