U Francuskoj je krajem prethodnog meseca održan Samit za novi globalni finansijski pakt, gde su se okupili predstavnici preko sto zemalja i brojnih međunarodnih institucija, sa ciljem razmatranja planova za postizanje održivog razvoja i veće finansijske stabilnosti do kraja 2030. godine. Samit je u Parizu održan zahvaljujući upornom insistiranju predsednika Makrona. Međutim, "trenutak slave" francuskom predsedniku ukrao je predsednik Južnoafričke Republike, Siril Ramafosa.
Ramafosa je svoje zaključno izlaganje na Samitu otpočeo obraćanjem brazilskom predsedniku Luli da Silvi, "preko glava" kancelara Šolca i francuskog domaćina, rečima: "Predsedniče Lula, ne brinite, bliži se sastanak BRIKS-a, i pitanje valute će biti na vrhu agende".
Ovo je još jedna u nizu simboličnih poruka koje se iz nezapadnih zemalja upućuju atlantističkom bloku, pored toga što predstavljaju jasne naznake realnog geopolitičkog pomeranja težišta svetske politike sa Zapada ka Globalnom jugu i istoku. I sam "Forin polisi", komentarišući ulazak Irana u ŠOS, priznaje, da su uprkos trzavicama na relaciji Delhi-Peking, predsednik Putin, predsednik Si i premijer Modi "fokusirani na promociju regionalne stabilnosti i saradnje, radi suprotsavljanja zapadnoj dominaciji". Premijer Modi bio je domaćin ŠOS-a nedugo nakon posete SAD, gde je u obraćanju američkom Kongresu izrazio spremnost Indije da pomogne u rešavanju unutrameričkih sukoba.
"Pre više od veka, u SAD je vladalo geslo kako ide Amerika, tako ide svet. Modi kao da je direktno odgovorio na ovo geslo, i obznanio novu eru", komentarisali su autori podkasta "Lokomotiva", Marko Nikolić i Tiosav Purić.
Sve se to dešava u jeku velikih protesta u Francuskoj, koji predstavljaju veliki izazov Makronovim, naizgled ozbiljnim, spoljnopolitičkim ambicijama da izbori veću samostalnost u okviru zapadnog lagera.
Autori podkasta su komentarisali i regionalne događaje, posebno se osvrnuvši na izjavu Ališe Kerns, članice britanskog parlamenta, koja je optužila Srpsku pravoslavnu crkvu da švercuje oružje u južnu srpsku pokrajinu.
Gost u najnovijoj epizodi podkasta "Lokomotiva" bio je reditelj, producent i scenarista Danilo Bećković sa kojim je razgovarano o domaćoj kinematografiji.
"Matematički je nemoguće da srpski film bude isplativ, i to je evropski fenomen. Produkcija najvećeg broja filmova, i u Nemačkoj i u Francuskoj, finansira se od strane države. Velika Britanija, Južna Koreja, Rusija, Kina i Indija su zemlje u kojima ima smisla rizikovati ulaganje u kinomatografiju, i nadati se profitu. Zemlje veličine Srbije, ukoliko žele kinematografiju, moraju da dotiraju sredstva, i kao u slučaju školskog sistema, koristi nema na kratki rok, ali se dugoročno isplati", smatra Bećković.
Autori su sa Danilom Bećkovićem razgovarali i o položaju Srba na Kosovu i Metohiji i u Crnoj Gori.
Lokomotiva se emituje svake subote u 19 časova.