Mediji u Sarajevu objavili su da je Tužilaštvo BiH formiralo predmet zbog zakona koje je nedavno usvojila Narodna skupština Republike Srpske, a koji su danas objavljeni u Službenom glasniku.
Portparol Tužilaštva BiH Boris Grubešić naveo je da je formiran tim u kojem rade tri tužioca zajedno sa SIPA i drugim agencijama.
Na ovu informaciju stigao je i odgovor iz Republike Srpske. Ništa, kažu, nije urađeno mimo Ustava i zakona.
Nikakvi predmeti, tužioci i samoproglašeni visoki predstavnik neće pokolebati institucije Republike Srpske da nastave da rade svoj posao, poručuje premijer Srpske Radovan Višković.
Komentarišući informaciju da je Tužilaštvo BiH formiralo predmet povodom potpisivanja odluke i objavljivanja zakona u Službenom glasniku, Višković poručuje da je očigledno da tužioci rade po nalogu određenih centara moći, ističući da u Ustavu jasno piše da zakone donosi Narodna skupština.
"Ništa tu nije urađeno mimo zakona. NSRS je dvotrećinskom većinom rekla da ne prihvata više odluke nelegalnog visokog predstavnika. Kristijan Šmit je ovdje samo građanin Njemačke i njegove odluke ne mogu da budu prihvaćene na prostoru Srpske i to je jasno potvrdila Narodna skupština kada je rekla da se više ne mogu objavljivati odluke", istakao je Višković, prenosi RTRS.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Srđan Mazalica poručio je da ne postoji osnova da lažni visoki predstavnik nameće zakone, ponovivši da je Kristijan Šmit nelegalan.
Naveo je da u ovoj fazi ne znači da će predmet koji je Tužilaštvo BiH formiralo ići dalje u proceduru. U slučaju pokretanja aktivnosti, Mazalica kaže da će institucije Srpske zaštiti sve koji su obuhvaćeni predmetom.
"U ovom konkretnom slučaju biće, naravno, dilema da li ćemo se mi svi odazivati Tužilaštvu BiH kada nas bude pozivalo da damo određenu izjavu ili ćemo se pozvati na članove Zakona koji smo usvojili, a to je da će svima onima koji budu učestvovali u ovim aktivnostima, institucije Srpske pomoći", rekao je Mazalica.
Najveći krivac za sadašnju krizu je nelegalno imenovanje Kristijana Šmita, koje nije bilo u skladu sa Dejtonom, poručuju iz SDS-a. I Ustavni sud BiH je, kažu, pokazao da ne poštuje Dejtonski sporazum odlukom da izmenom pravila skoro izbaci srpske sudije iz ovog suda. Iz sadašnje situacije jasno je, ističu, da Srbi samo brane Dejton.
"Što se tiče eventualno nekih sankcija, SDS je to osjetila najbolje na svojoj koži kada je za jedan dan visoki predstavnik suspendovao 59 najvišihzvaničnika SDS-a. Na neki način nisu pronašli dokaze za šta je trebalo da budu osuđeni i to je tako prošlo ispod tepiha", kaže Ognjen Bodiroga, poslanik SDS-a u NSRS.
Kako su objavili sarajevski mediji, Tužilaštvo BiH predmet je formiralo i prije današnje objave ukaza o proglašenju zakona u Službenom glasniku Republike Srpske.