Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da se ne boji sankcija kojima mu prete, a ni smene.
"Neka probaju, čak bih to voleo", rekao je Dodik na pres konferenciji u Istočnom Sarajevu komentarišući sve češće navode da bi Kristijan Šmit, koji u Republici Srpskoj nije priznat jer nije izabran u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, kako je to predviđeno Dejtonskim sporazumom, mogao da povuče određene poteze prema onima koji ne poštuju njegove odluke.
"Vas interesuje da li će Dodik biti kažnjen, smenjen i šta će uraditi. Ne verujem da ima takvih ludaka koji bi nešto preduzeli. Verovatno će pokušati da se ovaj, koji je već ludak, nešto natera da uradi. Mi ćemo i na to reagovati. U skladu sa Ustavom, predsednika Republike Srpske neposredno bira narod na izborima i pred Narodnom skupštinom je položena zakletva", rekao je Dodik.
On je podsetio da predsednik Srpske može biti opozvan samo na referendumu koji pokreće NSRS ili ako on sam ode.
"Ja ću samo prihvatiti ono što sam već prihvatio, a to su izbori iz oktobra i neću više ništa da prihvatim. Ako neko misli da se junači, na način da donosi mere, neka proba, neka izvoli. Nije to moja pretnja...", kazao je Dodik.
Istakao je da bi možda negde i voleo da se tako nešto desi, pa da, kako je naveo, "pokažemo našu odlučnost i njegovu nemogućnost da tako nešto uradi".
Ukoliko se to, ipak, desi, Dodik ističe da ima plan.
"Plan je zanimljiv, ali on ne podrazumeva nikakav sukob, već političku reakciju. Niko neće opaliti nijedan metak da zaštiti predsednika Republike Srpske ako nije fizički ugrožen. A sa takvim glupostima, sankcijama, smenama, rekao sam ovim iz Evrope da uvedu sankcije. Pa ne misle valjda da bih ja zbog toga mogao da odustanem od bazičnih narodnih interesa Republike Srpke", poručio je Dodik.
Srpska ima plan za deeskalaciju
On je rekao da je na sastanku u sedištu Delegacije Evropske unije u Sarajevu dogovoreno da tri strane dostave predloge o deeskalaciji krize u BiH.
Ističe je da je Srpska na sastanku imala plan o deeskalaciji krize, dok drugi nisu.
Naglasio je da je za suštinsku deeskalaciju stanja u BiH potrebno da bude povučena poslednja odluka Ustavnog suda BiH, a Srpska će onda povući i svoj zakon.
"Povucite sve na početni nivo pre odluke Ustavnog suda BiH. Ako nećete, ostaje sve na snazi pa ćemo se odmeravati u tom pogledu", rekao je Dodik, prenosi RTRS.
On dodaje da nema problem sa hrvatskim i bošnjačkim partnerima u vlasti na nivou BiH, ali da mu se čini da bi neka pitanja lakše bila rešena sa SDA, nego sa "Trojkom".
"Čini mi se da su oni otišli dalje nego što je nekad SDA to pokazivao", rekao je Dodik.
Navodeći da je principijelan i da nema problem sa njihovim stavovima, Dodik je pozvao na nastavak održivog kretanja, što uključuje imenovanje ministra finansija i kopredsedavajućeg Saveta ministara, nastavak dogovora o svih 14 prioriteta u paketu ili o alternativi koja bi u svakom slučaju uključivala rešavanje pitanja stranih sudija.
Dodik je rekao da BiH nema suverenost.
"BiH nema suverenost i samo se čeka šta će neko od stranaca da uradi. Dakle, naš pristup podrazumeva da se potvrdi ustavno određenje BiH, teritorijalni integritet BiH ne sme niko da ugrožava, a EU da ojača naš evropski put. Mi želimo da budemo primljeni u EU, a tražimo da sa njima razgovaramo o neophodnom paketu kao minimalnom uslovu za status ulaska u EU", navodi Dodik.
Ističe da deeskalacija podrazumeva i da se popuni Savet ministara.
"Bošnjaci i Hrvati su u punom kapacitetu, dok se za Srbe to ne podrazumeva. To bi moglo da dovede do krize Saveta ministara", kazao je Dodik.
Naglasio je da Republika Srpska ni jednog trenutka nije pozivala na bilo kakvu mogućnost sukoba.
"To je politički proces koji treba poštovati kao takav. Kažu biće rata. Neće biti rata, ma koliko bi neki to želeli. Treba se vratiti na početne pozicije i poništiti ono što je doneo lažni visoki predstavnik Kristijan Šmit", kaže Dodik.
On ističe da se treba rešiti pitanje 14 prioriteta.
"Ili svih 14 prioriteta na dnevni red, kao i zakoni koji rešavaju status stranih sudija", dodaje.
"Naše mere su uvek mere akcije. Ustavni sud BiH neka poništi sve što je lažni visoki predstavnik doneo, onda ćemo i mi reagovati. Ako neko hoće rešenje, neka se vrati na početak. Srpsku optužuju da ne bira sudije, a Federacija to isto ne može da uradi. Neka se povuče lažni visoki predstavnik kao i njegove odluke. Mi kažemo da on nije legitiman, ne postoji odluka Saveta bezbednosti UN o njegovom delovanju. Uporno pokušavaju da guraju svoju agendu", ističe Dodik.
Naveo je da imovina BiH ne postoji, već "oblik imovine entiteta".
"Apsolutno ne prihvatamo nikakva rešenja koja predlažu strani stručnjaci, za nas je to pitanje rešeno. BiH nije ni Sarajevo, ni Mostar, ni Banjaluka, nego to sve zajedno", poručio je Dodik.
U sedištu Delegacije EU u Sarajevu održan je sastanak najviših zvaničnika Republike Srpske i Federacije BiH sa predstavnicima Evropske unije.
Sastanku su prisustvovali predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član i predsedavajuća Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, predsedavajuća Saveta ministara Borjana Krišto, premijer FBiH Nermin Nikšić, lider HDZ BiH Dragan Čović, lider NiP Elmedin Konaković i predsedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić.
Oni su se sastali sa šefom Delegacije EU u BiH Johanom Satlerom i generalnim direktorom za Evropu u Službi za spoljne poslove EU, Angelinom Ajhorst.