Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić primio je ministra spoljnih poslova Izraela Elija Koena i izrazio očekivanje da će izraelska strana, uprkos priznanju jednostrano proglašene nezavisnosti "Kosova", pokazati razumevanje za srpske stavove po pitanju KiM.
Vučić je, navodi se u saopštenju Službe za saradnju sa medijima predsednika Republike, istakao da su odnosi Srbije i Izraela zasnovani na istorijskoj bliskosti srpskog i jevrejskog naroda, koji su vekovima delili tragičnu sudbinu, posebno tokom Drugog svetskog rata.
Predsednik Srbije i izraelski ministar su razmotrili oblasti koje pružaju najveće mogućnosti za saradnju, poput nauke i inovacija, poljoprivrede i drugih, s obzirom na to da se ona sad uglavnom odvija kroz dugogodišnje značajno prisustvo izraelskih investitora u sektoru gradnje nekretnina.
Ministar Koen je zahvalio srpskim vlastima i narodu na čuvanju mesta stradanja Jevreja i pozvao da se, na osnovama međusobnog poštovanja, unapredi svakodnevna saradnja Srbije i Izraela.
"Kad je reč o 'Kosovu', Izrael ima odnose sa svim vašim susedima. Pomno pratimo dešavanja u vašem regionu i nadamo se da će pregovori rezultirati obostranim razumevanjem za dobrobit regiona", rekao je Koen u intervjuu za "Politiku" pred dolazak u Beograd.
On je istakao je njegova zemlja uz Ukrajinu i da je Kijevu poslala veliku pomoć u vidu električnih generatora, zimske opreme, prečistača vode i poljske bolnice.
Sa druge strane, dodaje da je Rusija dom jedne od najvećih jevrejskih zajednica na svetu, koja ima gotovo 600.000 ljudi, te da je veza Izraela sa tom zajednicom u Rusiji ključna.
"Pored toga, Rusija igra važnu ulogu u sirijskoj situaciji", dodao je Koen u intervjuu.
Vreme je za "resetovanje" odnosa Srbije i Izraela
Koen se sastao i sa premijerkom Srbije Anom Brnabić koja je istakla da je Izrael najznačajniji spoljnotrgovinski partner Srbije na Bliskom istoku, i četvrti najvažniji na azijskom kontinentu.
Dodala je da Srbija želi da i dalje razvija i proširuje ekonomske odnose sa Izraelom, što uključuje i povećanje trgovinske razmene.
Izraelski ministar imao je sastanak i sa svojim srpskim kolegom. Dačić je na zajedničkoj konferenciji za novinare podsetio da je odluka Izraela da prizna "Kosovo" uticala na odnose Srbije i Izraela i naglasio da je vreme da se uloži maksimalni napor da se zajednički prevaziđu svi ti problemi i da se nađe najbolji način za resetovanje odnosa vezano i za tu najbolniju temu.
"Ocenjujemo da je odluka izraelske vlade da prizna 'Kosovo' nanela štetu odnosima, jer je 'Kosovo' za nas od neprocenjivog značaja... i u tom pogledu stalno smo i poredili vaš odnos prema Jerusalimu sa našim odnosom prema KiM", rekao je Dačić i naglasio da u tom smislu treba da uložimo maksimalan napor da prevaziđemo sve te probleme i ostanemo posvećeni očuvanju tradicionalnog prijateljstva.
Šef srpske diplomatije je podsetio da ministar spoljnih poslova Izraela nije bio u Srbiji punih 14 godina, što je, kako je rekao, i loše i negativno ako se uzme u obzir karakter odnosa Srbije i Izraela i tradicionalni i istorijski odnos dva naroda koja su i zajednički stradala u toku Drugog svetskog rata.
Predsednik Narodne skupštine Vladimir Orlić upoznao je ministra Koena sa izuzetno teškom situacijom na Kosovu i Metohiji, ukazujući na opasne i neodgovorne poteze Aljbina Kurtija i njegove namere da sve uvede u sukob, navedeno je u saopštenju.
"Jedina politika koju on (Kurti) sprovodi je politika pokušaja da etnički očisti KiM od Srba. To ne možemo i nećemo da dozvolimo – stoga predsednik Republike Aleksandar Vučić planira niz aktivnosti, od sastanka sa komandom NATO-a do zahteva za hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN. Svi sada moraju jasno da ukažu da je upravo Kurti uzrok problema, i da je jedini put ka nastavku dijaloga prekid terora nad srpskim stanovništvom, povlačenje Kurtijevih okupacionih snaga sa severa, oslobađanje Srba koji su zatočeni bez ikakve krivice i konačno ispunjenje obaveza koje Priština ima već duže od 10 godina, na prvom mestu formiranje Zajednice srpskih opština, onako kako je potpisano", poručio je Orlić.
On je pozdravio današnju poruku ministra Koena da za Izrael, Srbija predstavlja najvećeg saveznika u regionu.
Staro sajmište ima ogroman značaj, kao simbol sećanja i istrajnosti
Ministar spoljnih poslova Izraela obišao je Memorijalni centar "Staro sajmište" i tom prilikom položio venac kod Spomenika žrtvama genocida u Drugom svetskom ratu.
Koen je istakao da Staro sajmište ima ogroman značaj, kao simbol sećanja i istrajnosti, kao svedočanstvo snage ljudskog duha i kao simbol pobede nad beznađem.
"Sajmište nas podseća koliko je važno da nikada ne zaboravimo i ne dozvolimo da se istorija ponovi. Na ovom svetom mestu čuvamo uspomenu na hiljade Jevreja, Srba i Roma koji su doživeli nepojmljive užase i podneli najveću žrtvu", poručio je Koen.
Direktorka Memorijalnog centra "Staro sajmište", ambasadorka Krinka Vidaković Petrov rekla je da su bliskost i prijateljstvo vezali srpski i jevrejski narod davno, a njihova tragična sudbina na ovim prostorima za vreme Drugog svetskog rata vezala ih je još dublje u stradanju onda, kao i pamćenju danas.
"Danas zajedno odajemo počast žrtvama genocida i Holokausta Srbima, Jevrejima i Romima, a posebno žrtvama logora Gestapoa na Starom sajmištu. Nakon rasparčavanja Jugoslavije u više okupacionih zona 1941. godine ovo mesto bilo je pod okupacijom NDH, a nemačke nacističke okupacione vlasti u Srbiji pretvorili su predratno sajmište u logor Gestapoa", rekla je Petrov.
Ona je rekla da je to bio najveći nacistički logor u Srbiji, kako po broju zatočenika - njih 40.000, tako i po broju žrtava - 17.000.
"Na ovom mestu bili su najpre zatočeni naši sugrađani Jevreji koji su u roku od nekoliko meseci ubijeni upotrebom dušegubke - mobilne gasne komore, te su okupacione vlasti javile centrali u Berlinu, već leta 1942. godine da je konačno rešenje u Srbiji sprovedeno. Posle toga u ovom logoru stradali su većinom Srbi, veliki broj njih deportovan je na sajmište iz NDH, ostali iz Srbije, zatim srpski Romi, kao i mnogobrojni građani kojima je život oduzet zato što su se suprotstavljali okupaciji, nacizmu i fašizmu, a pre svega zato što su nepokolebljivo verovali u osnovno ljudsko pravo, a to je pravo na život i na slobodu", rekla je Petrov.
Skupština Srbije je u februaru 2020. godine usvojila Zakon o Memorijalnom centru "Staro sajmište", a izgradnja je počela prošle godine u julu.
Memorijalni centar "Staro sajmište" zajednički je projekat Ministarstva za kulturu i informisanje i Grada Beograda, a osnovan je kao ustanova posvećena kulturi sećanja na žrtve i istorijske događaje koji su se desili na prostoru današnjeg Starog sajmišta.