Srbija i Balkan

Gradonačelnica Sarajeva likuje: "Sramotne table više nema" (VIDEO)

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić poručio je da Sarajevu nisu sporne table, već natpis na njima
Gradonačelnica Sarajeva likuje: "Sramotne table više nema" (VIDEO)www.globallookpress.com © Hatim Kaghat/Keystone Press Agency

Kantonalne vlasti u Sarajevu su jutros uklonile jednu od tabli sa natpisom "Dobrodošli u Istočno Sarajevo, grad 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo", nakon što je navodno ustanovljeno da se nalazi na području entiteta FBiH.

Gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić na Tviteru je objavila snimak odnošenja table uz reči "sramotne table više nema".

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić poručio je da Sarajevu nisu sporne table, već natpis na njima i istakao da je sada idealna šansa da se precizno utvrdi gde je entitetska linija razgraničenja.

Ćosić kaže da nakon 20 godina u Sarajevu tvrde da se jedna tabla nalazi na teritoriji Federacije BiH iako je pomerena za deset metara prema teritoriji Republike Srpske.

"Mi smo table postavili na lokacijama gde su već 20 godina bile. Kada je u pitanju tabla na Lapišnici mi smo je pomerili čak 10 metara prema teritoriji Srpske. Imamo situaciju da 20 godina stoji tabla sa natpisom 'Teritorija Grada Istočno Sarajevo' i sada je njima sporno kada smo zamenili tablu", kazao je Ćosić za RTRS.

Ocenivši da je ovo idealna šansa da se utvrdi gde je entitetska linija razgraničenja, Ćosić je istakao da će od kantonalnih vlasti tražiti da Istočnom sarajevu vrate uklonjenu tablu.

"Zašto se predstavnici kantonalne vlasti nisu javili zvanično, pa da zajedno sve utvrdimo. Sigurno ćemo ući u proces utvrđivanja", najavio je Ćosić.

Ćosić je, krajem juna, kada su table postavljene, rekao da je njima istaknuta "jedinstvenost koju karakteriše grad".

"Ovo je grad koji je stvoren od strane velikog dela 157.000 Srba koji su morali napustiti Sarajevo. Naime, prema popisu stanovništva iz 1991.godine, u predratnom Sarajevu je živelo najmanje 157.000 Srba. Kažem najmanje, jer ih se tačno toliko izjasnilo kao Srbi. Neki Srbi su se tada drugačije izjašnjavali", objasnio je tada Ćosić.

Karić je tada zapretila Ćosiću tužbom ističući da je "otišao korak dalje postavivši "skandaloznu" tablu.

"Opet je na meti Grad Sarajevo, na meti su istina i pravda. Ćosiću, uzalud se trudite, došla su takva vremena da ni hiljadu puta ponovljena laž nikad neće postati istina!", bunila se Karićeva.

Protiv Ćosića će, kako je navela, podneti krivičnu prijavu "za izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje, razdora i netrpeljivosti".

"Moj tim proverava lokaciju na kojoj je tabla postavljena, ako ste zauzeli milimetar teritorije našeg grada, odgovaraćete i za to", zapretila je Karićeva, kojoj, inače, natpisi kojima se za zločine optužuje srpska strana ne liče ni na mržnju, ni na netrpeljivost.

Kada joj je Ćosić, nakon što je osvojila gradonačelnički mandat, zatražio uklanjanje tabli sa sarajevske Većnice i iz Ulice Ferhadija (bivša Vase Miskina), na kojima je srpski narod predstavljen kao "zločinački i agresorski"- glatko ga je odbila.

Naime, na ulazu u Većnicu još od rekonstrukcije stoji natpis na bosanskom i engleskom jeziku na kome piše: "Na ovom su mestu srpski zločinci u noći 25/26. 08. 1992. zapalili Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku Bosne i Hercegovine. U plamenu je nestalo više od dva miliona knjiga, časopisa i dokumenata. Ne zaboravite, pamtite i opominjite!".

Ćosić je, podnoseći zahtev za uklanjanje ovih natpisa naveo da su oni "u najmanju ruku uvredljivi za srpski narod".

Kako je istakao, takve table ugrožavaju prava Srba koja su garantovana Ustavom BiH i stvaraju im "osećaj straha i ugroženosti".

Borci Istočnog Sarajeva osudili uklanjanje table

Borci Istočnog Sarajeva najoštrije su osudili današnje uklanjanje table na liniji razgraničenja Republike Srpske i Federacije BiH.

Predsednik Boračke organizacije "Istočno Novo Sarajevo" Dragiša Tuševljak podsetio je na bezbroj slučajeva skrnavljenja ploča i drugih srpskih obeležja na teritoriji Istočnog Sarajeva.

image