Srbija će pre Amerike biti potpuno pokrivena brzim internetom, ako je suditi prema najavama ministra informisanja i telekomunikacija Mihaila Jovanovića i predsednika SAD Džozefa Bajdena.
Naime, prvo je američki demokrata najavio je najveće internetsko finansiranje u istoriji, koje će do 2030. godine osigurati povezivanje svih u Americi sa pouzdanim, pristupačnim internetom velike brzine.
Nekoliko dana kasnije, slična vest stigla je i za sva srpska sela, s tim što će čitava teritorija Srbije biti pokrivena optičkom mrežom do 2025. godine.
Iako naša država ne može da se poredi sa SAD, koja su treća najveća zemlja na svetu po ukupnoj površini od 9,83 miliona kilometara kvadratna, u kojoj živi više od 300 miliona stanovnika, zvuči obećavajuće da će srpski seljak biti u prilici da ima brz internet pre npr. kauboja u Teksasu.
SAD ulažu 42,45 milijardi dolara u internet infrastrukturu
Iz Bele kuće su saopštili da će kroz program širokopojasnog pristupa i raspoređivanja, a na osnovu Zakona o infrastrukturi kojom upravlja Ministarstvo trgovine, više od 8,5 miliona domaćinstava i malih preduzeća iz ruralnih oblasti u kojima ne postoji brza internet infrastruktura, gde se milioni stanovnika bore sa ograničenim ili nepouzdanim internet opcijama, do kraja ove decenije napokon biti povezani.
Program grantova vredan je 42,45 milijardi dolara.
"Pored toga što će pomoći da se svi u Americi povežu na brzi internet, ovo finansiranje će podržati radna mesta u proizvodnji i ulaganja u privatni sektor", navodi se u saopštenju.
U Srbiji će 700 sela biti pokrivena optičkom mrežom
Ministar Mihailo Jovanović rekao je da je plan da se do kraja 2025. godine praktično u svim selima u Srbiji omogući brzi internet, što je nešto više od 700 dela.
"Naša analiza od prošle godine pokazuje da je 75 odsto teritorije Srbije pokriveno brzim internetom, tako da ostaje još nekih 25 odsto. To je oko 120.000 domaćinstava i mogu da kažem da projekat ide veoma dobro. Već smo dvadesetak sela u potpunosti pokrili. U toku radovi u 70 sela. Imamo veliku radnu akciju, a do kraja ove godine 125 sela biće pokriveno. Dakle, do kraja 2025. godine ćemo doći do tih skoro 99 odsto pokrivenosti kada je u pitanju brz internet", objasnio je on.
Jovanović je istakao i značaj pokrivenosti brzim internetom, a kao prvi razlog naveo je korišćenje elektronskih usluga, poput upisa dece u vrtić ili školu ili e-agrara.
"Drugi bitan razlog je da i oni najmanjim isturenim odeljenjima škola koje se nalaze u selima u kojima ide po nekoliko đaka omogućimo brzi internet. Mi smo uveli u sve osnovne i srednje škole u matičnim zgradama internet, ali su ostala ova mala odeljenja i želimo da svi đaci i škole imaju iste mogućnosti poput digitalne nastave i udžbenika", rekao je on.
Kao treći razlog Jovanović je istakao da je internet važan i za pokretanje biznisa i za povezivanje, pa to može biti dodatan motiv da ljudi ostanu na selu.
"Po jednoj analizi Svetske banke, svakih 10 odsto pokrivenosti, utiče na rast bruto društvenog proizvoda za 1,3 do 1,4 odsto. Mi imamo tih 25 odsto koje treba da pokrijemo to je 3,2 do 3,3 odsto rasta BDP i to nije beznačajno", zaključio je on.