Jača Kurtijeva paravojska: Opasnost i za Srbe na severu i za Srbiju i njenu vojsku

Kad kosovske snage dovoljno ojačaju, krenuće u proterivanje Srba i okupaciju KiM, upozorio je oficir KOS-a u penziji Ljuban Karan

Pojačava se naoružavanje tzv. vojske Kosova, čije je postojanje direktno kršenje Rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244, a najnovije oružje – bespilotne letelice "bajraktar TB-2" – kupljeno je od Turske, koja je među zemljama što najviše pomažu opremanje poluvojnih snaga na Kosovu, konstatovao je predsednik Beogradskog foruma za svet ravnopravnih Živadin Jovanović.

Uz to, napomenuo je, eskalacija situacije na KiM za koju mi okrivljujemo premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, potiče pre svega od Turske, ali i od Nemačke, Engleske i SAD koje naoružavaju snage tzv. Kosova.

"Kad to čine dok je eskalacija na uzlaznoj liniji, onda ne mogu da se otmem utisku da oni u najmanju ruku ne isključuju obnavljanje konflikta na Kosovu i Metohiji“, upozorio je Jovanović za "Politiku".

Provociranje sukoba u južnoj srpskoj pokrajini

Dodaje da time verovatno planiraju provociranje sukoba u južnoj srpskoj pokrajini uz računicu da će Srbija, kao u uvek poštovati politiku dijaloga i mirnog rešavanja konflikta.

"Ovo znači ohrabrivanje takvih trendova, kao što je nastavljanje i intenziviranje etničkog čišćenja Srba s Kosova i Metohije, udaljavanje od Rezolucije 1244 i koncentričan pritisak na Srbiju po raznim linijama, uključujući i vojne. Mislim da to treba uzeti veoma ozbiljno i da ne laviramo od oduševljenja, prijateljstva i strateškog prijateljstva sa zemljama kao što je Turska, do toga da budemo duboko razočarani ili u nedoumici šta je stvarna politika Ankare na Balkanu i posebno prema KiM", izjavio je Jovanović.

Oficir KOS-a u penziji Ljuban Karan pak ocenjuje da je reč o vojnoj pretnji i strahovito jakom pritisku na Srbiju, te da sve ide u pravcu nekakvog priznanja "Kosova" kao nezavisne ili suverene države – diplomatske igre su u smislu da to priznanje bude postepeno.

Govoreći o naoružavanju tzv. kosovske vojske, Karan podseća da to traje već dugi niz godina i da je time prekršena Rezolucija 1244.

"Kfor je obavezan da štiti kompletno stanovništvo, bez obzira na naciju, od nekakvih paravojnih formacija i vojnih grupa kakve bi se mogle pojaviti, jer su Srbi u populaciji razoružani na severu Kosova, a Albanci nisu", rekao je Karan za "Politiku".

Istakao je i da se radi o perfidnoj igri jer je OVK preimenovana prvo u kosovski zaštitni korpus, a kasnije u kosovske bezbednosne snage. Legitimitet im daju vodeće države NATO-a na taj način što ih redovno uključuju u vežbe tog pakta kao ravnopravne s drugima, jer su oni priznali i tu državu i tu vojsku.

Kad dovoljno ojačaju, kreću u proterivanje i okupaciju

Karan objašnjava da se tu radi i o obukama, koje su ponekad veoma skupe, kao one za helikoptere, gde se specijalne snage šalju u druge države.

"Upravo u Turskoj su obučavani za helikoptere. Oklopna vozila koja špartaju severom KiM takođe im je donirala Turska. Dronovi 'bajraktar' jesu respektibilni i naša zemlja je nameravala da ih kupi, ali se odustalo baš zato što ih je Turska namenila paravojsci u Prištini", ukazao je Karan i dodao da ovo savremeno naoružanje predstavlja opasnost ne samo za Srbe na severu nego i za Srbiju i njenu vojsku.

Podvukao je i da se pravi plan za vojno rešenje KiM, gde je Kurti potreban kao ekstremni provokator i politička ličnost koja je u stanju da proizvede velike konflikte.

"Kad dovoljno ojačaju i kada budu mogli da prihvate taj prvi udar sa srpskom vojskom, krenuće u masovno proterivanje Srba ili vojnu okupaciju severa KiM i to će voditi u proksi rat s NATO-om i okupaciju", upozorio je Karan i dodao da je za Srbiju vojna pretnja upravo taj plan da je preko Kfora uvuku u sukob s NATO-om.

Inače, tzv. Kosovo formiralo je i Fond bezbednosti u koji idu donacije za "oružane snage", a tamošnji ministar odbrane Armend Mehaj pozvao je građane preko Fejsbuka da novčano podrže "vojsku" i time doprinesu da ta kvazidržava bude još jača.

Prema zamisli iz Prištine, pod oružjem će do 2028. imati 8.000 ljudi (5.000 oficira i vojnika i 3.000 rezervista). Budžet kosovskih bezbednosnih snaga za 2023. godinu iznosi 123 miliona evra, a tokom 2022. u inostranstvu je obučeno 2,547 vojnih lica. Snage trenutno broje oko 3.500 vojnika, pišu „Večernje novosti“.