Svima treba da bude jasno da je jedina pretnja miru i jedini pokretač rata upravo premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti i pitanje je samo da li su zapadne zemlje spremne da reaguju ili će pustiti da to ide samo od sebe, a da oni samo "pokupe čaure" posle svega, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
Dačić je za TV B92 rekao da je očigledno da Kurti ne krije da mu je cilj da napada Srbe, te da ne treba da čudi što misli da konačni obračun sa Srbijom tek predstoji, navodeći da su u Prištini svesni da nisu zaokružili svoju nezavisnost i da je za to potrebno rešiti "srpsko pitanje".
"Važno je da svi znaju da je glavna prepreka miru i pokretač rata upravo Kurti. Mislim da su toga svi svesni, ali da li su spremni da reaguju ili će pustiti da to ide, samo od sebe, a da oni pokupe čaure posle svega i kažu da ne mogu ništa protiv njega", konstatovao je Dačić.
On je, u emisiji "Oko", istakao da su svi mogli da čuju od predsednika Srbije Aleksandra Vučića, više puta, vrlo jasno da je Srbija za razgovor i mir, ali da neće dozvoliti pogrom Srba.
"Ako međunarodna zajednica ne reaguje, mi ćemo reagovati. Mislimo ozbiljno, a da se to ne bi desilo, neka spreče Kurtija u njegovoj nameri. Na Srbiji nije nikakva odgovornost", poručio je Dačić.
Naveo je i da pristup ovom pitanju u zapadnih krugovima nije objektivan, ali da Srbija mora da radi na tome da se nađe modus kako da opstane i zaštiti svoje interese u ovakvom svetu.
Kada je reč o povlačenju 25 odsto kosovskih policajaca iz zgrada opština na severu, Dačić je rekao da je to samo trik kojim Kurti želi da dovede do odlaganja koraka koji su ključni, a to je povlačenje gradonačelnika i svih policijskih snaga, vraćanje normalnom životu i poništavanje nelegitimnih izbora u četiri opštine na severu, na kojima Srbi nisu ni učestvovali.
"To je samo delić mozaika na KiM. Kurti stalno vuče jednostrane poteze koji dovode do problema, do terora nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji", naveo je Dačić i dodao da je juče dva sata razgovarao sa predstavnicima opštinskih odbora SPS-a sa KiM, te da su mu preneli opšte mišljenje Srba - da nikada nije bila teža situacija, da se Srbi nasumično hapse, ne bi li ih naterali da se isele i "dignu ruke" od ostanka i opstanka na Kosovu.
Zato je, kaže, neophodno da se preduzmu ozbiljne mere i koraci, ozbiljnije od povlačenja 25 odsto policajaca.
Dačić je napomenuo i da među jednostranim koracima Prištine, odnosno Kurtija, formiranje oružanih snaga ili vojske Kosova, što, ističe, nije u skladu sa Rezolucijom SB UN 12 44, po kojoj je Kfor jedina naoružana sila na KiM.
Primetio je, međutim, da se Rezolucija 1244 ne poštuje, odnosno ona se zloupotrebljava kada Srbiju za nešto treba optužiti, dok se Zapad u slučaju Prištine ponaša kao da taj dokument i ne postoji.
"Sve je to rezultiralo i da imamo pojačano prisustvo kosovske policije ili druge oružane formacije na severu, koje tu ne smeju da budu. Samo Kfor sme da bude na severu. I to će biti tema razgovora predsednika Vučića i generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga", rekao je Dačić.
Na konstataciju da će uskoro na čelu Kfora biti general iz Turske, zemlje koja naoružava i obučava KBS, Dačić je rekao da ne treba kriti da su turske simpatije na strani Prištine, ali i da poslednjih godina postoje pokušaji da se normalizuju odnosi Ankare sa Beogradom.
"Stizali su pozitivni signali da Turska želi dobre bilateralne odnose sa Srbijom i zato se nadamo da će se Ankara, bez obzira na te simpatije, pridržavati statusno neutralne pozicije, u sistemima poput Kfora", kaže Dačić.
Ministar je naveo i da Srbija ne gleda pozitivno na to što je Turska naoružala Kosovo dronovima "bajraktarima" i da to umanjuje postignute rezultate koji su ostvarili predsednici Vučić i Erdogan, u međusobnoj saradnji i komunikaciji.
"Apelujemo na Tursku da odigra pozitivnu ulogu, i da pruži doprinos miru i stabilnosti, a ne da podstiče nasilje nad Srbima", ističe Dačić.
Kada je reč o nastavku tehničkog dijaloga Beograda i Prištine, sutra u Briselu, Dačić je rekao da, suštinski, plan za deeskalaciju mora da se ispuni.
"Nakon razgovora Vučića i Stoltenberga, uslediće odluka o daljim koracima, da li ćemo tražiti sednicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kakva će biti diplomatska aktivnost. Ali, najvažnije je da se sačuvaju mir i ljudski životi", zaključio je šef srpske diplomatije.