Srbija i Balkan

Posle velike oluje u Beogradu: Kranovi nisu smeli da padnu

Reč je o propustima koji su mogli da se dogode ili prilikom montaže krana ili njegovog korišćenja, piše beogradska "Politika"
Posle velike oluje u Beogradu: Kranovi nisu smeli da padnu© FOTO TANJUG/ NEBOJŠA RAUS

Dan posle velike oluje u Beogradu, na gradilištu na Novom Beogradu u ulici Đorđa Stanojevića 37 i 39 gde su se srušila dva krana, niko od radnika nije bio raspoložen za priču, a nije bilo nadležnih na gradilištu koji su želeli da razgovaraju s novinarima, piše beogradska "Politika".

Na ovom gradilištu zida se stambeno-poslovni kompleks "Erport garden", a izvođač je preduzeće "Gradina" iz Zemuna, dok je građevinska dozvola izdata u martu ove godine. 

Uprkos nestvarnom nevremenu koje je slične probleme pravilo i u regionu, kranovi ne bi smeli da se sruše, ukazuje građevinski inženjer Milan Vuković.

"Reč je o propustima koji su mogli da se dogode ili prilikom montaže krana ili njegovog korišćenja. I to treba da utvrde građevinska inspekcija i inspekcija rada. Zamislite šta bi bilo da nevreme praćeno jakim vetrom obori dalekovode koji su slična konstrukcija ili silne antene koje su montirane na krovovima širom prestonice. To se jednostavno ne sme desiti ako se poštuju pravila struke", rekao je ovaj građevinski inženjer. 

On se, kaže, ne seća da je u Beogradu bilo urušavanja kranova. 

Jedan je ipak za dlaku izbegao sudbinu onih u Novom Beogradu, podseća se u tekstu. Krajem 2018. na gradilištu u Takovskoj ulici nakrivio se kran, zbog čije su demontaže, koja je trajala 20 sati, iseljeni stanari susedne zgrade, a taj deo ulice bio blokiran za saobraćaj. 

Sekretarijat za inspekcijske poslove i JKP "Beogradski vodovod i kanalizacija" najavili su tada da će podneti krivične prijave protiv nadležnih na gradilištu u centru grada, a o ishodu tog postupka javnost nije obaveštena. 

image