Od dolaska na vlast Aljbina Kurtija, nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji zabeležena su čak 383 etnički motivisana napada, a meta su bila i deca - čak 15 puta.
Samo u prvoj polovini ove godine, bilo je više incidenata nego što ih je u proseku evidentirano pre ustoličenja aktuelnog premijera privremenih prištinskih institucija.
Ove podatke o teroru sa kojim se srpski narod suočava, predsednik Srbije Aleksandar Vučić predočio je tokom susreta sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom. U nekoliko dokumenata, koje je šef države u Briselu uručio svom domaćinu, a u koje su "Novosti" imale uvid, detaljno su hronološki opisana maltretiranja, zastrašivanja i hapšenja Srba, kao i akcija nasilnog nametanja gradonačelnika na severu, koja je dovela do tenzija.
U fascikli koja je predata u ruke generalnom sekretaru NATO-a, nalazi se osam dokumenata: Hronologija Kurtijevog terora na KiM, Spisak Srba koje su Kurtijeve snage upucale tokom 2023, Izveštaj o napadu na dvoje dece u Žitkovcu, Spisak Srba koji su neosnovano uhapšeni od Kurtijevog dolaska na vlast, Etnički motivisani napadi, Prištinske mere protiv zdravstva, Napadi na vernike i objekte SPC od 2021. do 2023 i Etnički motivisani napadi na srpsku decu.
"Brat i sestra Dara i Kristijan napadnuti su i pretučeni dok su vozili kvad i išli u vikendicu. Kristijana su udarali nogama po telu, oborili na zemlju i držali ga u klečećem stavu. Majka je sina zatekla kako ga na kolenima drže na zemlji, a ćerku bosu koja je od stresa i straha više puta kolabirala", navodi se u izveštaju u kom je detaljno opisan napad specijalaca ROSU na srpsku decu u Žitkovcu, koju su kosovske snage zaustavile i maltretirale samo zato što su ispod kacige imali potkape.
U delu izveštaja srpske delegacije podvučeno je i da od jeseni 2022. ROSU počinje da uspostavlja trajno prisustvo na severu KiM, kroz izgradnju baza i ilegalnih kontrolnih punktova.
Od početka godine registrovano je 11 posebnih akcija ROSU koje se mogu definisati kao upadi na sever KiM, dok ih je od 2021. bilo 24. Dokumenti sadrže i informacije o tome kako je Priština, uprkos protivljenju Srba, u kontejnerima sprovela nelegitimne izbore u opštinama sa većinski srpskim stanovništvom.
"ROSU jedinice odlazak na veliki narodni miting 'Srbija nade' iskoristile su kako bi nasilno okupirale preostale zgrade opština na severu pokrajine, a prilikom razbijanja mirnog skupa, koristile su suzavac, šok-bombe, vatreno oružje. U Zvečanu, ROSU eskalira situaciju otmicom nekoliko Srba, što dovodi do izbijanja nereda u kojima je povređeno 26 pripadnika Kfora i više od 50 civila. Srbi se naknadno proglašavaju za uhapšene, od kojih jednog brutalno prebijaju, nanoseći mu teške telesne povrede", navodi se u izveštaju.
Kroz spisak Srba na koje su pripadnici kosovke policije pucali, Stoltenberg je, između ostalog, upoznat i sa napadom na braću Stefana (11) i Miloša (21) Stojanovića iz Gotovuše kod Štrpca, na Badnji dan, kao i s činjenicom da je njihov napadač, pripadnik KBS Azem Kurtaj, optužen samo za opšte izazivanje opasnosti i da je pušten u kućni pritvor.
U izveštaju koji je dat na uvid Stoltenbergu, piše i da su zabeležena ukupno 54 napada na vernike i objekte SPC, kao i da nije poznato da je bilo ko zbog toga procesuiran.
"Kosovska policija nije dozvolila Srbima koji su došli na Gazimestan na Vidovdan da unesu srpska obeležja ni da zapale sveću stradalim kosovskim junacima, dok su groblja i crkve više puta skrnavljeni."
Dačić: Grubo se krše briselski i svi drugi sporazumi
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je da je sastanak predsednika Srbije sa generalnim sekretarom NATO-a bio korektan i dodao da je norveški političar čovek koji razume situaciju na Kosovu i Metohiji.
Prema njegovim rečima, Stoltenberg je uspostavio veoma korektan, ljudski i direktan odnos sa Vučićem.
"Razgovor je bio korektan, u smislu poziva da Kfor obavlja one zadatke koje ima. To je od ključne važnosti za dalji razvoj situacije, da ne bude upitno da li Srbija hoće da dođe do deeskalacije", izjavio je Dačić za televiziju Pink.
Prvi potpredsednik vlade istakao je da nije na Srbiji da snosi odgovornost za deeskalaciju, jer Srbija nije ništa uradila da zakomplikuje situaciju.
Dačić je podsetio i da je otac Jensa Stoltenberga bio ovde na službi dugi niz godina i da je dobio i zvanje počasnog građanina Beograda.
Komentarišući najavu premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija da će sa severa povući 25 odsto policajaca, Dačić je rekao da je u pitanju trik.
"Briselski sporazum je definisao da policiju na severu Kosova čine Srbi, da nema albanske policije tu. Kakvih 25 odsto? Niko od njih ne treba da bude tu", naveo je Dačić.
Kako je ocenio, sada se grubo krše i briselski i svi drugi sporazumi, a nad srpskim narodom se vrši teror i svaki dan hapse Srbe, često bez dokaza.