Ambasador Turske u Prištini: Kfor nezamenjiv za bezbednost na "Kosovu"

U interesu i "Kosova" i Srbije je da se pronađe dugoročno rešenje , smatra turski ambasador u Prištini

Ambasador Turske u Prištini Sabri Tunc Angili izjavio je da je stabilnost u regionu u interesu Turske i ocenio da Kfor ima ključnu i nezamenljivu ulogu u očuvanju bezbednosti na "Kosovu", prenosi "Dukađini".

"Stabilnost i mir na Balkanu su za Tursku veoma važni iz dva razloga. Prvi, imamo duge veze sa Balkanom i ako se nešto desi ovde, ljudi u Turskoj će to osetiti u svojim srcima. Drugi je naše partnerstvo sa Evropom, trgovinski putevi prelaze preko Balkana, tako da je stabilnost u regionu u interesu Turske", kazao je Angili.

On je podsetio da je Turska nedavno poslala dodatnih 500 vojnika na Kosovo, navodeći da je to učinjeno na zahtev NATO.

"Turska, kao druga armija u NATO, po prirodi doprinosi NATO operacijama i Kforu. Smatramo da je Kfor nezamenljiv za bezbednost na 'Kosovu' i da je igrao važnu ulogu u prošlosti, ali i sada igra važnu ulogu u obezbeđivanju bezbednog okruženja kako bi dijalog između Prištine i Beograd mogao da napreduje", dodao je Angili.

Što se tiče dijaloga između tzv. Kosova i Srbije turski ambasador smatra da obe strane nisu primenile delove sporazuma, ali i da ne vidi rizik od sukoba.

"Po mom mišljenju, Srbija nije primenila član četiri Briselskog sporazuma, ali ni 'Kosovo' nije ispunilo član sedam za ZSO. Mislim da Turska može da doprinese tom procesu. Tražili smo da se to uradi nastavkom dijaloga koji vodi EU", kazao je Angili.

On je ocenio da je važno da obe strane daju doprinos tom procesu, i da je u interesu i Beograda i Prištine da se pronađe dugoročno rešenje.

"Oba lidera govore da žele mir, da se pronađe rešenje. Na kraju obe zemlje žele da se integrišu. Kao strateški partner 'Kosova' Turska smatra da je strateški interes 'Kosova' dugoročno rešenje za dijalog", navodi Angili.

Ambasador Turske naglašava da se mora održati stabilnost, jer će naprotiv, kako je ocenio, nestabilnost negativno uticati na Balkan.

"Mislimo da je deeskalacija važna za 'Kosovo' kako bi se postigli ciljevi članstva u evroatlantskim institucijama, ali to nije lak put. Mnogo je uspona i padova i potrebne su neophodne mere. Ponekad se moraju doneti teške odluke, ali mislim da je to važno za 'Kosovo' i u interesu turizma. Ako ne uspemo da održimo stabilnost, onda će to imati opšti efekat i na Balkanu. Kao što znate, imamo 'rat u Ukrajini' i vidimo globalne reprodukcije, a stabilnost na Balkanu je sada još važnija", naveo je Angili.

Upitan da li će na tzv. Kosovo stići i drugi dronovi, turski diplomata je rekao da to zavisi od potreba Prištine.

"Zavisi od potreba 'Kosova', ali do sada smo sa bezbednosnim snagama 'Kosova' najviše sarađivali kroz obuku, bilateralne kontakte. Na to se najviše fokusiramo, ali ako 'Vlada Kosova' želi bilo kakvu dodatnu opremu, onda će Turska i druge zemlje NATO odgovoriti na ove potrebe. Do sada tako nešto nije bilo na našem dnevnom redu", rekao je on.