Hrvatska: Više od trećine mladih iz ruralnih i udaljenih krajeva želi da emigrira

Kao glavne razloge za iseljenje navode poboljšanje životnog standarda (31,9 posto) i bolje mogućnosti zapošljavanja (29,5 posto)
Zagreb

Hrvatska se suočava sa velikim iseljavanjem mlađeg stanovništva što potvrđuje istraživanje vladinog Saveta za mlade čiji rezultati pokazuju da više od trećine mladih iz ruralnih i udaljenih krajeva Hrvatske namerava da se iseli u naredne tri godine, a gotovo 80 posto onih koji žive izvan mesta prebivališta ne namerava ili nisu sigurni u povratak u zemlju, piše zagrebački "Večernji list", prenosi Tanjug.

Mladi su, prema ovom istraživanju, u svojim sredinama najzadovoljniji sigurnošću (prosečna ocena 3,99 od mogućih ocena od 1 do 5), zatim osnovnom infrastrukturom (vodosnabdevanjem, snabdevanje električnom energijom, kanalizacija - prosečna ocena 3,52), školama (3,48) i stanjem okoline (3,31), dok su najmanje zadovoljni društveno-kulturnim sadržajima (2,47), finansijskim uslugama (2,25), javnim prevozom (2,11) i ponudom poslova (1,76).

Najviše ih smatra da je potrebno prioritetno unaprediti kvalitet interneta (26,2 posto), osnovnu infrastrukturu (23 posto), puteve (16,9 posto) i javni prevoz (12,6 posto).

Među ispitanicima njih 73,6 posto živi u mestu prebivališta, a 34,5 posto namerava da se iseli u naredne tri godine, pri čemu njih 42,8 posto u drugu županiju, 30,8 posto u drugo naselje iste županije, a 26,4 posto u inostranstvo. Kao glavne razloge navode poboljšanje životnog standarda (31,9 posto) i bolje mogućnosti zapošljavanja (29,5 posto).

Preostalih 26,4 posto živi izvan mesta prebivališta od kojih 20,5 posto planira povratak u mesto prebivališta u naredne tri godine. Kao glavne razloge ističu blizinu ljudi do kojih im je stalo (24,1 posto), emotivnu povezanost s rodnim krajem (20,7 posto), kvalitetu života i rešeno stambeno pitanje ( po 14,9 posto). U povratak nije sigurno 33,3 posto mladih, a njih 46,2 posto ne namerava da se vrati u mesto prebivališta.

Među 10 izabranih mogućnosti, usluga i sadržaja od kojih zavisi dugoročni ostanak mladih u ruralnim i udaljenim područjima prioriteti su im odgovarajuće radno mesto, visina plate i infrastruktura.

U rešavanju problema mladi podjednako smatraju da ključnu ulogu imaju lokalna zajednica (26,2 posto) i država (22,1 posto), a u nešto manjoj meri Evropska unija (16,4 posto). Da je sve do njihove lične inicijative smatra 13,6 posto i lokalna vlast 12, posto.

Najmanje ih smatra da ključnu ulogu ima županijska vlast (8,7 posto), piše "Večernji list".

Istraživanja o životnim uslovima i prilikama za mlade u ruralnim i udaljenim područjima Hrvatske sprovedeno je na uzorku od 366 mladih starosti od 18 do 30 godina, a cilj je bio ispitati mišljenja i stavove mladih o kvalitetu života u ruralnim i udaljenim područjima, s naglaskom na migracijske namere i razvojne perspektive.