U Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću, Srbi mirno protestuju već dva meseca, zahtevajući odlazak pripadnika specijalne policije sa severa Kosova, povlačenje silom nametnutih albanskih gradonačelnika iz opštinskih prostorija, i oslobađanje svojih uhapšenih sunarodnika, kao i početak formiranja Zajednice srpskih opština.
Evropska unija je 3. juna objavila svoj plan za deeskalaciju situacije koji prištinske institucije nisu ispunile.
Iz Prištine je saopšteno da je iz i oko opštinskih zgrada povučeno 25 odsto policajaca, što je na terenu neprimetno.
Kao i posle sukoba između okupljenih Srba i pripadnika Kfora, situacija je ista.
"Nekih blagih možda izmena ima, da su se građani prosto navikli na to odsustvo normalnosti. Recimo radnici opština ne idu posao, tako da mnogi ljudi umesto da odu na svoje radno mesto, prosto odu na protest. Promena suštinskih nema, situacija je ista, sve do ispunjenja zahteva, mislim da se ništa ni ne može očekivati drastično", kaže za Tanjug novinarka Ivana Vanovac.
Posle poslednjeg sastanka glavnih pregovarača Beograda i Prištine, Petra Petkovića i Besnika Bisljimija, konkretnog dogovora nije bilo, a ranije, zbog neispunjavanja zahteva o deeskalaciji, Evropska unija je tzv. Kosovu uvela kaznene mere.
Za građane na severu, deeskalacija će doći onog momenta kada se ispune njihovi zahtevi.
"Deeskalacija bi trebalo da podrazumeva povratak u normalnost, a do nje će doći onog momenta kada se Specijalne jedinice policije budu u potpunosti povukle, ne iz objekata lokalne samouprave, nego uopšte sa severa Kosova, jer nema potrebe da budu tu", objašnjava Vanovac.
Prištinski zvaničnici i dalje ponavljaju da će se policija povući kada na severu naše južne pokrajine, po njihovim rečima, zavlada vladavina prava.
U praksi je to podrazumevalo skoro svakodnevno hapšenje i zastrašivanje ljudi, dodaje Ivana Vanovac koja živi u Kosovskoj Mitrovici.
Ono što je, po njenim rečima potrebno Srbima, jeste mir i jesu novi izbori uz učešće Srba, ali do njih ne može da dođe, ukoliko se ne ispuni minimum zahteva većinskog naroda.
Dok iz Prištine dolazi najnovija poruka da albanski gradonačelnici neće podnositi ostavke, već da Srbi moraju da pišu peticiju kojom bi tražili izbore, zahtevajući sada i da se prvo ukinu kaznene mere Evropske unije kako bi se izbori održali, situacija na terenu je nepromenjena.
Srbi u Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku, su i dalje ispred opštinskih zgrada, u njima su pripadnici takozvane Kosovske policije, između su pripadnici Kfora, a specijalci su na punktovima širom severa pokrajine.
Srbinu iz pritvora dozvoliti bolničko lečenje
A zdravstveno stanje Svetomira Bačevića, koji je uhapšen 2020. godine dok je vadio lična dokumenta a potom osuđen 2022. godine zbog navodnog ratnog zločina nad civilnim stanovništvom, nalazi se u pritvorskoj jedinici u Podujevu i stanje mu je znatno pogoršano, rekao je njegov branilac Dejan Vasić.
"Zdravstveno stanje Svetomira Bačevića teško je pogoršano, do te mere da mu život zavisi od upućivanja na bolničko lečenje. On je juče i prekjuče u dva navrata pregledan u Kliničko-bolničkom centru u Prištini, nakon čega je vraćan u ćeliju", rekao je Vasić.
Prema njegovim rečima, preporuka lekara koji je Bačevića pregledao je da je potrebno da ostane u bolnici radi praćenja daljeg toka bolesti.
"S obzirom na to da je vikend i da ne postoje institucionalni uslovi, u ime Svetomira Bačevića i njegove zabrinute porodice, upućujem javni apel da se mom branjeniku dozvoli najhitnije lečenje u prištinskoj bolnici, zbog opasnosti po njegov život", naveo je Vasić.
Svetomira Bačevića je takozvani kosovski sud osudio 2022. godine na pet godina zatvora za navodni ratni zločin nad civilnim stanovništvo, iako je osoba koja je podnela tužbu rekla da on to nije učinio i da ga ne poznaje.
Rodom je iz Belog Polja kod Peći, a njegov predmet se trenutno nalazi pred Vrhovnim sudom.