Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ izjavio je da su studentkinje iz Republike Srpske Valentina Vujičić i Slađana Todić, izgubile pravo na obrazovanje u Sarajevu i gotovo su linčovane u gradu u koji su došle da studiraju samo zato što su iskazale stav suprotan stavovima bošnjačke političke elite, što se nikada se ne bi desilo u Banjaluci ili Istočnom Sarajevu.
"Zamislite hipotetički da se tako nešto desi, kakvi bi bili pritisci na Republiku Srpsku", rekao je Vranješ i dodao da "naša deca imaju potpuno drugačiji pogled na istoriju, drugačije su vaspitani".
Ambasador BiH u Srbiji naglašava da oni znaju da su Naser Orić i Alija Izetbegović zločinci, kao i da treba skrenuti pažnju na jedan detalj, koji nije zanemariv.
"Ako se kaže nešto što ne treba može se krivično odgovarati, ali ni to sada nije dovoljno, već treba gledati šta nam deca objavljuju na društvenim mrežama i onda pokrenuti linč, ako se to nekome ne sviđa. Imamo gomile ljudi koji se zalažu za ljudska prava, slobodu govora, ali s druge strane ako devojka digne tri prsta, to je skandal. Narative Sarajeva ne prihvata Republika Srpska, jer ovde je general Ratko Mladić heroj", pojasnio je Vranješ.
On ističe da se ovakvim potezima pokušavaju zastrašiti građani da ne smeju javno da misle svojom glavom, već onako kako političke mase u Sarajevu žele.
"Nisam pogrešio što sam se našao sa Aleksandrom Vulinom, čak mislim da je to bila moja obaveza. Tim devojkama je potpuno nelegalno ukinuto pravo na školovanje, a neko je prišao i pružio im ruku," poručio je Vranješ.
Poziv dva člana Predsedništva BiH da bude pozvan na konsultacije smatra potpuno nelegalnim.
"Kada Zlatko Lagumdžija koji je u Njujorku, napravi falsifikat Gutereševog pisma, onda je to dobrodošlo. Ali ne mogu dva člana Predsedništva BiH doneti bilo kakvu odluku bez trećeg, odnosno srpskog člana Predsedništva, jer time se krši Ustav. Oni nemaju nikakav mehanizam da sprovedu svoje namere u delo, ali moramo znati da živimo u takvoj državi, gde su dupli standardi nešto sasvim uobičajeno", istakao je Vranješ.