Evropska unija je danas pozdravila to što se Srbija obavezala da okonča nekoliko bezviznih režima do kraja godine, kao i prvi korak koji je preduzela u tom pogledu.
"Pozdravljamo i to što su se partneri sa Zapadnog Balkana obavezali da će svoju viznu politiku brzo uskladiti sa viznom politikom EU", saopštila je Evropska unija posle prvog dana Ministarskog foruma EU - Zapadni Balkan o pravosuđu i unutrašnjim poslovima, koji se održava u Tirani, prenosi Tanjug.
30 miliona evra za borbu protiv krijumčarenja migranata
"EU i partneri sa Zapadnog Balkana istakli su i potrebu jačanja saradnje sa relevantnim avio-kompanijama, kao i sa zemljama porekla po pitanju migracija", navela je EU.
Ukazuje se na to da su ovi koraci "ključni za rešavanje zloupotreba" koje narušavaju sisteme migracija i azila u EU, ali i za "opšte dobro funkcionisanja i održivosti bezviznih režima između Zapadnog Balkana i EU".
EU je iz Tirane poručila da će "pomno razmotriti ovo pitanje, uključujući i u kontekstu predstojećeg izveštaja Komisije o mehanizmu za suspenziju viza".
U Tirani se razgovaralo o, kako kaže EU, "hitnoj situaciji duž zapadnobalkanske migratorne rute i značajnog porasta broja neregularnih migranata".
Ovo je zajednički EU - Zapadni Balkan "izazov i zajednička odgovornost koju treba rešiti bliskim partnerstvom".
Učesnici Foruma su se složili da pojačaju praćenje trendova duž rute i da ojačaju upravljanje granicom preko Fronteksa.
Danas je pokrenuto "regionalno Operativno partnerstvo za borbu protiv krijumčarenja radi jačanja saradnje u sprovođenju zakona i pravosuđa protiv kriminalnih krijumčarskih mreža, kao i za povećanje kapaciteta upravljanja granicama Zapadnog Balkana", kaže saopštenje.
Ove aktivnosti će biti podržane sredstvima EU, uključujući kroz novi regionalni program vredan 30 miliona evra za borbu protiv krijumčarenja migranata i trgovine ljudima, koji će do kraja godine biti predložen za usvajanje Instrumenta za pretpristupnu pomoć IPA za 2023. godinu.
Zapadni Balkan će prihvatiti državljane trećih zemalja
Predstavnici EU i Zapadnog Balkana su se složile i oko važnosti sprovođenja povratka i pune primene relevantnih sporazuma o readmisiji, i obavezale se na razmenu najboljih praksi u vezi sa saradnjom na readmisiji sa trećim zemljama duž rute.
EU se obavezala na proširenu finansijsku podršku za podršku povećanom povratku sa Zapadnog Balkana u treće zemlje.
EU i Zapadni Balkan "pratiće sprovođenje postojećih sporazuma o readmisiji" preko Zajedničkih odbora za readmisiju.
"Zapadni Balkan je priznao svoju obavezu da ponovo prihvati državljane trećih zemalja koji su ilegalno ušli u EU sa Zapadnog Balkana i pristao je da pojača napore za proširenje i sprovođenje sopstvenih sporazuma o readmisiji sa zemljama porekla", saopštila ja EU.
Ministri su istakli značaj unapređenja sistema azila i prihvata širom Zapadnog Balkana u skladu sa standardima EU, uključujući i saradnju sa Agencijom EU za azil.
Forumom su predsedavali ministar unutrašnjih poslova Češke Vit Rakušan i evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson. Sastanku su prisustvovali i predstavnici Španije i Švedske, dve zemlje koje će da rukovode Unijom u 2023 godini.
Ovakve pohvale Srbiji iz Evrope dolaze usled sve jačih pritisaka, pa i ucene, da joj je evropski put jedino moguć ukoliko Srbija uskladi svoju spoljnu politiku prema merilima Evropske unije, odnosno da uvede sankcije Rusiji.
Evropska unija zamera Srbiji "što ne pokazuje dovoljno posvećenosti evropskim integracijama", pa će od nje zahtevati da uvede sankcije Rusiji, piše u nacrtu zaključaka spremnih za decembarski samit, prenosi Tanjug.
Brisel očekuje od Srbije da ispuni obavezu preuzetu u okviru pregovaračkog okvira i uskladi se sa restriktivnim merama Rusiji, kako pokazala posvećenost evropskim integracijama.
"Konstatujući da Vlada Srbije nastavlja da proglašava integraciju u EU kao svoj strateški cilj, Savet žali zbog nedostatka pokazane posvećenosti ovom cilju. U kontekstu ruske 'agresije' na Ukrajinu, Savet očekuje od Srbije da pokaže nedvosmislenu posvećenost EU i da se založi za naše zajedničke principe i vrednosti", navodi se u dokumentu u koji je Tanjug imao uvid.