Akrilamid, pronađen u čipsu proizvedenom u Srbiji, je kancerogena supstanca koja nastaje tokom termičke obrade hrane koja sadrži skrob na visokim temperaturama. Osim u hrani, ima ga i u industrijskim proizvodima, pa čak i u duvanskom dimu. U EU upozoravaju na visok zdravstveni uticaj akrilamida, pa se preporučuje oprezan i ograničen unos proizvoda s tim jedinjenjem u organizam, prenosi RTS.
Da se u čipsu sa ukusom paprike proizvedenom u Srbiji nalazi povišeni nivo akrilamida stiglo je upozorenje iz RASFF, sistema Evropske unije za brzo obaveštavanje o bezbednosti hrane.
U naučnom definisanju, akrilamid je organsko jedinjenje, koje nastaje od šećera i aminokiselina, najviše od asparagina, kojih prirodno ima u mnogim namirnicama.
Reč je kancerogenom supstanci koja nastaje u hemijskim reakcijama na visokim temperaturama. Nastaje tokom termičke obrade hrane koja sadrži skrob na visokim temperaturama, bilo da se radi o kuvanju ili pečenju.
Nivo tog jedinjenja je visok kada se hrana dugo sprema na temperaturama iznad 150 stepeni Celzijusa. Međutim, iako se stvara u domaćinstvu tokom prženja ili pečenja hrane, prisutan je i u proizvodnji plastike, papira i lepkova, zbog čega neretko dolazi do trovanja radnika u ovim pogonima. Ima ga u mnogim industrijskim proizvodima, pa i u duvanskom dimu.
Upozorenje na zdravstveni rizik
Evropska agencija za bezbednost hrane (EFSA) je još 2015. godine, upozorila da je akrilamid u hrani javni zdravstveni problem i da potencijalno povećava rizik od razvoja karcinoma svih starosnih doba.
U EU je godine 2018. stupila na snagu uredba koja je ograničila akrilamid u hrani u EU.
Stručnjaci upozoravaju da je akrilamida ima u većim količinama u kafi, čipsu i krompirićima, keksu i krekerima, ali ga ima i u žitaricama i pekarskim proizvodima. Kako se navodi, prisutan je i u suvom voću, crnim maslinama, pečenom povrću, a sadrže ga i određeni prženi orašasti plodovi, pa čak i hrana za bebe.
Preporuka je da bi trebalo smanjiti njegov unos u organizam. U početku izaziva probleme sa nervnim sistemom, ali su mnoge studije ukazale i na vezu akrilamida sa bolestima tumora.
Mediji su preneli da je za rebrasti čips sa ukusom paprike od 150 grama, čačanskog proizvođača "Čips vej", pakovanom kao robna marka za hrvatski trgovinski lanac "Plodine", na hrvatskoj granici utvrđeno da sadrži nedozvoljenu količinu akrilamida.
Čips koji se iz Srbije izvozio u Hrvatsku, gde je zbog nedozvoljene količine akrilamida uništen, imao je rok trajanja do 25. decembra 2023. godine.
Bar kod ovog proizvoda je 3 856025 853261, serija L28062023 (L280623 A09:31).
U Ministarstvu poljoprivrede su za Tanjug rekli da je po dobijanju upozorenja iz EU sistema RASFF (sistem Evropske unije za brzo obaveštavanje o bezbednosti hrane) o povišenom nivou kancerogenog akrilamida u čipsu sa ukusom paprike, proizvedenom u Srbiji, poljoprivredna inspekcija izdala nalog za vanrednu kontrolu pogona u kojem je proizveden.
"Kontrola je u toku i nakon dobijanja rezultata analiza, objavićemo detaljnije informacije i mere koje će poljoprivredna inspekcija preduzeti", navode iz Ministarstva poljoprivrede.