Srbija i Balkan

Milović: Kurti blokadom udara i na decu, ovo se ne može rešiti silom

Ako bismo morali da radimo samo jednu hitnu operaciju posle težeg udesa, ne znam da li bismo imali dovoljno za hitan prijem, kaže zamenik direktora KBC "Kosovska Mitrovica"
Milović: Kurti blokadom udara i na decu, ovo se ne može rešiti silom© Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Prištinski premijer Aljbin Kurti hoće da naš narod vidi da nema perspektivu za sebe i svoju decu i napusti svoja vekovna ognjišta, kaže zamenik direktora KBC "Kosovska Mitrovica" Dragiša Milović.

Ta zdravstvena ustanova sa 500 postelja pruža usluge Srbima, ali i Albancima.

"Ovih dana trošimo poslednje rezerve lekova, ako bismo morali da radimo samo jednu hitnu operaciju posle težeg udesa, ne znam da li bismo imali dovoljno za hitan prijem. Apelujemo na međunarodnu zajednicu da utiču na Prištinu da se ova odluka povuče, jer se nama krše osnovna ljudska prava", kaže Milović za "Novosti".

Milović, koji je i bivši gradonačelnik Zvečana, kaže da su narušeni životi dece, hroničnih i onkoloških pacijenata, dijabetičara.

"Imali smo sastanak sa predstavnicima Kfora. Njihovo je bilo da čuju i zapišu ono sa čim se suočavamo. Nadamo se da će međunarodna zajednica reagovati ovoga puta iako smo svedoci njihovih dvostrukih standarda. Moram da napomenem da su oni pozdravili samo povratak Albanaca na KiM, iako bi, po Rezoluciji 1244, svima trebalo da se omogući povratak", kaže Milović.

Govoreći o odluci Prištine da povuče samo 25 odsto svojih policijskih snaga sa severa KiM, Milović kaže da je specijalni izaslanik Brisela Miroslav Lakjčak bez ikakvih osnova to najavio kao prvi pozitivan korak za deeskalaciju.

"Za srpski narod to je apsolutno nedovoljno. Da bi se situacija smirila i vratila u neku normalu, ne možemo se igrati procentima. Potrebno je da se svi lažni gradonačelnici i specijalne jedinice povuku, jer ne vidimo razlog da one uopšte budu na severu KiM", napominje Milović.

Poručuje da specijalne jedinice ni po jednom sporazumu ne mogu da budu stacionirane na severu, a kamoli u opštinskim zgradama.

"Drugi uslov za deeskalaciju je da se na slobodu puste svi uhapšeni Srbi, i treći, da se formira ZSO - u skladu sa sporazumima iz 2013. i 2015. godine", kaže Milović.

U izveštaju EU se za tenzije krive Srbi jer su napustili institucije i postavili blokade, što su nekorektne izjave, kaže Milović.

"Te izjave dolaze od onih koji su, svojim činjenjem i nečinjenjem, doprineli da se ova kriza produbi. Oni su prećutno bili saglasni da se održe izbori, dozvolili su da specijalci upadnu sa dugim cevima u opštinske zgrade, da se upotrebom sile sa svojih radnih mesta izbace zaposleni, da građani ne mogu da ostvare svoja prava kada je reč o opštinskoj upravi", pojašnjava Milović.

Dodaje da Srbi žive na svojoj zemlji i svom imanju, da ništa tuđe nisu uzeli.

"Ova kriza se ne može rešiti silom, već samo dogovorom obe strane, uz uvažavanje interesa i jednih i drugih. Ne može jedna strana da dobije sve, a druga ništa. Predsednik Vučić je više puta rekao da neće biti pogroma, nove 'Oluje', da se silom i nasiljem ne može ništa", zaključio je Milović.

image