Zapadni političari traže distanciranje od Srbije: Beograd kriv za tenzije na KiM, EU popustljiva

Šefu evropske diplomatije Žozepu Borelju, američkom državnom sekretaru Entoniju Blinkenu i ministru spoljnih poslova Velike Britanije Džejmsu Kleverliju stiglo je pismo puno kritika o Srbiji, piše "Tagesšpigel"

Evropska unija, Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija moraju više da se distanciraju od Srbije, piše u pismu koje je više stranih zapadnih zvaničnika poslalo na adrese u Briselu, Vašingtonu i Londonu, objavio je nemački "Tagesšpigel".

Ovi političari iz raznih zapadnih zemalja pozvali su EU, SAD i Veliku Britaniju da se odnose više kritički prema predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.

U tenzijama koje su nastale na severu Kosova i Metohije oni vide krivicu Srbije i tvrde da postoji popustljivost zbog straha da bi Beograd mogao da "pređe na stranu Rusije".

"Pokušaji Srbije da poremeti demokratske izbore na Kosovu moraju da se javno osude kao strano mešanje i da preduzmu konkretne mere kako bi Srbija bila odgovorna ako nastavi da podriva slobodne i fer izbore", navodi se u pismu u koje je nemački list imao uvid.

Pismo je poslato šefu evropske diplomatije Žozepu Borelju, američkom državnom sekretaru Entoniju Blinkenu i ministru spoljnih poslova Velike Britanije Džejmsu Kleverliju.

Kako se dodaje, pismo su, između ostalih, potpisali i predsednik spoljnopolitičkog odbora Bundestaga Majkl Rot (SPD) i američki senator i albanski lobista Robert Menendez. Među autorima su i predsednici komiteta za spoljne poslove britanskog Donjeg doma i parlamenata Češke, Ukrajine, Irske, Estonije, Letonije i Litvanije.

"Trenutni pristup ne funkcioniše", pišu Rot, Menendez i njihove kolege.

"Tražimo da međunarodna zajednica uči iz naše prošlosti i osigura da ne vodimo politiku usredsređenu na Beograd na Balkanu", navodi se u pismu.

Oni, takođe, pozivaju na to, da se "razmotri politika diplomatije odvraćanja kako bi se sprečilo dalje pogoršanje bezbednosne situacije na severu Kosova". "Ne treba grditi one koji se zalažu za vladavinu prava i demokratiju", navode zapadni političari koji su otvoreno stali na stranu Prištine.

Potpuno neosnovano, bez dokaza, optužuju Beograd za nekakvo skladište oružja na severu Kosova i Metohije, u čemu se pozivaju na izveštaj Prištine o navodnom švercu oružja preko administrativnih prelaza na severu ka centralnoj Srbiji, ističući rizike od dalje eskalacije.

"Kosovo je suverena zemlja i funkcionalna demokratija. Ova činjenica treba da bude osnova naše zajedničke politike prema aktuelnoj krizi", navodi se u pismu.

Kako navode, aktuelne politike EU, SAD i Velike Britanije u odnosu na Srbiju i Kosovo otkrivaju "slabe tačke u našem zajedničkom pristupu".

Zato je, kažu, neophodno preispitati ovaj pristup. Zapadni političari pozivaju na "povratak na ravnotežu i proporcionalnost u ophođenju sa Kosovom i Srbijom", piše ovaj nemački list.

U nizu optužbi prema Srbiji, navode da je izostao pritisak na Srbiju nakon "proizvoljnog hapšenja trojice kosovskih policajaca i neuspeh da se oni koji su odgovorni za napade na bezbednosne snage NATO-a, odnosno Kfora i naglašavaju "trenutni nedostatak nepristrasnosti u rešavanju takvih problema".

Poseban trn u oku im je to što Srbija nije uvela sankcije Rusiji.

"EU i SAD sprovode blagu politiku u pogledu Srbije - kandidata za prijem u EU, strahujući da bi Beograd mogao da pređe na stranu Rusije. Vučićeva vlada ne učestvuje u sankcijama Moskvi. Predsednik Rusije Vladimir Putin uživa simpatije među srpskim stanovništvom, dok mnogi Srbi odbijaju punopravno članstvo svoje zemlje u EU, što do sada nije bilo predviđeno", zaključuje se na kraju.