Klimatolog: Za četiri dana dolazi poplavni talas iz regiona, nivo Save u Beogradu viši za 2 metra
Dramatične slike poplava iz Slovenije i Hrvatske vidljive su iz svemira, a situacija sa terena govori o broju mrtvih, oštećenim kućama, infrastrukturi i ogromnoj materijalnoj šteti.
Pljuskovi i visoki vodostaji reka izazvali su brojne probleme i u južnoj Austriji, gde je u reci Glan u Koruškoj poginuo jedan muškarac.
Prema prognozi RHMZ-a, Sava će narednih dana biti u porastu, ali do kraja nedelje ne predviđa se vodostaj veći od 200 centimetara, dok se usled moguće velike količine kiše u Moravičkom i Zlatiborskom okrugu, mogu očekivati izlivanja u dolini ove reke, ali i njenim pritokama.
"U pitanju su manji, bujični tokovi, koji su se delimično izlivali i tokom kišnog perioda u maju i junu. To su pre svega reka Bjelica u Dragačevu, a na teritoriji grada Čačka Loznička reka u MZ Loznica, Trnavska reka, ali i Bresnička reka i reka Žutaja u MZ Katrga, na granici opština Čačak i Kraljevo", navedeno je.
Klimatolog Vladimir Đurđević za RTS kaže da će talas visokog vodostaja iz poplavljenih područja regiona stići u naredna četiri dana u Srbiju.
"Mislim da će nivo Save u Beogradu porasti za dva metra. Sava je velika reka, poplavni talas dugo putuje, imamo vremena da reagujemo, ali smo daleko od nivoa koji se smatraju pripremom za redovnu ili vanrednu odbranu od poplava. Možemo biti sigurni da ništa strašno neće da se desi", rekao je Đurđević.
Dodaje da imamo dovoljno prostora u rečnom koritu da primimo i više vode nego što će doći za četiri dana.
"Kad će biti vrh talasa visokog vodostaja je pitanje, ali će u narednih šest-sedam dana situacija da se smiri", napominje klimatolog.
Objašnjava da Sava na svom toku ima više retenzija, odnosno mesta gde može voda da se ispusti, neki put planski a neki put to priroda sama radi.
Te retenzije mogu da prikupe veliku količinu vode i da smanje poplavni talas u trenutku kada dođe do Beograda ili kada bude kod Šapca i Sremske Mitrovice.
"Nije situacija toliko kritična da budemo posebno zabrinuti, treba pratiti neuobičajene situacije ili stanja", podvukao je Đurđević.
Gost RTS-a naglasio je da u narednih pet-šest dana u celom regionu skoro neće biti padavina.
"Danas se recimo u Srbiji očekuje nešto padavina na samom jugu zemlje. Tako da u tom smislu opet možemo biti sigurni da ovo što je trenutno stanje u Savi neće biti pogoršano nekim dodatnim padavinama u regionu. U tom smislu i ta informacija nam ide na ruku da nećemo potencijalno ući u neke rizične situacije", navodi on.
On primećuje da se situacija sa klimom menja, tako da kuća koja je pre 50 godina bila van plavne zone, sada više nije.
"Zato što kiše mogu da budu jače i plavna zona može da bude veća. Tako da bujična poplava može da odnese kuće i objekte sa veće površine nego što je to pre bilo. Jednostavno, promena klimatskih uslova dovela je do toga da je veća površina oko reke danas u riziku od poplava nego što je bila u prošlosti", objasnio je klimatolog.
Smatra da moramo da menjamo našu infrastrukturu i način odbrane od poplava kako se ovakve stvari ne bi dešavale u budućnosti.
"U narednih 30 godina videćemo dodatne klimatske promene. Tako da neće samo prvi red kuća da bude ugrožen, nego će biti ugrožen i drugi red", rekao je Đurđević.